Nahradí HTML5 nativní aplikace?

Roman Kadlec | 10.11.2011 | Internet a služby, Software | Žádné komentáře

Vzhledem k možnostem nové generace jazyka HTML se objevilo množství názorů, že by aplikace vytvořené v HTML5 mohly nahradit klasické nativní aplikace. V mnohých debatách na toto téma se však částečně zapomíná na jeden důležitý aspekt – samotného uživatele.

Jako příklad můžeme zmínit aplikaci Gmail pro iOS, která se minulý týden objevila v nabídce internetového obchodu AppStore, následně však aplikace byla kvůli chybovosti stažena. Je zřejmé, že by Googlu víc vyhovovalo, kdyby uživatelům stačila dostupná webová aplikace, poptávka ze strany uživatelů iOS si však vyžaduje nativní aplikaci. Uživatelé jednoduše chtějí mít „Gmail experience“ v této formě.

Je jasné, že HTML5 aplikace mají své výhody – vývojáři nemusí vytvářet nativní aplikace pro každý operační systém, stačí jim vyvinout pouze jednu multiplatformovou webovou aplikaci. Z hlediska úprav a oprav chyb je HTML5 aplikace lepší a rychleji modifikovatelnější variantou.

Některé nativní aplikace jako je Facebook nebo Twitter můžeme v určitém slova smyslu považovat za přežitek. Samozřejmě speciální kapitolu tvoří hry, ale v případě webových služeb je logické, že by se mohly přesunout do roviny aplikací HTML5. Na druhou stranu jsou tu ale uživatelé, kteří preferují nativní aplikace, protože jsou lépe přizpůsobené potřebám platformy a ovládání nativní aplikace Facebook pro iOS je určitě pohodlnější než používání webové verze pro mobilní zařízení. I když HTML5 přináší množství nových zlepšení, boom nativních aplikací natolik ovlivnil trh, že uživatelé je automaticky preferují.

Otázku, jestli HTML5 nahradí nativní aplikace, nelze přesně zodpovědět. Nebude záležet na rozhodnutí vývojářů a společností ale na trhu a uživatelích. Pokud se však vývojářům podaří přesvědčit uživatele, aby alespoň na chvíli zapomněli na nativní aplikace a vyzkoušeli něco nového, může to být první krok ke změně. Jeden příklad za všechny je dostupná HTML5 aplikace časopisu Financial Times. Jestli se to programátorům podaří, se dovíme v průběhu příštího roku. Jedna věc je však už teď jistá – HTML5 všechny nativní aplikace určitě nenahradí, může se ale stát jejich životaschopnou alternativou.

O HTML5
HTML5 je rozšiřující specifikace jazyka HTML, která se skládá z několika víceméně nezávislých částí, například:

- nové HTML značky (tagy) sémanticky definující strukturu stránky,
- perzistentní úložiště formou asociativního pole,
- relační databáze s podporou transakcí,
- podpora bohatého webového obsahu (tzv. rich internet applications),
- podpora offline aplikací.

Pomocí HTML5 je tedy kupříkladu možné vytvořit aplikaci, jež funguje v prohlížeči i tehdy, kdy uživatel nemá internetové připojení, a která ukládá data do lokálního úložiště na uživatelově počítači. Je-li internetové připojení k dispozici, může aplikace synchronizovat data se vzdáleným serverem. I když se původně uvažovalo, že by jazyk HTML5 mohl zcela nahradit třeba Flash či Silverlight, poslední verze Flash Playeru 11 od Adobe s podporou nízkoúrovňového systému Stage 3G a frameworku Starling ukazuje, že jeho možnosti jsou výrazně dále, než je tomu u příkazů jazyka HTML5.

Zdroj: ITnews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz