Google Plus brzy zamíří do podnikového prostředí

Markéta Pastuchová | 24.10.2011 | Analýzy, Internet a služby | 6 komentářů

Google podle posledních informací finišuje přípravy na uvedení svojí sociální sítě Google Plus (resp. Google+) pro podnikové uživatele. Dosud totiž nebyly firemní profily v síti oficiálně povoleny a síť Google Plus firmám nic výjimečného nenabízela. To se ale nyní má změnit.

Kromě uvedených firemních profilů, které Google slíbil zprovoznit ještě letos, bude podle vystoupení Vice Gundotry, senior viceprezidenta pro engineering Googlu, na Web 2.0 Summitu v San Franciscu, síť Google Plus brzy integrována s cloudovým kancelářským balíčkem Google Apps. Před pár dny také omylem unikla informace o chystané integraci Gmailu se sítí Google Plus. Podle všech indicií proto Google chystá velké propojení těchto komponent a podle mluvčí společnosti se na tomto projektu pracuje v současnosti opravdu intenzivně.

Dan Olds, analytik společnosti The Gabriel Consulting Group, tvrdí, že kdyby si mohl vsadit, byly by podle něj cílem těchto snah právě firmy a Google se podle něj bude snažit svoji sociální síť pozicovat mnohem více jako byznys záležitost, než je tomu například u Facebooku, který je primárně zaměřen na koncové uživatele a jejich potřeby. Výhodou Google+ je totiž mnohem lepší práce s „kruhy“ kontaktů, kdy si korporátní uživatelé mohou vytvořit různé oddělené okruhy pro zákazníky, kolegy a další firemní kontakty.

Google podle Oldse považuje socializaci a spolupráci za způsob, jak získat větší tržní podíl ve firmách, takže spojení s kancelářským balíčkem Google Apps dává v tomto směru poměrně smysl. Také analytici předpokládají, že podíl cloudových služeb ve firmách vzroste a například web ITbiz uvádí, že v současnosti používá podle Gartneru webový/hostovaný e-mail zatím jen asi 3-4 % firem, Google z toho má mít přibližně poloviční podíl. Gartner podle ITbiz ovšem předpovídá, že do roku 2016 bude hostovaný e-mail používat jako svou primární platformu 20 % firem (a Gmail od Googlu bude mít podíl 10 %), do roku 2020 pak toto číslo vzroste až na 55 %. Krok Googlu připojit sociální síť Google Plus k již využívaným službám je proto velmi logický a možná jde o snahu, jak nahradit ubývající aktivní uživatele této sítě z řad prvních nadšenců (více informací o tomto jevu najdete v článku Jaká je budoucnost sociální sítě Google Plus?).

Někteří analytici také tvrdí, že očekávají i některé specificky podnikově orientované aktualizace Google+, které mají tuto síť dále zatraktivnit pro firemní uživatele. Nástroje pro spolupráci by tak měly být například více zaměřeny na sdílení spreadsheetů, dokumentů a prezentací. Také další aplikace z balíčku Google Apps, jako Calendar a Docs získají spolu se „socializací“ přidanou hodnotu.

Brad Shimmin, analytik Currnet Analysis, ale dodává, že Google nesmí zapomenout na dostatečnou úroveň zabezpečení, soukromí a governance pro data v síti Google Plus, s čímž měl v minulosti u některých předchozích projektů značné potíže. Pokud má mít síť Google+ úspěch ve firemním prostředí, musí se podle něj stát jeho součástí. Například Rob Enderle, analytik Enderle Group toto varování potvrzuje slovy, že se krokům Googlu, vedoucím k začlenění sítě Google Plus do firemního prostředí, příliš nediví, ale podle něj by bylo překvapením, kdyby se to povedlo hned napoprvé vše dobře. Podle Enderleho by měl Google strávit mnohem více času zajištěním kvality svých produktů předtím, než je začne firmám nabízet, protože pokud dojde k nějakému skandálu, jako se tomu stalo již několikrát v minulosti, může to důvěru podniků v Google Plus výrazně ohrozit.

6 komentářů u článku “Google Plus brzy zamíří do podnikového prostředí”

 1. Láďa napsal:

  Používám G+ od začátku a přijde mi účelové psát že tam ubývají aktivní účatníci,naopak dle vlastní zkušenosti je na G+ čím dál živěji a uživatelé dost přibývají.

  • No já si to ale nevymyslela, je to výsledek průzkumu Chitika Insights (http://insights.chitika.com/2011/failure-to-launch-google-growth-spurt-short-lived/), který je zmíněný právě v tom článku, na který se v textu odkazuji – jen jsem to už celé nechtěla opakovat :-)

  • Patrik napsal:

   Zdravím, tak pokud to chápu dobře tak na G plus zatím nemůžou vytvářet profily malé firmy? Nebo můžou ale oficiálně to ještě není povoleno? Právě uvažujeme nad firemní google plus stránkou…díky za odpověď

   • Nikde jsem nenašla, že na malé firmy by se vztahovala nějaká výjimka nebo že by nastala změna od původního stavu. Když jsem trochu pogooglila, tak analytici vesměs radí s firemní stránkou počkat, než to Google spustí oficiálně, což by mělo být ale už brzy – pěkný článek je třeba tady: http://besocialworldwide.com/get-ready-for-google-plus-business-pages

    • Patrik napsal:

     Já se právě dočetl (ve Vašem článku: „síť Google Plus brzy integrována s cloudovým kancelářským balíčkem Google Apps.“), že existuje Google Apps, což je vlastně uživatelské prostředí pro malé firmy, no a že se Google Apps určitě spojí s Google plus pro firmy. Co říkáte třeba na možnost zaregistrovat se teď na google apps a poté jen plynule přejít na Google plus?

     • Markéta Pastuchová napsal:

      Myslím, že udělat si teď registraci do Google Apps není pro ten budoucí firemní profil na G+ nijak důležité.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz