Mobily nezvyšují rizika vzniku nádorů, tvrdí studie

Markéta Pastuchová | 23.10.2011 | Analýzy, Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Dánská studie, která sledovala zhruba 350 000 účastníků po dobu 18 let, nenašla žádné spojení mezi využíváním mobilních telefonů a vzniku rakoviny. Jedná se tak o další příspěvek k léta trvající diskuzi o možné škodlivosti mobilních přístrojů na lidské zdraví.

Studie, která je dostupná na adrese http://www.bmj.com/content/343/bmj.d6387 a jež byla vedena organizací Danish Cancer Society a publikovaná v časopisu British Medical Journal, je aktualizací starší studie a rozšiřuje sledované období o dalších pět let. Za celou dobu se podle jejích výsledků neobjevily žádné důkazy, které by potvrdily zvýšený výskyt nádorů a dalších forem rakoviny spojené s využíváním mobilních telefonů. A to i přes skutečnost, někteří ze sledovaných uživatelů používají mobily již více než jednu dekádu. Studie má ale jednu slabinu, za kterou je kritizována, a to, že se řídí jen údaji o vlastnictví mobilního telefonu, ale nezohledňuje již intenzitu jeho využívání.

Také Devra Davisová, americká epidemiologistka a prezidentka organizace Environmental Health Trust, což je skupina, která vede kampaně za varovné nápisy na mobilních telefonech a tvrdě bojuje například proti používání mobilů dětmi, upozorňuje na další problém studie dánské organizace. Davisová svoje připomínky ke studii sepsala v dlouhé kritice (její shrnutí je k dispozici zde) a podle ní jsou nádory na mozku relativně vzácné a aby bylo možné hovořit o vypovídajících výsledcích, je potřeba sledovat miliony lidí po dekády. Studie podle ní navíc vylučuje některé osoby, které patřily mezi nejčastější uživatele mobilů, jako jsou lidé z oblasti byznysu.

Autoři studie ale sami přiznávají, že jejich výzkum není ještě zcela definitivní a že nelze zcela vyloučit malá až střední rizika pro skupiny nejaktivnějších uživatelů mobilních telefonů v horizontu 10 až 15 let. K tomu bude muset vzniknout ještě další, širší studie.

V nedávné době byly publikovány již výsledky dvou dalších studií orientovaných na škodlivost používání mobilních telefonů a zejména vznik rakoviny. Mezinárodní studie Interphone, která byla zveřejněna v loňském roce, také nenašla žádné spojení mezi používáním mobilního telefonu a rakovinou, byla ovšem tvrdě kritizována za to, že byla částečně sponzorována mobilním průmyslem. Naopak před několika měsíci vydaná studie od World Health Organization (WHO) tvrdí, že používání mobilních telefonů může mít karcinogenní účinky a radí využívání mobilů redukovat na nutné minimum.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz