Čína má špičkový superpočítač s vlastními procesory

Branislav Madoš | 05.11.2011 | Hardware | Žádné komentáře

Čína spustila do provozu superpočítač Sunway BlueLight MPP s výkonem údajně více než 1 petaFLOPS, tedy deset na patnáctou operací s pohyblivou desetinnou čárkou za sekundu. V testu Linpack pak dosáhl tento počítač výkonu 796 teraFLOPS. Co je ale nejzajímavější, je skutečnost, že Čína použila pro stavbu superpočítače čistě vlastní komponenty.

V následujícím vydání seznamu 500 nejvýkonnějších superpočítačů světa Top500.org se nový čínský superpočítač pravděpodobně umístí někde mezi 15. a 20. místem. Pro Čínu se jedná o významný úspěch, protože Sunway je postavený na vlastních čínských mikroprocesorech a také další klíčové technologie jako je vodní chlazení nebo propojovací síť také pocházejí z domácí produkce.

Poměrně výjimečná je také energetická efektivita superpočítače. I když mikroprocesory využívají ještě 65nm výrobní technologii, je celková spotřeba jen 1,074 MW elektrické energie, což z něj dělá při výkonu 741 megaFLOPS na watt kandidáta na zařazení na první příčky žebříčku Green500, jenž srovnává superpočítače podle jejich energetické efektivity.

Sunway se skládá ze 16jádrových 64bitových RISC mikroprocesorů ShenWei SW1600 (viz obrázek), což je již třetí generace procesorů od Jiāngnán Computing Research Lab a kterých je v počítači celkem 8704. Jejich taktovací frekvence se pohybuje v rozmezí 0,975 GHz až 1,2 GHz a procesory mají integrované řadiče pamětí DDR3 s maximální propustností 68 GB/s při použití čtyř paměťových kanálů. Každý procesor je připojený k 16 GB operační paměti a disponuje 8 KB L1 cache a 96 KB L2 cache. To je sice poměrně nízká hodnota, ale podle odborníků zřejmě souvisí s upřednostněním integrování většího počtu jader do jednoho pouzdra a také s 65nm výrobní technologií. Procesory ShenWei byly vyrobeny v Šanghaji a jejich výrobce již chystá přechod k 45nm výrobnímu procesu.

Čínský superpočítač je sestavený ze 34 superuzlů integrujících po 256 mikroprocesorů dohromady se 4096 jádry a 4 TB operační paměti. Špičkový výkon jednoho superuzlu je na úrovni 32,7 teraFLOPS, datová propustnost v rámci uzlu je na úrovni 1 TB/s. Celkově má operační paměť počítače kapacitu 150 TB a externí úložiště pak pojme 2 PB dat.

Význam superpočítače je především v tom, že se Číně podařilo sestavit špičkový stroj bez závislosti na cizích technologiích. Vrásky na čele tak určitě přibudou nejen tradičním výrobcům mikroprocesorů, jako je Intel či AMD, ale také výrobcům superpočítačů jako je třeba IBM, HP či Cray.

Čína totiž dosud představovala obrovský superpočítačový trh, který tito výrobci mohou brzy nejen ztratit, ale současně jim může přibýt nový konkurent, který by v budoucnosti mohl expandovat i na další trhy. Jak je vidět, je potřeba v současném IT světě brát Čínu jako regulerního partnera, nikoliv jen jako trh pro dodávky komponent a zařízení od západních výrobců. Za pár let tak možná čínské procesory dorazí i do českých firem a vzhledem k dnešnímu trendu míchání nejrůznějších architektur (který je výrazným posunem od dřívější dominance „Wintelu“ ve světě IT) a rostoucí nabídky alternativních platforem by neměly tuto cestu ani příliš složitou.

Zdroj: ITnews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz