Jaké přístroje bude možné aktualizovat na Android 4.0

Markéta Pastuchová | 08.11.2011 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Nová verze operačního systému od Googlu Android 4.0 s kódovým označením Ice Cream Sandwich má podle výrobce údajně snížit fragmentaci trhu, tím že sjednotí smartphonovou a tabletovou linii OS. Podle mnohých komentátorů ale tuto fragmentaci Android 4.0 naopak ještě zvýší, protože už nyní je jasné, že ne všechny starší mobilní telefony a tablety bude možné na Ice Cream Sandwich aktualizovat. To může být dáno jak technickým hlediskem, tak marketingovými zájmy jednotlivých výrobců.

Pro budoucí využití zejména ve firemním prostředí je ovšem možnost aktualizace na Android 4.0 klíčová, zejména pro některé jeho funkce, jako je technologie ASLR pro ukládání dat v operační paměti, která má ztížit napadení přístroje útočníky nebo třeba plné šifrování dat v přístroji (full on-device encryption), bez nějž například nelze přistupovat k e-mailům, kalendářům či kontaktům na serverech MS Exchange, které mají politiku šifrování na přístrojích zapnutou. S přístrojem, který nebude možné aktualizovat na Android 4.0, ovšem budou jak koncovým, tak firemním a byznysovým uživatelům, možná chybět i další funkce, jako třeba psaní textů hlasem, sdílení dat přes NFC, možnost kompletního zakázání aplikací či nativní snímání obrazovky, které lze využít pro rychlou diagnózu a  řešení problémů s helpdeskem.

Při výběru smartphonu či tabletu s Androidem – pokud jde o model, který je již nějakou dobu na trhu, se proto nejprve podívejte na seznam modelů, u nich výrobci zaručují, že pro ně Ice Cream Sandwich bude dostupný. Seznam není samozřejmě ještě kompletní a další přístroje budou pravděpodobně přibývat, nicméně u uvedených přístrojů by měla být už zaručená jistota, zatímco u ostatních je možná budoucí aktualizace na Android 4.0 jen sázkou do loterie. Je sice možné, že bude k dispozici i neoficiální update (Cyanogenmod), ale tato modifikace je vhodná jen pro experimentátory, ale určitě ne pro firmy, které potřebují zaručit bezproblémový provoz přístrojů. Podívejte se tedy u kterých modelů výrobci možnost aktualizace zaručují:

Asus – Padfone, Transformer Prime, Eee Pad (všechny modely)
HTC – Rezound, Vivid, Sensation (OG, XL a XE), Evo 3D, Evo Design 4G, Amaze 4G.
LG – Optimus 2X
Motorola – Droid RAZR a Motorola RAZR, Droid Bionic, Xoom, Xoom 2 včetně verze Media Edition
Samsung – Galaxy Nexus (ten bude již s Androidem 4.0 přímo dodáván), Nexus S, Galaxy S II Skyrocket, Galaxy Tab 7.0 / 7.7 / 8.9 / 10.1, Galaxy Note
Sony Ericsson – smartphony řady Xperia z roku 2011

Naopak je už nyní jasné, že Android 4.0 nebude k dispozici například pro smartphone Nexus One, který vytvořil Google ve spolupráci s HTC.

Někteří výrobci, jako třeba ZTE, se pak k možnosti aktualizace svých starších přístrojů dosud nevyjádřili a je možné, že jí ani neumožní ve snaze přimět uživatele koupit si nově uváděné modely. Hovoří se také o možnosti aktualizace tabletů Acer Iconia Tab A100 a A500, ale tyto informace nejsou ještě oficiální.

Doplnění 29.12.2011 – rozšířený seznam smartphonů a tabletů, pro které má být Android 4.0 dostupný, najdete v článku Jaké přístroje obdrží Android 4.0 – aktualizace.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět + = šest

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz