Gartner: Platforma jako služba získává na atraktivitě

Jiří Novák | 09.10.2011 | Analýzy, Cloud | Žádné komentáře

Renomovaná analytická agentura Gartner vydala svoji prognózu týkající se vývoje na trhu s platformou jako službou, (Platform as a Service – PaaS).

Zájem firem o tuto oblast cloud computingu má rychle růst. Globální trh s IT službami souhrnně označovanými jako Platform as a Service (PaaS) letos podle Gartneru dosáhne 707 milionu dolarů, což představuje meziroční nárůst o 38 procent. V roce 2015 by měl mít trh PaaS objem již 1,9 miliardy dolarů.

PaaS je jedním ze tří technologických segmentů cloudu. Těmi zbývajícími jsou infrastruktura jako služba (Infrastructure as a Service – IaaS) a software jako služba (Software as a Service – SaaS). „Platform as a Service je nejméně rozvinutým segmentem cloudu. Zejména v porovnání se SaaS, jehož globální trh letos přesáhne 12 miliard dolarů, je PaaS teprve v plenkách. Očekáváme však, že právě o tento segment bude mezi dodavateli velký zájem a očekáváme velmi intenzivní boj o podíl na trhu,“ uvádí Fabrizio Biscotti, ředitel výzkumu ve společnosti Gartner.

Analytici Gartneru předpovídají, že dodavatelé brzy začnou agregovat své nabídky v oblasti PaaS do balíků řešení. V první fázi, kolem roku 2013, očekávají konsolidaci nabídek kolem jednotlivých scénářů využití PaaS, a následně, po roce 2015, by měly na trh dorazit skutečně integrované, komplexní nabídky.

Prvotní nabídky PaaS produktů byly spojeny s oblastí aplikačních serverů, ale postupně se rozšiřují na další možnosti middlewaru jako služby, mezi které patří integrace aplikací, správa procesů a spravované přenosy souborů (Managed File Transfers – MFTs). Nabídky PaaS jsou zatím zaměřeny na nižší segmenty trhu s portálovými řešeními, aplikačními servery a Business Process Managementem (BPM). Jak bude ale technologie dozrávat, PaaS bude podle Gartneru pronikat i do horních vrstev trhu.

Jedním z očekávaných důsledků pronikání PaaS na trh s aplikační integrací a middlewarem je podle Yefima Natise, viceprezidenta Gartneru, jeho další koncentrace. Pokud je aplikační infrastruktura nasazena stylem on-premise (tj. přímo v datovém centru firmy), musí organizace co nejlépe integrovat všechny aplikační komponenty ve svém datovém centru. U cloudových služeb jsou ale aplikace provozovány v různých datových centrech u odlišných poskytovatelů, čímž je jejich úzká integrace znemožněna nebo zkomplikována, takže firmy se budou poohlížet po řešeních od těch poskytovatelů, kteří mohou nabídnout komplexní a integrované PaaS balíčky. Zde budou mít výraznou výhodu velcí hráči, kteří mohou nabídnout široké portfolio aplikací, jako je IBM, Oracle či Microsoft.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm − = sedm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz