Dobrý PLM systém firmě zefektivní nejen výrobu

Albert Ryba | 29.11.2011 | Podniková infrastruktura, Software | 2 komentáře

PLM, celým názvem Product Lifecycle Management, je nejčastěji chápán jako proces správy životního cyklu produktu. Tedy od jeho návrhu, přes design až po výrobu, servis a případnou likvidaci. Původně se tento proces týkal nejčastěji klasického průmyslového výrobku, dnes spíše širokého spektra produktů nejrůznějších druhů. Ve zkratce lze říci, že jde o podporu procesu výroby za použití softwarových nástrojů.

Pro tuto funkci se v podnicích nasazují specializované PLM systémy, které se vyvinuly zejména ve výrobním prostředí ke konci minulého století.

Z původních řešení pro správu a komunikaci dat z řady průmyslových systémů jako CAD, CAM, CAE a dalších se ovšem nyní stala komplexní řešení propojená s dalšími částmi IT infrastruktury podniku a podporující komunikaci informací mezi všemi odděleními zapojenými do procesu.

Dobrý PLM systém umožňuje pružně reagovat na potřeby zákazníků a rychle reagovat na změny na trhu, což je základní požadavek pro udržení konkurenceschopnosti. PLM je spjaté s digitalizací podnikových procesů a staré metody masové výroby, které postupně informatizace učinila zastaralými, tak definitivně ustupují z výsluní zájmu a přestávají být efektivní. Z původního výrobního prostředí také PLM systémy pronikly i do dalších oblastí, jako třeba do potravinářského nebo farmaceutického průmyslu a do dalších odvětví.

PLM integruje zaměstnance, procesy, informační systémy a data a přináší informační zaštítění samotného produktu. Naopak se obvykle již nevěnuje obchodním aspektům, jako jsou objemy prodejů či cena, což už spadá spíše do oblasti marketingu a tuto funkci přibírají jiné systémy.

V dnešní době se PLM stává ve výrobních společnostech jedním z důležitých pilířů firemní IT struktury. PLM firmám pomáhá vyvíjet, popisovat, spravovat a informovat o jejich nabízených produktech a jedná se o komplexní systém, který se prolíná procesy, lidmi i technologiemi ve firmě. Právě PLM systém může být zodpovědný i za integraci všech ostatních komponent informačního systému firmy do jednoho funkčního celku.

Mezi hlavní výhody nasazení PLM systémů patří zkrácení doby uvedení produktu na trh, zlepšená kvalita, nižší cena prototypů, rychlejší identifikace potenciálních prodejních příležitostí, úspora díky opětovném použití dat či redukce odpadu. Jinými slovy jde o zefektivnění výroby prostřednictvím dostupnosti potřebných informací. Dalším faktorem pro implementaci PLM je návratnost investice, neboť počáteční náklady by rychle měly vystřídat přínosy spojené se zefektivněním životního cyklu produktu. Mezi významné dodavatele Product Lifecycle Management řešení v Česku patří zejména firmy Infor, IBM, Siemens, T-Systems, Oracle či Dassault Systèmes.

To, co se za zkratkou PLM skrývá a k čemu může být v praxi PLM dobré, vysvětluje názorně i následující video s českým dabingem:

2 komentáře u článku “Dobrý PLM systém firmě zefektivní nejen výrobu”

  1. Lenka Medková napsal:

    Dobrý den,
    mám pocit, že jste vynechal další důležité hráče na poli PLM Software,jako třeba naší společnost TD-IS, s.r.o, která je významným dodavatelem PLM do výrobních podniků, a to Oracle Agile PLM a EasyPLM. PLM řešení odáváme zákazníkům jako například ŠKODA POWER a.s., RUBENA a.s., EZ, s.r.o..

    • Albert Ryba napsal:

      Dobrý den, úkolem článku nebylo udělat přehled dodavatelů v ČR, ale spíše objasnit přínosy PLM. Úmyslně jsme tam zmínili s formulací „patří zejména“ jen několik velkých výrobců, kteří vyvíjí vlastní PLM řešení. Je jasné, že kdyby mělo jít o komplexní seznam implementátorů, kteří pak tato řešení dále nabízejí, určitě by jich tam bylo i mnoho dalších. Ale to si může každý najít snadno přes Google ;-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest + šest =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz