HP začíná nabízet infrastrukturu jako službu

Jiří Novák | 10.09.2011 | Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Společnost HP začala nabízet vlastní službu s názvem Cloud Services. Zatím sice v beta režimu, ale ambice má nemalé a bude tak konkurovat Microsoftu či Amazonu.

Jedná se o služby typu IaaS (infrastructure as a service), kdy HP umožní pronájem celé virtuální IT infrastruktury. Ta se bude skládat z více částí, úvodní nabídka nazvaná HP Cloud Compute a HP Cloud Object Storage nabízí výpočetní a úložné zdroje z vlastních datových center HP. Pro poskytování služeb jsou využity populární nástroje OpenStack, k jejichž podpoře se HP letos připojilo.

Storage služby (Cloud Object Storage) mohou být využity například pro zálohování, poskytování obsahu na webu nebo pro skladování velkých objemů dat. Výpočetní služby (Cloud Compute) pak umožní využívat virtuální výkon podle aktuální potřeby. Obojí lze spravovat prostřednictvím webového rozhraní a pomocí API založených na architektuře REST (Representational State Transfer).

V beta fázi si společnost Hewlett-Packard nechce účtovat za služby žádné poplatky, což je poměrně častá praktika. Po přechodu do produkčního režimu pak budou služby nabízeny formou platby za využití, tzv. režim pay as you go. Přesné ceny nebyly zatím ohlášeny. HP se chce se touto nabídkou podle svých zástupců zaměřit na široké množství firem na trhu z nejrůznějších oblastí a slibuje přidělení požadovaných zdrojů v řádech minut.

HP již svoje cloudové služby IaaS v uplynulých měsících otestovalo spolu s několika pilotními zákazníky a nyní rozšiřuje uživatelskou základu o další zájemce, kteří si chtějí služby vyzkoušet. Vzhledem k beta provozu ovšem není doporučeno do cloudu HP přesouvat produkční systémy.

Hewlett-Packard se tímto krokem připojí k dalším velkým hráčům nabízejícím infrastrukturu jako službu, jako je Amazon, Microsoft nebo Rackspace. Analytici předpovídají, že v blízké době ohlásí cloudovou nabídku i další velikáni, jako IBM či Oracle. Jedná se o potvrzení směru přesunu od tradičního nákupu softwaru a hardwaru firmami k využívání služeb v cloudu, které by jim měly eliminovat počáteční vysoké investice a zaručit flexibilitu využití.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = třináct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz