Forrester: Firmy musí revidovat vztahy s dodavateli technologií

Markéta Pastuchová | 25.11.2011 | Analýzy | Žádné komentáře

Analytici Forresteru upozorňují na nutnost radikálně revidovat současnou podobu vztahů mezi dodavateli technologií či služeb a zákaznickými firmami.

Firmy pro svůj úspěch potřebují podle analytiků Forrester Research vybudovat strategická partnerství s dodavateli a úzce s nimi spolupracovat na inovacích, ne jen se snažit vyjednávat co nejnižší ceny. Analytici jsou dále přesvědčeni, že tento krok by měli iniciovat manažeři pro sourcing a dodávky řešení ve firmách a že to, jak uspějí, se promítne na schopnosti jejich společnosti obstát na trhu.

Podle Forresteru se v současnosti pozice manažerů pro sourcing a dodávky řešení výrazně mění díky takovým faktorům, jako je snaha byznysu obejít IT a být mnohem více „samoobslužný“ než dříve. To je dáno nástupem cloud computingu a modelu SaaS (Software as a Service). Toti manažeři se tedy musí přizpůsobit novým podmínkám a vést dialog s dodavateli zcela jinak než dosud. Řada ze stávajících manažerů, kteří mají na starost vztahy s dodavateli, navíc podle Forresteru nebude ani úspěšná, protože nová situace vyžaduje nejen nová schémata spolupráce, ale i zcela nové dovednosti pro formování partnerství. Pokud se ovšem úzký vztah s dodavatelem již podaří navázat, bude to mít příznivý efekt zejména z hlediska inovací, které toto partnerství přinese.

Paul Warren, viceprezident agentury Forrester Research, který má na starost sourcing management, je přesvědčený, že musí proběhnout posun od kontroly nad všemi dodavateli směrem k jejich „orchestraci“ (jakousi sofistikovanou koordinaci a pokročilé řízení) a také k implementaci standardů a odklonu od specifických nestandardních řešení, což má zajistit pro byznys správnou cestu a konkurenceschopnost.

„Klíč k úspěchu firem je v nasazení standardů, ochraně intelektuálního vlastnictví a ve vzdělávání zodpovědných manažerů v tom, jak vybrat správné technologické dodavatele,“ dodává Warren. Důležité jsou podle něj i dobře nastavené procesy, které zajistí, že i byznys může reagovat pružněji a rychleji.

Podobnou filozofii již delší dobu propaguje například softwarová společnost Software AG, podle jejíchž představitelů dosavadní aplikační sila, využívaná tradičně ve firmách, nejsou ale dostatečně pružná, aby dokázala odpovídajícím reagovat požadavky byznysu a jsou většinou spjata s jediným procesem, pro který byla i navržena. Řešením má být podle zástupců Software AG jakási vrstva agility, vložená mezi aplikační sila a byznys modely. Ta má zajistit pružnost a sjednocení dat, čímž se docílí zlepšení fungování dosavadních systémů bez nutnosti jejich kompletního předělání. Vrstva agility může sloužit k propojení dosavadních i nových služeb a skrývá integrační logiku (ESB, Enterprise Service Bus), procesní logiku (BPM) a také procesní inteligenci, tedy měření a vyhodnocování procesů. Pružnost procesů je tedy pro současný byznys klíčová.

Warren z Forresteru pak také doporučuje zavést speciální školení manažerů pro sourcing a dodávky řešení, která by je naučila jak se posunout od jednoduchého vyjednávání o číslech a nižších cenách k budování skutečných partnerství a ke tvorbě strategických aliancí s dodavateli.

Při hlubším strategickém partnerství má dodavatel mnohem větší zájem na úspěchu celého byznysu a může mu to pomoci proniknout na nové trhy, zákaznická firma pak může mít ze strany stabilního partnera mnohem větší jistoty a více se soustředit na vlastní byznys.

„V důsledku těchto změn se ve firmách budou objevovat i nové role a již dnes lze často pozorovat spojování dvou dříve poměrně oddělených funkcí podnikových architektů a manažerů pro sourcing,“ dodává Warren.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz