Extrémě úsporné procesory Pentium míří do serverů

Albert Ryba | 24.11.2011 | Hardware | Žádné komentáře

Po letech se opět procesory se značkou Pentium vrací do serverů. Navíc jde o velmi úsporné ULV modely s architekturou Sandy Bridge s maximálním TDP 15 wattů.

Intel měl zatím značku Pentium vyhrazenu pro nižší třídu procesorů do desktopů a notebooků a nyní se pokusí s tímto brandem prosadit opět v serverech. Cílem nových 32nm procesorů Pentium 350 jsou primárně nízkoenergetické low-endové servery. Procesory disponují dvěma jádry na frekvenci 1,2 GHz s možností zpracovávat dohromady čtyři aplikační vlákna díky technologii Hyper-Threadingu, dále jsou vybaveny 3 MB sdílené Smart Cache a podporují paměti DDR3 s frekvencí 1066 a 1333 MHz včetně pamětí ECC, jak je u serverových procesorů zvykem. Mezi další výbavu patří instrukce VT-X pro podporu virtualizace, technologie Fast Memory Access pro lepší využití přístupu do paměti a zrychlení odezvy, Flex Memory Access umožňující kombinovat různé velikosti paměťových modulů při zachování dvoukanálového přístupu či SpeedStep pro změnu frekvence a pracovního napětí jádra procesoru podle aktuální zátěže.

Naopak v nových serverových Pentiích nenajdeme integrovaný grafický čip, kterým jsou vybaveny aktuální desktopové a mobilní čipy Intelu. Detailní parametry modelů Pentium 350 najdete zde.

Procesory se značkou Pentium, které byly na trhu od roku 1993, patřily k high-endové linii procesorů více než dekádu do doby, než Intel začal pro nejvyšší třídu procesorů používat označení Core. Procesory Pentium Pro, které byly uvedeny v roce 1995, se pak staly předchůdci serverových procesorů Xeon, i když původně s nimi Intel zamýšlel nahradit předchozí generaci procesorů Pentium. To se ale nikdy díky jejich vysoké ceně (a relativně nízkém výkonu v tehdy ještě velmi rozšířených 16bitových aplikacích) nestalo a osazovány tak byly jen do nejvýkonnějších systémů.

Mluvčí Intelu potvrdil, že serverové procesory Pentium 350 jsou určeny primárně pro takzvané mikroservery (s paticí FCLGA 1155), což jsou malé a kompaktní systémy pro webové služby a pro doručování obsahu. Intel již pro tuto třídu serverů nabízí procesory Xeon E3 a v příštím roce plánuje uvést i speciálně upravené procesory Atom určené pro mikroservery.

Kromě mikroserverů by nové procesory Pentium 350 ale podle analytiků mohly najít uplatnění v levných a účelově orientovaných úložných nebo tiskových systémech. Využít by je ovšem mohli i výrobci HTPC a dalších typů malých počítačů. I když cena nebyla zveřejněna, očekává se, že bude velmi nízká, což by mělo být další velkou výhodou.

Díky maximálnímu TDP jsou také procesory Pentium 350 velmi úsporné a díky tomu by mohly být využity i v blade serverech s nízkými nároky na chlazení. Podle komentátorů se možná Intel spolu se znovuoživováním značky Pentium bude snažit zcela nahradit značku Celeron, která byla určena vždy pro nejnižší řadu procesorů a často bývá – na rozdíl od Pentií – vnímána spíše jako symbol nízkého výkonu (což je ovšem jen částečně pravda, protože obvykle byly procesory Celeron nabízeny v celkově velmi levných sestavách PC s malým množstvím paměti a slabou grafickou kartou).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + dva =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz