Jak vybudovat kvalitní IT architekturu ve firmě

Rastislav Neczli | 27.11.2011 | Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Kvalitní IT architektura je základním stavebním kamenem pro byznys. V současné době, kdy firmy zvažují jak co nejlépe přežít důsledky ekonomické krize a hledají se všechny možné oblasti, kde by se daly ušetřit provozní náklady, je vhodnou cestou optimalizace IT s přihlédnutím k provozním nákladům. Při tom je potřeba zohlednit následující pravidla transformace:

1. Hodnota je prvořadá. Při návrhu nasazení optimální infrastruktury je potřeba zvážit, jak jednotlivé náklady přispívají k přidané hodnotě společnosti.
2. Žádná firma není dostatečně velká na to, aby dokázala pokrýt všechny požadavky zákazníků. Proto se musí opírat o důvěryhodnou síť poskytovatelů služeb, které nejsou jádrem jejího podnikání.

Pro potřeby běžného fungování firmy by měly právě informační technologie pomáhat s dennodenními činnostmi, které omezují efektivitu zaměstnanců. Cílem je kvalitní IT architektura, která se stane podporou celého byznysu.

Cesta k vybudování IT architektury

Asi se často setkáváte s problémem, jak některé činnosti, které každý den potřebujete, správně vykonávat, když váš zaměstnanec na čas odejde. Obvykle se to „nějak“ zvládne, ale koncepční řešení tohoto stavu se odkládá na neurčito. S byznys procesy je to podobné. Problémem ve firmách bývá skutečnost, že mnohé, časti i klíčové procesy nejsou vůbec popsané a jsou jen v hlavách lidí a know-how ve firmě se vyvinulo historicky a nebyl čas ho zaznamenat či zformalizovat. Takové procesy, respektive služby v rámci organizace nejsou nijak optimalizované, případně nemají ani vhodnou informační podporu a v takovém případě se i těžko něco optimalizuje.

Vzhledem k dnešnímu tlaku na zvyšování efektivity a snižování nákladů (včetně těch personálních) ve firmách stojí za to zvážit, jak takovou formalizaci a popis procesů provést. Můžete využít například služby IT brokera, což je obvykle nezávislý profesionál nebo konzultant, případně i celá firma, která by měla být nezávislá. Neměla by tedy doporučovat každému tu samou technologii, ale potřeby každého zákazníka jsou jiné a nedá se mu vnutit stejné řešení jako jeho konkurentům. IT broker by měl mít dlouholeté zkušenosti a vhled do byznysu a na jeho radu by mělo být spolehnutí.

Dokonce i malé firmy fungují obvykle tak, že nejen poskytuje služby svým zákazníkům, ale některé využívá i interně a nemalou část i nakupuje zvenčí. A právě tady může pomoci IT broker, který dobře zná trh a umí pro svého klienta spojit znalost jeho byznysu a vhodných technologií za přijatelnou cenu. Tento člověk po seznámení se s prostředím a procesy klienta navrhne architekturu informačního systému, který bude pro klienta vhodný a efektivní. Dále poradí, které služby kde nakoupit a které naopak má smysl si ponechat „doma“ a řešit je vlastními silami. IT broker se dále vyzná v tom, jak získat pro svého klienta co nejvíce za přijatelnou cenu. Samozřejmý je i jakýsi „úklid licencí“ doteď používaných nástrojů aby zákazník platil jen za to, co skutečně využívá. Pokud je tato nová architektura i dobře navržená, je stále dobře funkční i při růstu firmy.

Důležité je postavit si IT architekturu také tak, aby přesně vyhovovala požadavkům společnosti a reflektovala schopnosti zaměstnanců. Hlavním cílem takové architektury je nákladově efektivní spojení relevantních služeb (viz obrázek).

IT architektura

Postup při návrhu správné informační infrastruktury

Výsledkem je pak úspora v personálních nákladech, akceschopnější IT, méně stresu se zabezpečováním provozu IT a také vyšší bezpečnost dat a odolnost proti průnikům do firemní sítě. Firma se tak může plně soustředit na svůj hlavní byznys protože ví, že se jí o důležité věci starají specialisti od smluvních dodavatelů. Ti plní svoje SLA (Service Level Agreements) a díky svojí specializaci vědí lépe, co je nejlepší a nejefektivnější.

Autor je ředitelem slovenské konzultační společnosti ITMG.

Zdroj: Infoware.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz