Co mohou nabídnout Google Apps pro firmy

Ľuboslav Lacko | 30.11.2011 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Řešení Google Apps for Business, česky Google Apps pro firmy, je narozdíl od neplacené služby Google Docs vytvořené přímo pro použití ve podnikovém prostředí a je vhodné pro firmy jakékoliv velikosti. Obsahuje firemní verze Gmailu, Dokumentů, Kalendáře a dalších nástrojů za cenu 50 USD (bez DPH) na jednoho uživatele ročně. Google nabízí také zkušební verzi Google Apps na jeden měsíc zdarma až pro 10 uživatelů.

Cloudové řešení typu SaaS

Google Apps pro firmy je typické cloudové řešení typu SaaS (Software-as-a-Service), kdy uživatelé platí za využívání aplikací a ne za samotný software, takže se nemusí zatěžovat s nákupem, instalací a aktualizací aplikace a nemusí se starat ani o hardwarovou infrastrukturu, na které aplikace běží.

Služba je samoobslužná, takže uživatelé si ji můžou sami zřídit a nakonfigurovat, je dostupná kdekoli, kde je k dispozici internetové připojení přes širokou paletu klientských zařízení včetně těch mobilních. Kapacitu služby (počet uživatelů) si může zákazník flexibilně upravovat podle aktuální potřeby a platí přitom pouze za to, co využívá. Google Apps je k dispozici i v edici pro školy a neziskové organizace, tato edice je zdarma.

Samoobslužné zřízení služby

Zřízení služby s výjimkou ověření vlastnictví domény je jednoduché a dá se zvládnout za několik minut. První krok je registrace a přihlášení. V tomto kroku se zadává i předběžný počet uživatelů a název domény. Je potřeba být vlastníkem zadané domény.

Daní za samoobslužnost je nutnost verifikace, zda vám doména opravdu patří. Toto ověření je možné udělat dvěma způsoby, buď umístěním speciálního ověřovacího html souboru na svoji doménu, anebo vytvořením speciálního záznamu CNAME. Podle našich zkušeností je právě tento krok v rozporu se samoobslužností, protože je potřebná asistence IT specialisty – správce domény. Po zadání fakturačních údajů a čísla kreditní karty následuje konfigurace a vytvoření uživatelských účtů.

Robustnost a bezpečnost

Pro nasazení do podnikového prostředí se vyžaduje odpovídající bezpečnost a spolehlivost služby. Google zaručuje dostupnost 99,9 % a nepřetržitou podporu. Při konfiguraci je možné nastavit jednotné přihlašování (SSO) nebo vynucení používání protokolu SSL.

Gmail

Elektronická pošta je jeden ze základních pilířů fungování firmy, ale správa e-mailového serveru na sebe váže kapacity IT oddělení. Problematické je to hlavně pro malé firmy, které nemají vlastní IT oddělení.

Jedno z řešení nabízí populární Gmail, součást Google Apps pro firmy. Poskytuje 25 GB úložného prostoru pro každého uživatele, výkonné filtrování spamu, spolupráci s Outlookem či mobilními zařízeními (Android, BlackBerry, Windows Phone 7…) a záruku 99,9% dostupnosti. Pracovníci mohou kromě klasických e-mailů využívat i operativnější formy komunikace jako je chat a videochat.

Na závěr jsme si nechali dvě nejpodstatnější výhody – důvěrně známé uživatelské rozhraní, protože mnoho lidí využívá free verzi této e-mailové služby na soukromé účely, a hlavně rychlé vyhledávání v doručené poště díky vyhledávacím technologiím Googlu.

Kalendář

Webový kalendář služby Google Apps pro firmy je integrovaný do Gmailu a umožňuje koordinovat spolupráci zaměstnanců, plánování a organizování schůzek při minimálních požadavcích na IT infrastrukturu.

Výhodou v podnikovém prostředí je možnost vizuálně překrýt několik kalendářů a zjistit časovou dostupnost. Navíc kalendář Google umožňuje posílání pozvánek na schůzky a jiné akce včetně automatické evidence potvrzení. Týmovou spolupráci zefektivňují projektové kalendáře, které je možné sdílet v celé firmě anebo jenom mezi pracovníky podílejícími se na příslušném projektu.

Funkcionalita kalendáře se dá v plném rozsahu ovládat z mobilů a tabletů s operačním systém Android, ale i z mobilních zařízení jako je například BlackBerry, iPad/iPhone. Kalendáře je možné jednoduše publikovat či vkládat do webových stránek.

Dokumenty – Google Docs

Služba dokumenty Google umožňuje spolupráci na dokumentech v reálném čase. Textové dokumenty, tabulky a prezentace může efektivně upravovat současně víc uživatelů, přičemž pro ostatní pracovníky kromě autorského kolektivu je k dispozici vždy nejaktuálnější schválená verze.

Na rozdíl do verze pro osobní použití je podniková verze obzvlášť citlivá na zabezpečení. Dokumenty Google používají bezpečné webové technologie, které umožňují pracovat flexibilně, nejen v zaměstnání ale i na cestách, z domova nebo prostřednictvím mobilních zařízení a to dokonce i v off-line režimu. Administrátoři mohou spravovat oprávnění ke sdílení souborů v rámci celého systému a vlastníci dokumentů mohou kdykoli povolit nebo zakázat sdílení a přístup k souborům.

Velká výhoda služby Dokumenty Google je univerzálnost použití napříč platformami. Funguje ve všech operačních systémech v prohlížečích pod OS Windows, Mac OS, Linux a dokonce i na populárním tabletu iPad. Podporuje všechny rozšířené formáty souborů – .doc, .xls, .ppt a .pdf.

Ten­to ob­rá­zek ilus­tru­je mul­tip­lat­for­mnost služ­by Do­ku­men­ty Goog­le – do­ku­ment vy­tvo­ře­ný v ap­li­kaci Word 2010 a up­loa­do­va­ný na web Goog­le je edi­to­va­ný na tab­le­tu App­le iPad.

Ten­to ob­rá­zek ilus­tru­je mul­tip­lat­for­mnost služ­by Do­ku­men­ty Goog­le – do­ku­ment vy­tvo­ře­ný v ap­li­kaci Word 2010 a up­loa­do­va­ný na web Goog­le je edi­to­va­ný na tab­le­tu App­le iPad.

Video

Video se často používá hlavně na vzdělávání či komunikaci nápadů. Problémem může být objem údajů. Google v rámci balíku aplikací pro firmy bezpečně hostuje videa, takže je zaměstnanci nemusí sdílet prostřednictvím e-mailů ani zatěžovat IT oddělení žádostmi o vytvoření komplexního interního řešení na sdílení videa.

Hardwarové nároky

Nároky Google Apps pro firmy na hardwarové vybavení jsou minimální, stačí jakékoli zařízení, na kterém běží moderní prohlížeče. Aplikace Googlu jsou totiž nabízené formou SaaS a jsou provozované v obrovských datových centrech, která kladou důraz na ekonomický i ekologický provoz. To je nesporná výhoda Google Apps oproti klasickým krabicovým kancelářským balíkům.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři − dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz