Havárie IT vyřadí polovinu firem v ČR na několik dní

Albert Ryba | 30.11.2011 | Analýzy, Bezpečnost | Žádné komentáře

Podle aktuální analýzy společnosti Proact celých 54 procent firem v Česku není schopno po vážnější havárii obnovit svá data ani během několika dní: „Sedmadvacet procent společností je schopno zprovoznit informační systémy do několika dnů. Dvanácti procentům firem to trvá déle než týden a patnáct procent firem svá data neobnoví nikdy,“ říká René Valvoda, ředitel společnosti Proact Czech Republic. Pouze 46 procent firem dokáže obnovit svá data během jediného dne.

Vyplývá to z analýzy, která zjišťovala, do jaké míry mají firmy v Česku zabezpečena svá data a jak rychle jsou schopny v případě havárie svá data obnovit. Analýza vychází z průzkumu mezi 500 firmami.

Delší výpadek informační infrastruktury může firmu dokonce zlikvidovat. „Záleží na tom, jaká data jsou ohrožena. Ztráta archivů starších informací nemusí firmu zásadně vykolejit, ale ztráta důležitých aktuálních informací z poslední doby, například z rozpracovaných zakázek, může být likvidační,“ varujeValvoda. Z dalších studií vyplývá i to, že více než 50 procent společností, které přišly o svá data, ukončilo podnikatelskou činnost okamžitě a ze zbývající menší poloviny 90 procent zkrachovalo během následujícího roku.

Ani firmy, které mají data zabezpečena a pravidelně je zálohují, nemusí být dobře chráněny. Analýza společnosti Proact totiž odhalila, že 38 procent společností je schopno obnovit pouze data starší několik dní.

Důležitým faktorem při záchraně dat je totiž interval jejich zálohování. Mnoho firem totiž dělá pravidelné zálohy jen jednou denně. „To znamená, že při případné havárii nelze obnovit data uložená během posledních několika hodin,“ upozorňuje René Valvoda.

Přitom ztráta dat starých jen několik hodin může firmy přijít velmi draho. Je proto zarážející, že v tomto intervalu má informace zabezpečeno pouze 37 procent firem a v řádech desítek minut dokonce jen 22 procent. „Manažeři si zatím pořád nechtějí spočítat, kolik by je výpadek stál. Na dotaz, jak rychle potřebují mít v případě havárie svá data obnovena a do jak hluboké historie, stále neumí odpovědět patnáct procent velkých firem a organizací,“ dodává René Valvoda.

Rovněž obavy z vysokých nákladů na zabezpečení, ukládání, zálohování a archivaci dat jsou neopodstatněné. Začíná se objevovat model zabezpečení informací formou služeb, kdy firma platí jen za měsíční využití, jak je u tohoto modelu obvyklé a zbytek přenechá na provozovateli služby.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = devět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz