Sociální sítě: Živná půda pro špionáže i paranoiu

Markéta Pastuchová | 12.11.2011 | Bezpečnost, Internet a služby | Žádné komentáře

Report evropské kyberbezpečnostní agentury ENISA varuje před nebezpečím plynoucím ze sociálních sítí. Jejich přílišné využívání prý vede k pocitu, že uživatel je pod neustálým dohledem a k paranoidnímu chování. Hrozí ale i další problémy.

Agentura ENISA (European Network and Information Security Agency) se pokusila o výhled do roku 2014 s tím, že předpovídá pozitivní a negativní efekty života lidí spojeného se sociálními sítěmi. Ty se přitom v poslední době staly již běžnou součástí nejen soukromé, ale často také firemní komunikace (zvlášť v organizacích se pak další rozvoj sociálních sítí ještě očekává a například Google zde má velké plány, podobně také Oracle plánuje uvedení vlastní podnikové sociální sítě). Organizace ENISA sice nepopírá příznivé efekty sociálních sítí v oblasti on-line spolupráce, ale obává se úniku citlivých osobních dat, které jsou v těchto sítích jen pod velmi omezenou kontrolou uživatelů a podle ní by státy EU měly začít uvažovat o reálných sankcích za přečiny v této oblasti. ENISA také doporučuje Evropské komisi revizi existující směrnice o ochraně dat.

Report dále upozorňuje na příliš bezstarostné chování uživatelů sociálních sítí, kteří zde bez jakýchkoliv obav zveřejňují řadu citlivých údajů. To je výraznou hrozbou nejen pro soukromí, ale i pro ohrožení pověstí člověka (například při objevení „nevhodné fotografie“ zaměstnavatelem) a dokonce může dojít podle reportu k psychickému poškození v důsledku pocitu, že uživatel je neustále sledován.

Poškození reputace ale hrozí díky sociálním sítím i firmám a dokonce i celým vládám zemí. V případě komerčních organizací mohou na sociálních sítích uživatelé vyzradit nejen obchodní tajemství, ale třeba také interní potíže, o kterých společnost oficiálně nechce informovat a jež mohou odradit potenciální klienty. Sociální sítě se tak stávají ideálním zdrojem informací pro průmyslovou špionáž a pro takzvané konkurenční zpravodajství. Současně jsou firmy i v ohrožení pro nedodržování zákonů pro ochranu osobních údajů. Také vlády jednotlivých zemí by mohly ztratit u veřejnosti na důvěryhodnosti kvůli tomu, že nedokáží ochránit údaje svých občanů a je nyní jejich úkolem, aby se s potenciálně nebezpečnou situací vypořádaly.

Jak již bylo řečeno v úvodu, situace s podnikovým využitím sociálních sítí je v současnosti teprve ve fázi svého rozvoje (zatímco využití pro soukromé účely zaznamenalo největší boom zhruba před rokem) a například sociální síť Google Plus má být cíleně zaměřena právě na podnikové uživatele. Nedávnou novinkou, na kterou organizace dlouho čekaly, bylo zprovoznění firemních stránek a lze očekávat, že konkurenční Facebook na tyto kroky Googlu také odpovídajícím způsobem zareaguje.

Web Computerworld například v článku Proč je Facebook pro byznys lepší než Google+ uvádí, že Facebook stále nad Google Plus vítězí díky výrazně vyššímu počtu aktivních uživatelů, dále díky chybějící řadě služeb v rámci sítě Google Plus, lepší možnosti tvorby propagačních akcí a soutěží na Facebooku a prý také kvůli poměrně obtížné práci s nově představeným nástrojem Google Pages (Stránky Google+).

Mezi pozitivní efekty využívání sociálních sítí v EU pak organizace ENISA řadí benefity spojené se sdílením informací (překonávající dosud často trvající monopol masových médií), přístup k nejrůznějším službám a uvádění nových aplikací. Pomocí sociálních sítí podle reportu dochází  redukci pocitu izolace jedince i při oddělení od jeho přirozeného okolí, mohou tak být dostupné informace a služby od státních orgánů a profesionálové mohou využívat sociální sítě pro vylepšování svojí reputace díky propojení s významnými osobnostmi z oboru.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− jedna = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz