Oracle nově nabízí open source databázi NoSQL

Markéta Pastuchová | 03.11.2011 | Software | 1 komentář

Oracle oznamuje dostupnost databáze Oracle NoSQL a nabízí ji ke stažení v rámci své sítě Oracle Technology Network. Verze Community Edition je k dispozici pod licencí open source. Databáze Oracle NoSQL má umožnit oproti tradičním řešením snáze spravovat velké objemy dynamicky vznikajících dat, např. statistiky webů a záznamy webových protokolů, data produkovaná v sociálních sítích a mobilními aplikacemi nebo údaje generované ze senzorů a chytrých měřících zařízení.

Databáze NoSQL je součástí portfolia Big Data společnosti Oracle, tedy produktů a technologií určených pro zpracování velkých objemů dat. Oracle nabízí k databázi NoSQL podporu na úrovni, kterou požadují uživatelé v podnikovém sektoru.

Jednoduchý datový model klíč-hodnota (key-value), vysoká dostupnost a škálovatelnost umožňují, aby se databáze Oracle NoSQL stala efektivním úložištěm dat. Ta jsou uložena v jednoduchém flexibilním formátu, a databáze proto představuje možné řešení umožňující rychlý vývoj a nasazování aplikací. Tím se databáze Oracle NoSQL liší od většiny konkurenčních platforem, pro něž se aplikace vytvářejí obtížně vzhledem k problémům s konzistencí a aktualizací vícenásobných kopií týchž dat. Vývojáři aplikací pak musejí sami psát kód, který zajistí konzistenci. Databáze Oracle NoSQL naopak tuto funkcionalitu poskytuje sama a vývojáři mohou navíc příslušnou funkci konfigurovat tak, aby vyhovovala rozdílným potřebám různých aplikací. Ve srovnání s konkurenčními řešeními lze databázi Oracle NoSQL rovněž snadno nainstalovat, konfigurovat a spravovat. Společnost Oracle poskytuje k databázi podporu, která se opírá o dřívější zkušenosti a kvalifikaci Oraclu ve správě podnikových dat. Zákazníci se proto mohou spolehnout na nepřetržitou dostupnost kritických databázových instancí (procesy pro správu databáze a pro zajištění přístupu k uloženým datům).

Databázi Oracle NoSQL lze spravovat pomocí webové konzole a přístupného rozhraní (API). Nástroje pro správu automatický řídí a monitorují topologii, vyvažování zátěže, výkon, události a výstrahy. Téměř lineární škálovatelnost, propustnost a latence podle zástupců Oraclu znamenají, že databáze se hodí pro široké spektrum úloh z hlediska jejich typu i rozsahu.

Databáze Oracle NoSQL a další produkty z řady Big Data přestavují komplexní end-to-end řešení pro zpracování velkých objemů dat, jejich získání, organizaci a analýzu. Oracle rovněž plánuje uvést hardwarové zařízení Oracle Big Data Appliance, které bude speciálně navrženo jako platforma optimalizovaná pro provoz databáze Oracle NoSQL a dalších produktů řady Oracle Big Data. To má být k dispozici někdy v 1. čtvrtletí roku 2012.

1 komentář u článku “Oracle nově nabízí open source databázi NoSQL”

  1. Martin K. napsal:

    Další novinka, která potěší!

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět + = patnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz