Finální Windows 8 čekejte již v polovině roku 2012

Jiří Novák | 18.11.2011 | Software | Žádné komentáře

I když Microsoft zatím blíže nespecifikoval termín dokončení svého chystaného operačního systému Windows 8 a stále neurčitě tvrdí, že jej plánuje uvolnit během roku 2012, ředitel francouzské pobočky společnosti Nokia tento týden v interview prozradil, že jeho firma bude mít v červnu k dispozici svůj první tablet s Windows 8.

Vzhledem k tomu, že Nokia jako blízký partner Microsoftu bude mít k dispozici velmi detailní informace o jeho plánech, lze toto prohlášení brát jako indicii k tomu, že finální Windows 8 budou opravdu hotové již kolem poloviny roku 2012. Tento termín navíc není překvapením, protože již dříve se objevily informace, že RC verze by měla být k dispozici v dubnu a také v zájmu Microsoftu je co nejdříve uvést nový systém na trh. Uvedení beta verze Windows 8 se pak obecně očekává v lednu na veletrhu CES.

Co se týká chystaného tabletu s Windows 8 od společnosti Nokia, žádné další informace nejsou k dispozici, ani to, zda poběží na platformě x86 nebo ARM (což by bylo v případě Nokie pravděpodobnější) nebo jakou bude mít úhlopříčku displeje. Analytici ovšem hodnotí toto oznámení jako další krok k prohloubení závislosti Nokia na Microsoftu poté, co oznámila, že mobilní OS Windows Phone 7 se stane hlavním systémem na jejích smartphonech. Sice tím na jednu stranu pravděpodobně pomůže zabránit svému dalšímu úpadku, ale na druhé straně bude silně závislá na tom, jakým směrem se ve svých systémech Microsoft vydá a také na jejich přijetí veřejností i firmami.

Analytici jsou navíc přesvědčeni, že prorazit na trhu tabletů nebude snadné, protože ze již pohořela řada dalších velkých výrobců, kteří nedokáží úspěšně konkurovat iPadu od Applu a zatím je velkou neznámou, jak se Windows 8 na trhu s tablety vůbec uchytí. Výhodou by ovšem měla být možnost provozovat na nich existující aplikace pro PC, protože právě dostupnost obsahu pro tablety se ukazuje v současnosti jako klíč pro jejich úspěch na trhu. V tom by měly mít tedy Windows 8 značnou výhodu, i když pro použití v prostředí Metro budou potřebovat stávající aplikace určitě také redesing minimálně z hlediska uživatelského rozhraní.

Nokia nebude navíc sama, kdo chce s tablety s Windows 8 uspět, protože podobný krok již ohlásily firmy HP, Dell či Samsung a lze očekávat, že spolu s dokončením nového operačního systému Microsoftu přijde na trh doslova záplava tabletů s touto platformou Microsoftu. Její celový úspěch je ovšem zatím ve hvězdách a například analytici Gartneru nevěří tomu, že se Windows 8 podaří trh s OS ovládnout tak, jako tomu bylo u dřívějších verzí a že se stanou jen jedny z mnoha alternativních OS.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − osm =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz