SAP HANA je možná stejnou revolucí jako první PC

Jiří Novák | 28.11.2011 | Analýzy, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

IT konzultační společnost BlueFin Solutions je přesvědčena, že řešení pro in-memory compuging HANA od německé společnosti SAP je možné největším posunem v historii od uvedení prvního modelu IBM PC na začátku 80. let minulého století. Umožňuje totiž provádět takové analýzy, jaké s dosavadními technologiemi nebyly v běžném podnikovém prostředí vůbec reálné.

SAP HANA (High-performance ANalytic Appliance) je řešení umožňující pracovat s velkými objemy dat přímo v paměti a nikoliv na stále relativně pomalých discích jako tomu bylo dříve (odtud také označení in-memory). Díky tomu se výrazně zvyšuje výkon operací. SAP mluví o 1 200 krát vyšší rychlosti oproti dosavadním technologiím a HANA údajně zvládne projít 2 miliony databázových záznamů za jednu milisekundu.

Cílem je provádět zejména analýzy dat z podnikových informačních systémů (ERP, CRM atd.) a i když SAP původně chtěl toto řešení nabízet jen v souvislosti s vlastními řešeními, možnost pracovat s jakýmikoliv typy dat umožňují řešení HANA, aby bylo nasazeno víceméně pro jakýkoliv zdroj dat. Samozřejmě stále existují určitá hardwarová omezení dnešních serverů a HANA je vhodná pro databáze do objemu kolem 2 TB, takže není úplně ideální v případě, že firma provozuje velké databáze Oracle nebo DB2 od IBM, které mohou mít velikost třeba i 30 TB. Nicméně i to se může časem změnit, protože objemy pamětí stále rostou a podobně jako procesory také následují Moorův zákon.

Samotný SAP v souvislosti s řešením HANA tvrdí, že jde o průlom v oblasti analytických nástrojů a že zákazník může řešit svoje obchodní problémy zcela novým způsobem, jako jsou modelování a simulace v reálném čase pro získání hlubšího vhledu do projektů za využití výnosových a nákladových dat.

Společnost BlueFin Solutions k tomu říká, že HANA umožňuje vzít celou objemnou podnikovou databázi a vložit ji do jediné krabice a to i za poměrně nízkou cenu v přepočtu kolem 1,5 milionu korun. I když tato suma může někomu připadat vysoká, vzhledem k možnostem to není až tak příliš a pro velké společnosti jde údajně o ideální řešení, do kterého jen vloží data a pak v reálném čase prohlíží výsledky.

Zástupci BlueFin Solutions pak vidí určitou paralelu právě v uvedení prvního PC od IBM a řešením HANA od SAPu. Jedná se podle nich v obou případech o dobře definované standardy, flexibilní a škálovatelnou architekturu, inženýrsky dobře zvládnuté řešení či zaměření na hodnoty byznysu. Podobně jako PC zcela změnily svět podnikání má nyní podobný potenciál podle konzultantů BlueFin i HANA. A i když v budoucnu budou vznikat konkurenční řešení, HANA byla podobně jako PC od IBM první svého druhu.

Také analytik Ray Wang ze společnosti Constellation Research je přesvědčený, že SAP se stává silným hráčem v oblasti databází a stává se postupně konkurencí Oraclu. Ten mimochodem také nedávno na konferenci OpenWorld představil vlastní in-memory řešení Exalytics Intelligence Machine, které podle zástupců Oraclu je schopno za využití komprese pracovat až s 10 TB dat v paměti.

SAP je ovšem v oblasti in-memory na dobré cestě a i když porazit Oracle je nesmírně obtížné, protože se natolik rozrostl a propojil tolik oblastí byznys řešení, může SAP na trhu přinejmenším způsobit určitou erozi a přinést větší možnost výběru.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − pět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz