IDC: Big data přinesou firmám konkurenční výhody

Markéta Pastuchová | 23.11.2011 | Analýzy, Ostatní, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

V letošním roce by množství vytvořených a replikovaných dat mělo již dosáhnout neuvěřitelné hodnoty 1,9 zettabajtu. Tyto rostoucí objemy firmy nutí k nasazování řešení pro tzv. big data, tedy pro práci s velkými objemy dat.

Podle letošní studie Digital Universe od analytické společnosti IDC tento rok množství dat vzrostlo devítinásobně oproti období před pěti lety. IT manažeři se díky tomu stále častěji zajímají o nástroje pro správu dat a jejich analýzu jako o jednu z klíčových priorit pro byznys jejich organizací.

I když nástroje pro práci s velkými objemy dat jsou k dispozici už asi osm let, pozornost se na ně zaměřila více teprve v letošním roce a příští rok lze očekávat jejich další boom spojený s výrazným osvojování firmami. Big data se tak stanou dalším výrazným trendem v ICT a práce s nimi je podložena zejména zdokonalující se technikou, převážně stále výkonnějšími servery.

Matt Oostveen, vedoucí výzkumu australské pobočky IDC, k tomu říká, že moderní servery mohou pracovat díky větším kapacitám paměti RAM s mnohem většími objemy dat, která jsou přímo v paměti umístěna, což je podmínkou pro jejich zpracování v reálném čase. Nicméně pro firmy bude podle Oostveena výzvou, jak dokáží tuto technologii využít ke svému prospěchu.

Příští rok by také mělo dojít k doladění nabídky řešení pro práci s velkými objemy dat od velkých dodavatelů a k dalšímu dozrávání trhu, který je třeba v případě řešení Hadoop stále ještě trochu chaotický. Velcí dodavatelé podnikového softwaru pak již svoji nabídku pro big data během letoška buď aktualizovali nebo se k tomu v nejbližší době chystají.

Jednoznačným benefitem pro firmy pak má být možnost dělat „radikálně zcela jiné věci než dosud“ díky pokroku v diskových, výpočetních a síťových technologiích. Příklady možného využití open source technologie Hadoop pro práci s velkými objemy dat najdete v článku Hadoop: Neocenitelný nástroj pro velké objemy dat.

Oostveen je také přesvědčený, že schopnost pracovat s velkými objemy dat se pro firmy stane konkurenční výhodou, než tuto technologii nasadí také ostatní společnosti v oboru jejich podnikání.

Dalším trendem pro rok 2012 v podnikovém IT má být automatizace, protože i když řada firem v minulosti virtualizovala svoje servery, stále je v mnoha případech spravuje manuálně, podobně jako fyzická prostředí, a to je náročné jak z hlediska času, tak i s ohledem na finance.

Podle IDC má dále trh s virtualizačními řešeními růst, ale pro jeho vyšší efektivitu budou stále častěji nasazovány nástroje pro automatizaci, které zjednoduší práci administrátorů s datovými úložišti, systémy a sítěmi. I když se za posledních pět let zvýšil objem datových úložišť o 700 procent, nezvýšil se prakticky nijak počet administrátorů, které se o tato úložiště starají. Výsledkem je neudržitelný stav, kdy administrátoři ve firmách musí vykonávat stále více práce a jediným řešením je podle Matta Oostveena z IDC právě automatizace procesů, které dosud bylo potřeba vykonávat manuálně.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ čtyři = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz