Windows 8: Microsoft chystá po kritice OS řadu změn

Markéta Pastuchová | 20.10.2011 | Software | 5 komentářů

Zpětná vazba uživatelů, kteří testují Windows 8, novou generaci operačního systému Microsoftu, která má být představena již v příštím roce, je pro Microsoft impulzem ke změnám některých funkcí.

Vývojářské preview Windows 8 (označované také jako pre-beta) je k dispozici ke stažení zhruba měsíc a Microsoftu je nyní již jasné, že některé z původně navržených funkcí musí přepracovat. Veškeré navrhované změny jsou velmi detailně popsány v blogu Mariny Dukhonové, která pracuje jako senior manažerka týmu pro vývoj Windows 8 a z něj mimo jiné vyplývá, že hlavních změn se v chystané beta verzi dočká například obrazovka s aplikacemi Windows 8, přibude větší možnost kustomizace startovní obrazovky a uživatelé se také dočkají jakési náhrady seznamu odkazů (jump listu) známého z operačního systému Windows 7.

Pokud se vám blog nechce celý pročítat, vybrali jsme z něj několik nejzajímavějších poznámek:

Největší změna představená spolu s Windows 8 se týkala redesignu pracovní plochy s využitím rozhraní Metro. O jeho kladech a záporech toho bylo již řečeno hodně, nicméně Microsoft již stanovil směr a nemá asi smysl dále tento krok rozebírat. Přibyla i nová obrazovka s aplikacemi, která je ve Windows 8 vlastně náhradou za tradiční menu Start a funkci „Všechny programy“ z Windows Vista a Windows 7, a má umožnit vidět všechny nainstalované aplikace v jedné ploše. Nová verze obrazovky aplikací, kterou Microsoft na základě zpětné vazby pozměnil, ruší původní řazení aplikací podle abecedy a dochází také k vytváření skupin aplikací, které patří do jednoho balíčku, jako jsou třeba Microsoft Office či Adobe Creative Suite. Nová verze obrazovky také pracuje s vyšší hustotou ikon, kterých se tak na plochu vejde více. Podle Dukhonové je nový design lepší pro práci a dává uživatelům lepší přehled. V praxi jej budou moci uživatelé otestovat v další veřejné testovací verzi, kterou Microsoft pravděpodobně brzy uvolní.

Co se týká seznamu odkazů, který se osvědčil ve Windows 7, někteří uživatelé se i v nových Windows 8 dožadovali jeho přítomnosti, protože by jim umožnil rychle přejít na konkrétní soubor i v prostředí Metro. Microsoftu se ale přidání seznamu odkazu do nového rozhraní Windows 8 nelíbí a místo toho spoléhá na prvek, který by bylo možné označit jako „sekundární dlaždice“. Ty mají umožnit rychlé provedení nějaké operace pomocí zkratky, jako třeba prohlédnutí profil určité osoby na Facebooku, prohlédnutí RSS feedu ve čtečce, přehrání playlistu v Media Playeru a podobně. Zda tato náhrada seznamu odkazů bude uživatelům dostačovat se teprve uvidí, protože se nejedná o úplnou náhradu a chybí zde třeba přístup k naposledy použitým souborům.

Microsoft dále uvedl, že hodlá přidat do Windows 8 i více možností pro přizpůsobení úvodní obrazovky. Již v pre-beta verzi bylo možné z ní odebírat dlaždice a měnit jejich velikost, ale Microsoft slibuje další novinky, jako přidávání, pojmenovávání a rearanžování skupin, upřesňuje Dukhonová. Co se týká úprav v jádře Windows 8, Microsoft nedávno odhalil, že díky detekci duplicitních záznamů a dat, optimalizaci služeb a prioritizaci paměti se mu podařilo snížit paměťové nároky i ve srovnání s Windows 7, což je poměrně vítaný krok. Detaily najdete v blogu Stevena Sinofskeho z Microsoftu.

Zatím není jasné, zda Microsoft plánuje něco udělat s technologií UEFI, která má přinést možnost „bezpečnějšího“ bootování, ale linuxová komunita za její zavedení Microsoft kritizovala s tím, že na počítače s Windows 8 nebude možné již nainstalovat jiný operační systém. Technologie UEFI 2.3.1 (vyvíjená neziskovou organizací UEFI), má za cíl blokovat útoky malwaru při startu systému, tedy ještě než se spustí samotná antivirová ochrana Windows. Obchází tedy tradiční možnost bootování tím, že hned po zapnutí počítače spustí bez jakéhokoliv mezikroku proces startu operačního systému. Technologie UEFI 2.3.1 ovšem musí být podporována BIOSem základní desky, takže na starších počítačích nebude dostupná.

Mezi další novinky ve Windows 8, za které Microsoft naopak sklidil od expertů pochvalu, patří několik technologií pro zvýšení bezpečnosti. Konkrétně jde o širší využití technologie ASLR (Address Space Layout Randomization), která se poprvé objevila již ve Windows Vista a také o novou funkci pro ochranu jádra operačního systému vůči tomu, co je označováno jako „kernel-mode NULL dereference vulnerability“. Jedná se v podstatě o způsob, jak si útočník může zvýšit práva po nabourání se do systému.

Windows 8 mají dále přinést širší využití randomizace alokace paměti (Memory Heap Randomisation), což je další technika, se kterou Microsoft experimentoval již ve Windows 7 a která má ztížit tvůrcům malwaru přesáhnout prostor vyhrazený pro aplikaci pro škodlivé účely.

5 komentářů u článku “Windows 8: Microsoft chystá po kritice OS řadu změn”

  1. jáý napsal:

    windous sedum nenávid nefungují programi deemon tools a total comander

  2. Josef napsal:

    Koupil jsem si Windous 8 ale neumím s ním pracovat,je možné získat návod ?

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz