Ericsson končí s mobily, prodává svůj podíl Sony

Jiří Novák | 28.10.2011 | Aktuality, Mobilita, Ostatní | Žádné komentáře

Firmy Ericsson a Sony oznámily, že Sony odkoupí 50% podíl Ericssonu ve firmě Sony Ericsson Mobile Communications AB („firma Sony Ericsson“) a učiní tak z tohoto podniku vyrábějícího mobilní zařízení plně vlastněnou dceřinou firmu.

Během uplynulých deseti let se pozornost trhu s mobilními zařízeními přesunula z jednoduchých mobilních telefonů ke smartphonům s pokročilými funkcemi, mezi které patří přístup k internetovým službám a obsahu. Tento obchod je logickým strategickým krokem, který zohledňuje povahu zmiňovaného vývoje a jeho dopad na trh.

To znamená, že se snižují výhody, které Ericssonu plynou ze společného vlastnictví předních celosvětových technologií a portfolia telekomunikačních služeb a podniků vyrábějících mobilní telefony. V současnosti se Ericsson zaměřuje na globální trh s bezdrátovými zařízeními jako celek; na způsoby, jakými může připojení k internetu přinášet výhody občanům, firmám i společnosti nad rámec běžného používání telefonů. Ruku v ruce s výše uvedeným cílem – vytvořit projekt bezdrátového připojení – se budou firmy Ericsson a Sony snažit vyvíjet technologie připojení napříč různými platformami a usilovat, aby s nimi uspěly na trhu.

Když firma Sony Ericsson zahájila k 1. 10. 2001 svou činnost, spojila ztrátové podniky vyrábějící mobilní telefony značek Ericsson a Sony. Následoval obrat ve vývoji a tato firma získala díky vývoji klasických mobilních telefonů významnou pozici na trhu, i když se nikdy nestala jedničkou a stála ve stínu větších hráčů – přesto ale propojila poznatky o spotřební elektronice značky Sony s dříve silnou pozicí Ericssonu v oblasti telekomunikačních technologií.

Po uvedení přístroje P1 na trh v roce 2007 se firma Sony Ericsson brzy uchytila i v odvětví chytrých telefonů. V nedávné době Sony Ericsson přešel od nabídky klasických mobilních telefonů k nabídce smartphonů Xperia využívajících operační systém Android. Do konce třetího čtvrtletí 2011 firma Sony Ericsson získala 11% podíl na trhu (podle objemu prodeje) s telefony využívajícími systém Android, což představovalo 80% objem prodeje produktů této firmy ve třetím čtvrtletí. Během své desetileté existence Sony Ericsson vytvořil zisk v přibližné výši 1,5 miliardy euro a svým mateřským firmám vyplatil dividendu v celkové výši přibližně 1,9 miliardy euro.

Oznámený obchod, který schválily příslušné orgány obou firem, bude podle plánu uzavřen v lednu roku 2012 v souladu s obvyklými podmínkami pro uzavírání podobných obchodů, k nimž patří i schválení obchodu regulačními úřady.

Ericsson ocenil svůj 50% podíl ve firmě Sony Ericsson metodou ekvivalence. Po dokončení obchodu nebude Ericsson poskytovat žádné existující záruky související s firmou Sony Ericsson a nebude uvádět firmu Sony Ericsson v účetní rozvaze jako jednu ze svých investic. Výše zmiňovaný obchod navýší kapitál Ericssonu, jehož výše bude upřesněna po uzavření obchodu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + čtyři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz