AMD hodlá utlumit výrobu x86 procesorů

Albert Ryba | 30.11.2011 | Hardware | Žádné komentáře

Dnes se na řadě webů objevila informace, že AMD údajně hodlá skončit s výrobou x86 procesorů. Důvodem má být dlouhodobá nekonkurenceschopnost v oblasti výkonu vůči Intelu. Pravdou je, že zejména aktuální architektura Bulldozer v testech hluboce propadla, zejména v oblasti desktopů a nezískala příliš pozitivní hodnocení. V případě serverových čipů Opteron je situace vůči Intelu vyrovnanější, nicméně pravděpodobně jen do té doby, než Intel uvede na trh procesorovou řadu Xeon E5, která je již ve výrobě.

Zástupci AMD na tuto informaci zareagovali ve snaze „uvést ji na pravou míru“ a oficiálně vydali prohlášení, že jejich společnost se sice chce ve sféře x86 procesorů dále angažovat, ale že hodlá změnit svoji strategii a priority. Z toho lze vyvodit, že AMD utlumí investice do vývoje klasických procesorů a bude se spíše soustředit na grafické čipy a také na mobilní řešení, která jsou nyní stále více žádaná. Pravděpodobně tak bude rozvíjet svoji nízkoenergetickou architekturu Bobcat, se kterou slaví v přenosných zařízeních alespoň částečné úspěchy.

Tento krok je víceméně logický a někteří analytici jej očekávali již před delší dobou, protože od uvedení architektury Core 2 Intelem AMD ztratilo velkou část svého podílu na trhu a nedokázalo svými aktuálními modely procesorů Intelu zdatně konkurovat. Snaha o ozdravné plány, spojená s oddělením továren AMD do samostatné společnosti GlobalFoundries sice pomohla firmě dostat se ze ztrát, ale dlouhodobé finanční výsledky omezovaly možnost investic do inovací a s každým čtvrtletím se tak mezi AMD a Intelem rozšiřovaly pomyslné nůžky. Také odchod Dirka Meyera z pozice CEO AMD na začátku roku nevěstil pro firmu nic dobrého.

Analytici navíc již před časem identifikovali změnu konkurenčního modelu na trhu s procesory, kdy se podle nich z dřívějších rivalů Intelu a AMD přesunula na Intel a ARM, neboť právě úsporné procesory ARM ovládly nejprve smartphony a tablety (což je oblast, v níž se Intelu dlouhodobě nedaří prosadit) a nyní se jim otevírá spolu s Windows 8 i cesta do notebooků, desktopů a serverů. Vzhledem k tomu, že řada zákazníků začíná preferovat nízkou spotřebu právě nad výkonem, má ARM pro svoji expanzi výbornou pozici. Naopak se zdá, že pro AMD není na trhu s procesory již příliš místa. I když by se tedy mohlo zdát, že Intel může nyní oslavovat, podle komentátorů jej nyní naopak čeká nejtěžší období jeho historie, dokázat se přizpůsobit v nové oblasti mobilních řešení.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz