Google Buzz definitivně končí, zastínila ho síť Google+

Albert Ryba | 16.10.2011 | Internet a služby | Žádné komentáře

Společnost Google ohlásila ukončení podpory několika dalších svých projektů. Mezi nimi je i kdysi ambiciózní sociální služba Buzz (v češtině překládaná jako Hlášky).

Jedná se tedy o další vlnu uzavírání projektů Googlu a už začátkem září CEO společnosti Larry Page ohlásil, že dojde ke zrušení řady neprofitabilních služeb. Nikdo v té době netušil, že jde jen o první vlnu škrtů.

Dřívější doba nejrůznějších experimentů Googlu z dob Erica Schmidta, z nichž velká část se nikdy ani nezaplatila, se tak zdá být definitivně u konce a vyhledávací gigant se pod vedením Larryho Page chce soustředit jen na výdělečné projekty. Page tak chce zjevně ukázat, že jeho volba do čela Googlu byla dobrým krokem. Tyto kroky následují po konečně úspěšném proniknutí Googlu do světa sociálních sítí s projektem Google+ a také do výroby mobilů akvizicí společnosti Motorola Mobility. Důvodem ukončování projektů Googlu je pravděpodobně i skutečnost skutečnost, že i přes velký počet aktivit stále činí příjmy z aktivit spojených s internetovým vyhledáváním a reklamou 97 % obratu společnosti.

Konkrétně byl v rámci zářijových škrtů naplánován konec pro sociální vyhledávač Aardvark, který Google koupil v roce 2010 za 50 milionů dolarů, ale nenaplnil původní očekávání. Aardvark měl za úkol směrovat odpovědi na otázky uživatelů na kvalifikované osoby dostupné v sociálních sítích. Změna IT paradigmatu od desktopových aplikací směrem ke cloudovým také vedl Google k revizi významu aplikací Desktop (umožňující zobrazení informací na ploše Windows) a Pack pro snazší stahování a instalaci instalačních souborů třetích stran do uživatelského PC. Likvidace se též dočkala experimentální služba Fast Flip, spuštěná před dvěma roky, která měla rozšiřovat vlastnosti klasické RSS čtečky tím, že doručovala obsah i s obrazovými náhledy. Mezi další v září ukončené projekty pak patří i Google Maps API pro Flash, Google Web Security (řešení pro firmy sloužící monitorování chování uživatelů na internetu a pro blokaci škodlivého softwaru), Image Labeler (popis obsahu obrázků uživateli formou hry), poznámkový blok pro ukládání dat z webů Notebook, doplněk pro prohlížeče Sidewiki umožňující přidat komentáře k nejrůznějším webům a také Subscribed Links pro lepší přizpůsobení výsledků vyhledávání na webu.

Co se týká zmíněné sociální služby Buzz, jež spadla do škrtů projektů v říjnu, tu v loňském roce spouštěl Google s velkými ovacemi jako pokus o svůj vstup do oblasti sociálních sítí. Spekulovalo se o ní dokonce i jako o konkurenci vůči Facebooku a měla uživatelům pomoci lépe se orientovat v sociálních sítích, protože umožňoval sbírání a automatické třídění příspěvků z jiných služeb a jejich aktualizace byly uživatelům rozesílány rovnou do Gmailu. Google připravil i mobilní verzi služby a jeho zástupci tvrdili, že se pracuje i na verzi určenou pro firemní sféru.

Nicméně provoz služby Buzz provázela řada afér a chyb z hlediska ochrany soukromí uživatelů, které zdiskreditovaly značku Buzz a vedly i ke stížnostem ze strany Americké federální obchodní komise (U.S. Federal Trade Comission). Výsledkem aféry je mimo jiné to, že Google musí 20 let provádět nezávislé audity zaměřené na ochranu osobních údajů uživatelů. Bradley Horowitz, viceprezident pro produkty v Googlu píše, že se jeho společnost z řešení jakým byl Buzz dostatečně poučila a svoje zkušenosti nyní vkládá do nových projektů, jako je sociální síť Google+.

Buzz bude podle Horowitzových slov ukončen v několika týdnech a Google se pak plně soustředí na další rozvoj služby Google+.


Buzz ovšem není jediný projekt, jehož zrušení je naplánováno. K ukončení dojde i u dalších neúspěšných a neprofitabilních projektů, jako je třeba Code Search, což je služba umožňující prohledávat open source kódy. Ta bude odstavena v lednu 2012. Google také definitivně skončí provoz dalšího sociálního experimentu, nepříliš úspěšné služby Jaiku, kterou koupil v roce 2007 a jež byla v některých ohledech podobná Twitteru, nikdy si však nezískala masovou podporu.

Google dále ukončuje i univerzitní výzkumný program pro Google Search, který nabízel API (Application Programming Interface) pro přístup k výsledkům vyhledávání pro akademické výzkumníky.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ tři = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz