IBM ohlásila nové cloudové služby SmartCloud

Jiří Novák | 03.11.2011 | Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Společnost IBM podobně jako v nedávné době další významní hráči na trhu představila nové služby a software pro cloud computing zaměřené na podnikové klienty.

Nové služby nabízené pod značkou IBM SmartCloud (paradoxně stejné označení pro svoje cloudové služby využívají i České Radiokomunikace) mají firmám využívajícím cloud jako platformu svého podnikání nabídnout řadu možností, zabezpečení i mobilitu. IBM očekává, že do konce roku 2012 bude díky řešení IBM SmartCloud poskytovat podporu až 200 milionům uživatelů.

IBM SmartCloud Enterprise představuje v rámci portfolia IBM implementaci „veřejného cloudu“ (public cloud). Jde o cloudové prostředí poskytující servisní modely “infrastrukturu jako službu” (IaaS) a “platformu jako službu” (PaaS). Prakticky to znamená, že jakýkoli uživatel či společnost si může pronajmout IT prostředky z veřejných cloudových datových center IBM. Tato cloudová platforma je k dispozici již druhým rokem celosvětově včetně České republiky a portfolio služeb, které nabízí, se rozrůstá. Tento týden IBM představila tyto novinky:

·    IBM SmartCloud Application Services – Nová platforma poskytovaná jako služba má přinést uživatelům úsporu času i snížení nákladů. Nabídne jim totiž prostředí cloudu pro široké spektrum podnikových aplikací, přičemž současně udrží vysokou úroveň kontroly a bezpečnosti při instalaci těchto aplikací a jejich používání.

·    IBM SmartCloud Foundation – Nové portfolio softwaru a hardwaru pro cloud computing, které má umožnist firemním uživatelům rychle instalovat a kontrolovat cloudové prostředí v rámci svých vlastních firewallů.

·    IBM SmartCloud Ecosystem – Nová služba pro partnery IBM a nezávislé dodavatele softwaru (ISV), jež má údajně pomoci tisícovkám malých a středně velkých uživatelů přejít na cloud computing a spravovat na této bázi miliony transakcí v oblastech jako je bankovnictví, komunikace, zdravotnictví nebo státní správa. Uživatelé mohou vytvářet vlastní cloudové prostředí nebo využívat službu IBM SmartCloud.

Podle průzkumu IBM, jenž oslovil 500 předních manažerů v oblasti IT, pouze 33 % firem dosud postoupilo dále než k pilotnímu cloudovému  projektu. Očekává se však, že v následujících třech letech se toto číslo více než zdvojnásobí. Plných 40 % respondentů uvedlo, že do roku 2015 cloud computing významně změní jejich podnikání a 30 % se myslí, že cloud podpoří vznik nových obchodních modelů a příjmových toků.

Aplikační služby (Application Services) poběží na produktu IBM SmartCloud Enterprise a SmartCloud Enterprise+ – údajně první profesionální infrastruktuře jako platformě (infrastructure-as-a-platform) navržené se zřetelem k firemní zátěži na profesionální úrovni. Mezi klíčové patří garance vysoké dostupnosti 99,9 % a pro kritické systémy pak rozšíření servisního katalogu o operační systém AIX.

IBM SmartCloud Application Services skrývají složitost správy infrastruktury pod platformovými službami a zjednodušují instalaci, nastavení, konfiguraci a správu aplikací, middlewaru a aplikačních nástrojů. To umožňuje firmám zaměřovat se na uživatelské požadavky aplikace samotné.

Klíčové funkce budou pokrývat pět hlavních kategorií:

·    Aplikační životní cyklus – Vývojářům nabídne přístup k rychle aktivovanému vývojovému prostředí a funkcím.
·    Aplikační zdroje – Provede integraci sdílených služeb tak, aby bylo možné ušetřit prostředky a zjednodušit dodání a správu cloudových aplikací.
·    Aplikační prostředí – Urychlí a optimalizuje instalaci a řízení aplikací prostřednictvím předdefinovaného prostředí založeného na společných aplikačních vzorcích.
·    Řízení aplikací – Podpora efektivní instalace a řízení aplikací dodaných třetími stranami prostřednictvím optimalizované instalace a řídících funkcí pro specifické aplikace.
·    Integrace – Integruje cloudové aplikace s dalšími aplikacemi a zdroji ve firmě nebo v cloudu.

Společnost IBM rovněž oznámila dostupnost IBM SmartCloud Enterprise+ ve Spojených státech, přičemž celosvětové uvedení je naplánováno do konce roku 2012. SmartCloud Enterprise+ nabídne úsporu nákladů a škálovatelnost  cloudového prostředí plus flexibilitu ve využití zabezpečení, stávajících aplikací, řízení nebo podpory charakteristických pro soukromá prostředí. IBM plánuje dodat SCE+ vybraným partnerům v první polovině roku 2012.

Společnost IBM rovněž představila Smart Cloud Foundation. Tato rodina soukromých cloudových řešení má firmám umožnit rychle navrhovat a instalovat cloud, přičemž zároveň mohou využívat novou úroveň kontroly dodání těchto služeb a jejich řízení.

Portfolio SmartCloud Fondation obsahuje následující:

·    IBM SmartCloud Entry – řešení dodávané IBM Starter Kit for Cloud nabízí stavební kameny pro vytvoření privátních cloudů na virtualizovaném hardwaru IBM System x a Power Systems.
·    IBM SmartCloud Provisioning – software dokáže vytvořit stovky virtuálních strojů během minuty a škálovat více než 4 000 virtuálních strojů během hodiny.
·    IBM SmartCloud Monitoring

IBM dále v rámci projektu SmartCloud Ecosystem učinila závazek, v rámci kterého svým partnerům pomůže v přechodu na cloud computing a bude jim nápomocna v jejich snaze dodávat koncovým uživatelům cloud řešení na profesionální bázi. Na IBM SmartCloud aktuálně běží stovky partnerských aplikací. Například Sugar CRM nabídne své aplikace na IBM SmartCloud.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = čtrnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz