FBI provedla historicky největší zásah proti kyberútočníkům

Albert Ryba | 10.11.2011 | Aktuality, Bezpečnost | Žádné komentáře

Tento týden, konkrétně 8. listopadu, došlo k odhalení a likvidaci dlouholetého botnetu s více než 4 miliony obětí. Síť kyberzločinců byla odhalena FBI a estonskou policii ve spolupráci s řadou dalších průmyslových partnerů. Dvě datová centra v New Yorku a Chicagu svíce než 100 servery byla uzavřena. Současné estonská policie zatkla několik členů gangu v estonském městě Tartu. Podobných skupin kyberútočníků a kyberpodvodníků je ovšem po světě celá řada a jejich vypátrání je obvykle velmi složité.

„Tato akce vzájemné spolupráce proti zavedenému kriminálnímu gangu je velmi významná a představuje největší zásah proti kybernetické kriminalitě v historii. Šest lidí bylo zatčeno díky mezinárodní právní spolupráci na základě zpravodajských informací dodaných společností Trend Micro a dalšími průmyslovými partnery. Více než 4 milióny obětí ve více než 100 zemích byla zachráněny od zhoubného vlivu tohoto botnetu a infrastruktura s více než sty servery byla zlikvidována“, uvedl Rik Ferguson ze společnosti Trend Micro.

Zásah se uskutečnil po dvou letech vyšetřování a kyberkriminálníci byli úzce spojeni s estonskou firmou Rove Digital, která se tvářila jako legitimní organizace, ale ve skutečnosti byla jen zástěrkou pro kybernetický zločin. Uživatelé padli do spárů podvodníků poté, co si instalovali do počítače škodlivý program (tzv. DNS Changer), který jim změnil odkazy na DNS servery. Typicky (nikoliv však výhradně) se tak stalo po návštěvě stránek s pornografickou tematikou, warezem, nelegálním softwarem apod. – zkrátka s oblastí, kterou bychom mohli označit jako „internetové podsvětí“. Škodlivý program kromě toho blokoval aktualizace antivirových programů a další bezpečnostní prvky.

Podrobnější informace (v angličtině) najdete na webu FBI.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz