AMD Opteron se 16 jádry: Nová laťka v oblasti výkonu?

Jiří Novák | 14.11.2011 | Hardware | Žádné komentáře

Společnost AMD dnes ohlásila i přes zpoždění dostupnost 16jádrových serverových procesorů z řady Opteron s kódovým označením Interlagos. Jedná se o zatím největší počet jader v jednom pouzdře v rámci rodiny x86.

John Fruehe, ředitel produktového marketingu AMD, potvrzuje, že nové 32nm Opterony 6200 jsou o 25 až 30 % výkonnější než modely 6100 a mají být dostupné v následujících týdnech v serverech od společností HP, Dell, Acer a Cray. Procesory jsou založeny na novém designu Bulldozer, který měl přinést lepší výkonnost při nižší spotřebě. Testy desktopových verzí procesorů s architekturou Bulldozer ovšem ukazují, že nárůst výkonu je oproti předchozí generaci procesorů AMD zanedbatelný. Více viz například článek Test: AMD FX-8150 aneb kterak se může jít Bulldozer zahrabat na webu DIIT.

Dean McCarron, vedoucí analytik ve společnosti Mercury Research, říká, že uvedení 16jádrových Opteronů bylo opožděno o několik týdnů proti plánu a firma již byla kritizována zákazníky, že nedodržuje svojí produktovou roadmapu. V oblasti x86 serverů se AMD navíc příliš nedaří, za druhé čtvrtletí 2011 zde mělo AMD tržní podíl jen 5,5 %, zatímco Intel kraloval s podílem 94,5 %. Intel pak chystá pro mnohapaticové servery Xeony E5, které jsou již ve výrobě, ale v konkrétních serverech by se měly objevit až v první polovině příštího roku.

Pět nových Opteronů Interlagos s označením 6262 HE, 6272, 7274, 6276 a 6282 SE běží na frekvencích od 1,6 GHz po 2,6 GHz a jejich ceny se pohybují v rozmezí 523 dolarů po 1 019 dolarů. Spotřeba se pohybuje mezi 85 a 140 watty a je možné je osadit do stejné patice G34 jako starší 12jádrové modely a podporují paměti DDR3.

Fruehe k Opteronům 6200 říká, že procesory jsou určeny pro prostředí, kde se pracuje s mnoha aplikačními vlákny, což jsou zejména virtualizované prostředí. Pro zpracování transakce je možné využít více instancí a aplikace mohou být lépe škálovány.

Procesorová architektura Bulldozer umožňuje sdílení jednotky CPU a FPU, které mohou být podle potřeby přiřazeny zpracovávané úloze pro dosažení vyššího výkonu při jednom hodinovém cyklu. Dále podporují technologii Turbo Core, která je schopná zvýšit při požadavcích frekvenci všech jader o 500 MHz a některých jader až o 1 000 MHz podle potřeby.

Dean McCarron říká, že 16jádrové Opterony jsou důležitým produktem v serverové roadmapě AMD a jsou součástí její snahy vrátit se znovu do výsluní a nedivil by se, kdyby tyto čipy způsobily na trhu mírnou erozi. AMD navíc již získalo důležitou zakázku v Oak Ridge National Laboratory v USA, kde se staví superpočítač Titan, jenž bude kombinovat 16jádrové procesory Opteron a GPU od nVidie s celkovým výkonem 20 PetaFLOPS a měl by tak výrazně porazit nejrychlejší superpočítače současnosti.

Společnost AMD také ohlásila dostupnost čipů Opteron 4200 s kódovým názvem Valencia, které disponují šesti a osmi jádry a jejich frekvence se pohybuje mezi 1,6 GHz a 3,0 GHz. Cena je pak nastavena v rozmezí 125 a 377 dolarů. Tyto serverové modely se vyznačují spotřebou mezi 35 a 95 watty a AMD se podařilo spotřebu jednoho jádra u nejúspornějších modelů snížit pod 4,3 wattu.

I když roste zájem i o ARM procesory v serverech, je Fruehe přesvědčen, že nemohou x86 procesorům konkurovat, zejména kvůli chybějící podpoře serverových funkcí, jako se adresování velké paměti či podpora 64bitů. ARM ovšem na těchto rozšířeních již intenzivně pracuje a v budoucnu tak AMD i Intelu přibude v tomto segmentu nová konkurence. Nicméně v současnosti Fruehe tvrdí, že rozdíl ve výkonu 1,4GHz procesoru ARM je výrazně nižší, než je tomu u x86 modelů. Ty jsou navíc nepostradatelné pro výkonově náročné aplikace nebo některá cloudová řešení, kde záleží na hrubém výkonu, dodává John Fruehe.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz