Android 4.0 zvyšuje bezpečnost technologií ASLR

Ján Chovanec, Albert Ryba | 03.11.2011 | Bezpečnost, Mobilita | Žádné komentáře

Bezpečnost operačních systémů je dnes prioritou každého výrobce. Operační systémy od společností Microsoft, Apple či systém Linux již několik let obsahují technologii ASLR (Address Space Layout Randomization), která má výrazně ztížit či znemožnit využití bezpečnostních děr útočníky. Nyní podle Googlu bylo ASLR přidáno i do OS Android.

Google implementaci ASLR v OS Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) odůvodnil slovy, že si uvědomuje potřebu vyššího zabezpečení operačního systému, který je dnes v různých verzích nainstalovaný na desítkách milionů mobilních zařízení. Android se totiž podle výzkumu bezpečnostních expertů stává stále oblíbenějším cílem útočníků a uživatelé jsou obvykle vůči těmto útokům absolutně nechráněni a profesionální bezpečnostní řešení využívá jen malé procento z nich. Právě poměrně vysoká nebezpečnost Androidu od jeho masové implementace odrazuje zejména firmy, které se bojí kompromitace citlivých dat na mobilních přístrojích a volí proto raději konkurenční platformy, zejména iOS od Applu, který na podnikových novinkách v posledních dvou majoritních verzích iOS 4 a iOS 5 výrazně zapracoval. O dalších novinkách v OS Android 4.0, které mohou firmy využít, najdete více informací v článku Android 4.0: Přehled nejlepších novinek pro byznys.

Problémem s nasazením ASLR je ovšem skutečnost, že Android 4.0 nebude k dispozici pro řadu starších zařízení, takže tím vznikne další rozštěpení přístrojů s Androidem na modely, které budou lépe zabezpečené a na modely, které budou snáze napadnutelné útočníky skrz chyby.

Technologie Address Space Layout Randomization funguje tak, že systém ukládá data do paměti na náhodné pozice a tím ztěžuje jejich případné čtení či jejich přepsání neoprávněným procesem. Apple implementoval ASLR již do iOS 4.3, Microsoft zatím tuto technologii nabízí jen ve svých desktopových operačních systémech Windows Vista a Windows 7, zprávy o jejím nasazení ve Windows Phone 7 nejsou k dispozici.

Zdroj: ITnews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ pět = dvanáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz