Mint se stává hvězdou linuxových distribucí

Albert Ryba | 28.11.2011 | Analýzy, Software | Žádné komentáře

Statistiky webu DistroWatch, který sleduje používanost jednotlivých linuxových distribucí, ukazují výrazně klesající zájem o Ubuntu od společnosti Canonical. Naopak raketově roste zájem o Linux Mint (aktuálně ve verzi 12), který upevňuje svoji pozici na prvním místě a přecházejí k němu stále další uživatelé. DistroWatch je webem nabízejícím novinky, žebříčky popularity a další informace o různých linuxových distribucích a ostatních free software/open-source operačních systémech, jako jsou OpenSolaris a BSD. DistroWatch byl založen 31. května 2001 a je udržován slovákem Ladislavem Bodnarem. V současné době obsahuje informace již o několika stovkách distribucí a díky dlouholetému působení na trhu ho lze považovat za zdroj informací pro dlouhodobé trendy v této oblasti.

Za poslední měsícDistroWatch indikuje výrazný propad popularity Ubuntu, které kleslo  z druhého místa, jež obsazovalo dlouhé roky, až na aktuálně čtvrtou pozici. Předběhly jej distribuce Fedora, openSUSE a první pozici si nadále upevnil Mint. Čím je tato změna způsobená? Podle komentátorů jde zejména o strategii společnosti Canonical, který se zaměřila spíše na začínající uživatele a odradila tím některé členy svojí dosavadní uživatelské základny. Konkrétně zde změnu rozhraní z Gnome/KDE na Unity od verze 11.04. Sledované období zahrnuje i vydání poslední verze Ubuntu 11.10 Oneiric Ocelot, která zjevně nesplnila očekávání uživatelů a jen podpořila jejich trend migrace na jinou distribuci.

Rozhraní Unity je navrženo tak, aby působilo jednodušším dojmem a aby bylo snazší na ovládání i pro nezkušené uživatele, kteří ovšem nejsou zjevně schopni nahradit úbytek těch zkušených. Naopak Linux Mint, který vychází z Ubuntu, svým vzhledem silně připomíná dřívější verze, nabízí rozhraní Gnome 3 a také nabízí již ve výchozím nastavení i některé (proprietární) prvky, jako Adobe Flash, Adobe Reader, Skype, Google Earth či videokodek H.264.

Statistiky z DistroWatch jsou sice jen jednostranným zdrojem, ale i tak odrážejí určitý trend, který reflektuje posun na trhu. Canonical má ovšem s Ubuntu velké plány a orientace na méně zkušené uživatele je zjevně součástí této strategie. Cílem má být prosadit tento dříve desktopový systém na tablety, smartphony a také na internetové televize, kde se očekává velký potenciál růstu, jakožto open source alternativu k dostupným operačním systémům (zatím jedinou životaschopnou verzí open source OS v této oblasti je Android od Googlu).

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


šest − = tři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz