Smartphony s Windows Phone 7.5 firmy nenadchnou

Jiří Novák | 11.10.2011 | Mobilita | Žádné komentáře

První smartphony s aktualizovanou platformou Windows Phone 7.5 Mango dorazily tento týden na český trh. Firmy ale pravděpodobně příliš nadšené nebudou.

Společnost HTC včera zahájila prodej telefonů HTC Titan a HTC Radar v České republice. První zmíněný model je k dispozici za doporučenou cenu 14 499 Kč, prodejní cena HTC Radar je pak 9 299 Kč. Oba telefony jsou vybaveny novou generací operačního systému Windows Phone 7.5, který přináší více než 500 nových funkcí a vylepšení. Čeští uživatelé uvítají především kompletní lokalizaci systému a podporu nákupu aplikací z Marketplace.

U dosavadních přístrojů totiž česká lokalizace nebude k dispozici ani po aktualizaci na novou verzi Windows Phone, která v těchto týdnech probíhá ve spolupráci s operátory. I přesto, že se Microsoft snažil aktualizaci platformy Windows Phone co nejvíc zatraktivnit novými funkcemi, nepřidal do ní podporu VPN (Virtual Private Network), což je technologie používaná velmi často ve firemním prostředí pro vzdálený přístup k podnikovým systémům.

Microsoft sice do aktualizace Mango přidal možnost pro zabezpečené vzdálené připojení k firemním systémům (jako třeba Exchange) s využitím technologie RPC přes HTTPS, která ovšem nemá zdaleka takovou podporu ze strany aplikací i firem jako právě rozšířenější VPN. Že by se Microsoft tímto tahem snažil firmy přesvědčit k aktivnější podpoře RPC?

Chybějící podpora VPN je pro podnikové uživatele zásadní hendikep, protože bez této technologie pro ně ztrácejí smartphony s platformou Microsoftu na atraktivitě a řada z nich proto nakonec pravděpodobně kvůli této funkci sáhne ke konkurenčnímu přístroji, jako je třeba iPhone 4 / iPhone 4S od Applu či modely s Androidem od Googlu.

Další omezení přináší multitasking ve Windows Phone 7.5 Mango. I když Microsoft sice již od začátku implementoval některé funkce pro multitasking do jádra OS Windows Phone 7, neumožnil jej využívat aplikacím třetích stran a až nyní veřejně otevírá API, aby i dalším vývojářům povolil využít v jejich aplikacích výhod multitaskingu.

Podobně jako v případě iOS od Apple ani u Manga ovšem nejde o skutečný multitasking, na jaký jsou uživatelé zvyklý z desktopových operačních systémů Windows. Pro většinu aplikací jde spíše o přepínání a uložení jejich stavu do jakési hibernace či dočasného suspendování. To je zásadní rozdíl oproti klasickému preemptivnímu multitaskingu známému z PC, kde i po přepnutí na jinou aplikace funguje ta původní stejným způsobem a je schopna na pozadí provádět požadované operace.

V této souvislosti se proto mluví spíše o pseudo-multitaskingu a Mango navíc uživatele omezuje v rámci multitaskingu jen na pět aplikací současně „běžících“ aplikací, které uživatel vidí v podobě náhledových ikonek. Pokud přidáte šestou, operační systém automaticky vypne tu nejstarší.

Další problém je s dostupnými aplikacemi s touto funkcionalitou, díky čemuž je v současnosti problém multitasking ve Windows Phone 7 vůbec otestovat. Vzhledem k tomu, že vývojáři svoje aplikace tvořili bez podpory multitaskingu, existuje jich jen pár, které jej dnes dokáží využít.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz