Alternativy k Microsoft Exchange pro Linux

Martin Kušnir | 29.11.2011 | Software | 2 komentáře

Pokud pro vaší firmu hledáte použitelnou alternativu k řešení Microsoft Exchange nebo pokud se zrovna chystáte MS Exchange pořídit, může vám přijít vhod následující přehled čtyř možných alternativ. Pod Linuxem totiž existuje celá řada alternativních řešení k Exchange, které nabízejí téměř všechny funkce odpovídající komerčnímu řešení od Microsoftu.

Pokud již máte řešení Microsoft Exchange pro výměnu e-mailů a sdílení zdrojů ve firmě nasazené, může být migrace na některou z alternativ o něco komplikovanější. Ale pokud teprve o jeho nasazení uvažujete, je možné, že vaše potřeby nakonec dostatečně pokryje některé z následujících alternativních řešení, jako jsou Citadel, Kolab, Open-Xchange a Zimbra. Ty jsou dostupné buď zcela zdarma nebo v různých edicích včetně těch komerčních podle potřeb konkrétní firmy.

Citadel

Citadel je jeden z čistě open source projektů pro groupware řešení bez jakýchkoliv omezení a je zcela zdarma. Poskytuje e-mail, kalendář, plánování, webové rozhraní, e-mail konferenci, adresář a LDAP autentizaci. Je určen pro standardní protokoly (SMTP, IMAP, POP3) a nabízí téměř všechny funkce, které by malé až střední firmy mohly chtít pro svoje potřeby využívat. Pro řešení Citadel neexistuje žádná podniková verze a vše je tedy distribuováno pod licencí GNU GPL verze 3.

Pokud využíváte ve vaší firmě plně Microsoft Outlook a potřebujete maximální kompatibilitu, tak budete muset použít Bynari Outlook Connector, který už ovšem ale není open source. Samozřejmě jestli používáte výhradně open source klienty jako je Kontact v KDE nebo Evolution v GNOME, lze je zprovoznit s Citadelou pomocí GroupDAV.

Kolab

Je další groupware aplikace, která je plně open source. Kolab umí integrovat Postfix, OpenLDAP, Cyrus IMAP, Apache, Horde Webmail a ClamAV do jedné nabídky. Použitím aplikace získáte kalendáře, e-mail a Webmail, správce webu a sdílené kontakty. Od verze 2.2.x nabízí i integrované webové rozhraní Horde s podporou groupware funkcí. Ovšem pokud potřebujete podporu pro Microsoft Outlook, budete potřebovat některý z těchto konektorů jako je Toltec, konsec, Bynari a pro Thunderbird je určen SyncKolab a pro KDE Klienta je určen Kontact.

Více o jednotlivých konektorech naleznete na stránkách projektu. Aplikace by měla celkem bez problémů zvládnout požadavky kladené menšími podniky.

Open-Xchange

Open-Xchange poskytuje alternativu pro Microsoft Exchange, stejně jako pro některé Microsoft SharePoint funkce. Aplikace nabízí email, webmail, kalendář, plánování, správu dokumentů a jiné.

Existuje několik vydání Open-Xchange v závislosti na tom, co vaše společnost potřebuje. Pro malé podniky by měla stačit edice Community Edition nebo Appliance Edition. Více informací o jednotlivých verzích se dozvíte na stránkách výrobce.

Licencování v Open-Xchange je trochu složitější. Část projektu je pod licencí GNU GPL verze 2, ale třeba takové webové rozhraní je pod licencí Creative Commons, která už nedovoluje komerční nasazení. Pokud budete využívat Open-Xchange pro svojí společnost nebo organizaci, vystačíte si s Community Edition, ale pokud by jste chtěli poskytnout hosting, budete muset zaplatit poplatek za licenci.

Zimbra

Zimbra je komplexní balík, který poskytuje groupware řešení. Obsahuje standardní vybavení jako je e-mail, kalendář, mobilní e-mail, správu dokumentů a řízení úloh.

Zimbra je také vydávána v několika edicích obdobně jako Open-Xchange, včetně bezplatné edice. Pokud ovšem potřebujete využívat takové funkce jako mobilní synchronizaci či zálohování, což jsou dnes ve firemním prostředí poměrně žádané vlastnosti, budete si muset pořídit placenou verzi. Více se dozvíte v sekci product edition na stránkách výrobce.

Zdroj: Website21

2 komentáře u článku “Alternativy k Microsoft Exchange pro Linux”

  1. Marcheta napsal:

    Ahoj Zimbru mám vyzkoušenou a je super, trošku horší je oproti outlooku Desktop klient, ale jinak si nemůžeme Zimbru vynachválit.Službu čerpáme tady: http://zikum.cz/hosting/groupware-hosting.html

  2. Marek napsal:

    Chybí Zarafa – z mnou testovaných a provozovaných ta nejlepší alternativa MS Exchange – http://zarafa.cz

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz