Tvrdá konkurence drtí ceny ethernetových switchů

Albert Ryba | 25.09.2011 | Analýzy | Žádné komentáře

Zejména agresivní útok společnosti Hewlett-Packard na pozice Cisca způsobuje nebývalé poklesy cen ethernetových switchů.

Vývoji cen ethernetových switchů se věnuje aktuální report společnosti Infonetics za 2Q11. Ten upozorňuje na to, že ceny switchů klesají čtvrtletně o několik procent, za celý rok to ovšem činí již celkový pokles o 10 až 20 %.

Matthias Machowinski, analytik reportu věnovaného ethernetovým switchům, tvrdí, že tento trendy byl částečně očekávaný a že průběžný pokles ceny je běžný. Nicméně tento trend urychluje vysoká konkurence na trhu, jež podle něj způsobuje rychlejší propad cen, než je běžné.

Ceny podle Machowinského klesají natolik, že i když počet prodaných ethernetových switchů bude letos větší než loni, obraty z těchto prodejů budou nižší.

Na poklesu se naopak tentokrát podle analytika příliš nepodílí slábnoucí ekonomika a ani během recese v roce 2009 nedošlo v této oblasti k nějak výraznému propadu cen. Celkové obraty sice klesly, ale to bylo způsobeno zejména tím, že zákazníci kupovali switche s nižšími rychlostmi a méně funkcemi, tedy obecně modely nižších řad.

Jak již bylo řešeno na začátku, k největší konkurenční bitvě dochází mezi Ciscem a HP, které se snaží zejména po akvizici společnosti 3Com útočit na vedoucí pozici Cisca. Výsledkem je pak zhruba 2% posílení HP na trhu, zatímco Cisco ztratilo zhruba 3 % z celkového podílu. Další se také menším hráčům, jako jsou Extreme, Juniper či Enterasys, kteří vykazují více než 10% růst.

Co se týká trhu s routery, zde lze podle Machowinského sledovat trend investování do routerů pro klíčové částí firemních sítí, ale nikoliv do oddělených poboček. To indikuje, že firmy zpomalují svoji expanzi a méně tak investují do výbavy nových kanceláří mimo hlavní sídla. Na rozdíl od switchů v této sféře analytici Infonetics neočekávají žádný výrazný pokles cen.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− osm = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz