Intel poodhalil procesory Knights Corner s 50 jádry

Albert Ryba | 17.11.2011 | Hardware | Žádné komentáře

Zástupci společnosti Intel na probíhající konferenci SC11 věnované supercomputingu poprvé představili vzorek procesoru s kódovým názvem Knights Corner, který má obsahovat více než 50 jader (přesný počet Intel neuvádí a v prezentacích používá označení 50+). Ty samozřejmě budou zaměřeny jen na speciální systémy a zejména na superpočítače. Řeč byla také o připravovaných Xeonech E5 s architekturou Sandy Bridge, které mají být určeny pro nejvýkonnější servery. Představení se uskutečnilo v době, kdy si Intel připomíná 40 let od uvedení prvního mikroprocesoru 4004.

Oba druhy procesorů mají být společně použity v superpočítači Stampede, který má být postaven v centru pro pokročilý computing na univerzitě v Texasu. Tento superpočítač má být dokončen v roce 2013 a měl by dosahovat špičkového výkonu 10 petaFLOPS. Z toho procesory Xeon E5 mají tvořit 20 % výkonu a procesory Knights Corner pak zbylých 80 % celkového výkonu a budou fungovat jako specializované koprocesory pro paralelní zpracování dat.

Procesory Knights Corner se pak mají stát klíčovou komponentou ve strategii Intelu v jeho cíli pro tzv. exascale computing. Úkolem má být vytvoření počítače s výkonem dosahujícímu výkonu na úrovni 1 exaFLOPS (1000 petaFLOPS) a to do roku 2018.

Procesory Knights Corner od Intelu mají být vyráběny již novým 22nm procesem a jsou součástí architektury označované jako MIC (many integrated cores). V praxi půjde o přídavné karty, které se připojují do PCI Express slotu podobně jako akcelerátory Tesla od společnosti nVidia. Na rozdíl od nich ale jádra Intelu využívají běžné x86 instrukce, takže na nich je možné provozovat existující aplikace a není potřeba je přepisovat jako v případě jader GPU, která mají zcela odlišnou architekturu.

MIC je někdy také označován za nástupce projektu Larrabee, který nikdy nebyl dokončen a uveden na trh, ale Intel se vývoje řešení pro masivně paralelizované aplikace nikdy nevzdal. Intel pak již před časem dodal vývojářům potřebné nástroje pro tvorbu aplikací v prostředí s mnoha jádry, včetně kompileru pro Fortran, C++ a knihovny Math Kernel Library.

Joe Curley, ředitel marketingu v Intelu, je přesvědčen, že architektura MIC s procesory Knights Corner bude znamenat průlom v paralelním zpracování dat a doplňkem stávající procesorové architektury, která vynikala spíše v sériovém provádění výpočetních operací. Knights Corner má být taky vůbec první procesor, jenž samotně dosáhne výkonu 1 teraFLOPS v double-precision výpočtech, které nabízejí přesnější výsledky v technických, vědeckých a matematických kalkulacích.

Co se týká Xeonů E5, ty mají opět posunout možnosti klasických serverů a mají přinést podporu pro sběrnici PCI Express 3.0, která nabízí o 60 % vyšší přenosovou rychlost než dosud v serverech používaná sběrnice PCI Express 2.0. Xeony E5 by měly konkurovat nedávno představeným 16jádrovým Opteronům řady 6200 s kódovým označením Interlagos od AMD a měly by se v serverech objevit někdy v první polovině příštího roku.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


tři + = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz