Google Plus přidá funkce pro spolupráci ve firmách

Albert Ryba | 16.11.2011 | Internet a služby | Žádné komentáře

Společnost Google plánuje v budoucí verzí svojí sociální sítě Google Plus (Google+), kterou v současné době prý již interně testuje, přidat speciální funkce pro podnikovou spolupráci.

Informaci oficiálně potvrdil přímo Bradley Horowitz na akci Atmosphere 2011, kde zástupci Googlu v pondělí a v úterý diskutovali s řediteli a manažery IT o roli cloud computingu ve firmách.

Horowitz, který je videprezidentem pro sociální síť Google Plus, tvrdí, že nové funkce údajně promění podobu byznysu po celém světě. Například funkce Kruhy (Circles) v Google Plus, která umožňuje rozdělit přátele do různých skupin, má ve firmách umožnit sdílení informací v rámci jednotlivých oddělení, ale nikoliv již nutně s lidmi mimo organizaci. Bradley Horowitz je přesvědčený, že on-line komunikace prostřednictvím sítě Google Plus ve firmách rychle získá na popularitě a stane se preferovaným nástrojem před e-maily, wiki platformami a dalšími dosud hojně využívanými mechanizmy pro sdílení informací a dat.

Nové funkce pravděpodobně budou podporovat také možnost sdílení souborů z hostované kancelářské sady Docs v rámci kruhů, což má dále zvýšit zajímavost sítě Google Plus pro uživatele balíčku Apps. Google tak chce firmám nabídnout možnost virtuální pracovní plochy, i když není zatím jasné, zda bude k dispozici i pro ty uživatele, kteří balíček Google Apps nevyužívají.

I když společnost Google již delší dobu projevuje o firemní nasazení sítě Google Plus zájem, zatím žádné specifické firemní funkce nenabízí (pokud nepočítáme možnost vytvoření vlastní firemní stránky, které bylo nedávno spuštěno). Horowitz je ovšem i tak přesvědčen, že už v tomto stavu může být síť Google Plus ve firmách bez problémů využívána a jako příklad uvádí videochat více osob, který může využít tým roztroušených pracovníků pro společné řešení nějakého úkolu. Intenzivní propagace možnosti nasazení Google Plus ve firmách pak může být také spojena s poklesem zájmu o tuto síť u koncových uživatelů (kteří si ji většinou chtěli jen ozkoušet) a i když Google zpočátku nadšeně zveřejňoval čísla o počtech registovaných uživatelů a předpokládal, že prvních 100 milionů se mu podaří získat velmi rychle, v současnosti je v tomto směru až podezřelé ticho.

Propojení cloudového balíčku Google Apps a sociální sítě Google Plus se přitom zdá být poměrně logickým krokem. Google Apps obsahují kancelářské aplikace Docs a dále služby jako Gmail, Calendar, Talk, Sites, Video a další, nicméně nemají zatím žádnou specifickou komponentu pro spolupráci ve firmách, která by byla srovnatelná s tím, co nabízí konkurenční výrobci jako Jive Software, Socialtext nebo třeba NewsGator.

Je s podivem, že i když zájem o cloudový software pro firemní spolupráci v posledních letech velmi rychle roste, společnost Google se zjevně úmyslně vyhýbala přidání této komponenty do balíčku Apps a je možné, že se k tomuto kroku odhodlá právě až v souvislosti se sítí Google Plus. Právě propojení Google+ s Google Apps je něčím, co například konkurenční Facebook může jen těžko nabídnout, leda by se spojil s Microsoftem a pokusil se o podobné propojení s balíčkem Office 365.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− čtyři = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz