Android 4.0: Přehled nejlepších novinek pro byznys

Markéta Pastuchová | 21.10.2011 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Google tento týden představil novou generaci svého mobilního operačního systému Android 4.0 s kódovým označením Ice Cream Sandwich. Ten je sice zatím k dispozici jen na přístroji Samsung Galaxy Nexus, dříve označovaného jako Nexus Prime, ale během dalších týdnů či měsíců by měl být Android 4.0 k dispozici i pro další existující přístroje. Nezbývá než doufat, že skupina těch, které na novou verzi Androidu nepůjde aktualizovat, nebude příliš velká, i když je pravděpodobné, že starší modely budou z aktualizace vyřazeny, jako se to stalo již i v minulosti – viz např. HTC Dream a Android 2.2 a 2.3.

Ačkoliv se Google s Androidem 4.0 zaměřil podle očekávání primárně na koncové uživatele, překvapením se stalo začlenění i některých funkcí zajímavých pro uživatele z oblasti byznysu, které ocení také IT administrátoři ve firmách. Android právě dlouhodobě trpí nedostatečnou výbavou pro podnikové nasazení (více viz článek Android: Vysoká bezpečnostní rizika odrazují firmy) a Ice Cream Sandwich se tento hendikep snaží alespoň částečně odstranit. Nejde sice o takové novinky, jako v iOS 4 a iOS 5, ale vzhledem k tomu, že původně o podnikových funkcích v Androidu 4.0 neexistovaly ani žádné informace, jde určitě o vítanou skutečnost. Podívejme se tedy na přehled nejzajímavějších funkcí OS Android 4.0, které firemní uživatelé zajisté ocení:

Šifrování dat v přístroji
Poslední verze OS Android 4.0 podle informací Dana Morrilla, inženýra Googlu, který pracuje na vývoji Androidu, konečně podporuje plné šifrování dat (full on-device encryption) v přístroji. To je zásadní posun, protože předchozí verze Androidu se mohla připojovat například k serverům Microsoft Exchange a přistupovat k e-mailům, kalendářům a kontaktům je v případě, že tyto servery neměly zapnutou podporu politiky šifrování na přístrojích. Poměrně překvapivé je, že šifrování na přístroji nepodporuje ani OS Windows Phone 7.5 Mango od Microsoftu, což je podle některých komentátorů spolu s chybějící podporou VPN zásadní nedostatek pro podnikové nasazení.

Šifrování zaručí bezpečnost firemních dat uložených v přístroji, i pokud je ztracen nebo odcizen a zejména smartphony s Androidem 2.x trpěly rizikem, že se někdo nepolovaný v takovém případě k citlivým datům bez větších obtíží dostane.

Psaní textů hlasem
Google v Androidu 4.0 také výrazně vylepšil podle dostupných informací převod řeči do textu (samozřejmě o podpoře češtiny lze v této chvíli těžko spekulovat), nicméně je vidět, že se jedná o oblast, která je pro Google důležitá a jíž se snaží rozvíjet. Engine pro převod řeči do e-mailů, SMS či dalších typů textů je nyní chytřejší a díky tomu by měl být tento systém i výrazně použitelnější v praxi.

Vylepšení kopírování a vkládání
I když jde o maličkost, řadě uživatelů může usnadnit život i vylepšená funkce pro kopírování a vkládání textu, zvlášť v případě podnikových uživatelů, kteří posílají hodně e-mailů a dalších zpráv. Vybírání obsahu, kopírování a nahrazování má být nyní jednodušší, zejména při práci s velkými bloky textu (vzhledem k tomu, že jsme Android 4.0 nemohli zatím ozkoušet v praxi, nelze přesně určit, jak toto vylepšení vypadá a vycházíme jen z dostupných informací Googlu).

Rozšířený kalendář
Android 4.0 Ice Scream Sandwich má také výrazně přepracovaný kalendář, resp. jeho uživatelské rozhraní, které je navrženo tak, aby navigace stránkami kalendáře byla jednodušší a intuitivnější. Přibyla i podpora multidotykové funkce pinch-to-zoom, která umožňuje preciznější přibližování pohledu na položky v kalendáři.

Rozpoznávání tváře
K funkci odemykání telefonu prostřednictvím snímání tváře uživatele nezveřejnil Google zatím mnoho detailů, ale podle všeho má umožnit odemčení přístroje jednoduchým nahlédnutím uživatele do kamery přístroje. Není ovšem jasné, zda tato funkce bude odpovídat i náročným požadavkům na zabezpečení ve firemním prostředí a zda by mohla sloužit jako plnohodnotná náhrada za alfanumerická hesla, protože řadu podobných systémů lze snadno ošálit třeba zdařilou fotografií uživatele.

Možnost zakázání běhu aplikací
Android Ice Creme Sandwich má také podle Morrilla novou funkci, která uživatelům umožňuje zakázat prakticky jakoukoliv aplikaci, včetně těch, které na nové přístroje předinstalovávají s oblibou operátoři a jež často zbytečně odčerpávají systémové zdroje, i když je nepoužíváte. Android 4.0 umožňuje takové aplikace zcela vypnout a ty se do chvíle, než jsou znovu manuálně spuštěny, chovají jako by na přístroji nebyly vůbec instalovány.

Sdílení dat přes NFC
Nová verze OS Android 4.0 také přináší nové možnosti pro sdílení kontaktních informací, URL, map, videí a dalších médií díky technologii NFC (Near Field Communications), která je základem funkce označované jako „Android Beam“. Firemní uživatelé tak mohou snáze sdílet data tím, že přístroje s technologií NFC jen dají jednoduše do vzájemné blízkosti a inicializují proces. Jediným problémem je zatím malá podpora NFC výrobci smartphonů (Samsung Galaxy Nexus NFC samozřejmě podporuje).

Snímání obrazovky
Google také zapracoval na možnostech snadného snímání aktuální obrazovky (tj. tvorbě tzv. screenshotů) a ukládání takto vzniklých obrázků mezi fotografie. Například u smartphonu Samsung Galaxy Nexus stačí pro vytvoření screenshotu podržet současně tlačítko pro zapnutí a pro snižování hlasitosti a tím okamžitě dojde k vytvoření screenshotu. Nativní možnost vytvářet screenshoty byla k dispozici už i u Androidu 3.0, ale pro uživatele smartphonů jde o novinku, protože ti museli v případě potřeby snímání obsahu obrazovky využít aplikace třetích stran.

Snadná tvorba screenshotů může být využita firemními uživatele nejen k rychlé výměně informací, ale také třeba IT administrátory pro lepší vzdálenou diagnózu možného problému na smartphonu uživatele a nalezení jeho řešení.

Následující video představuje některé další uživatelsky zajímavé novinky v OS Android 4.0 od Googlu (včetně např. zmíněného odemykání pomocí obličeje):

 

Doplnění: V polovině listopadu firma Good Technology varovala před bezpečnostními rizika spojenými s většinou nových funkcí v OS Android, bližší informace včetně videa zachycujícího kompromitaci funkce odemykání obličeje fotografií najdete v článku Android 4.0: Nové funkce přinášejí nová rizika.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz