Solaris 11 přichází připraven na cloudové nasazení

Albert Ryba | 10.11.2011 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Oracle aktualizoval unixový operační systém Solaris na verzi 11, nově má být vhodnější pro cloudové nasazení a také mnohem více integrovatelný s dalšími produkty Oraclu. K dispozici je jak pro procesory x86, tak pro procesory Sparc od Oraclu.

Solaris je verzí Unixu, kterou pod názvem SunOS původně vyvinul Sun Microsystems, jehož akvizici Oracle v minulém roce dokončil. Solaris má silnou pozici v korporátní sféře, zejména v oblastech s vysokými nároky na spolehlivost provozu(např. ve finančních institucích). Dosud byla dostupná jen verze Solaris 11 Express pro nekomerční nasazení, která nahradila dřívější open source verzi OpenSolaris.

Charlie Boyle, senior director produktového marketingu v Oraclu, v souvislosti s uvedením nové verze OS Solaris 11 potvrzuje, že nyní je možné konečně provozovat a spravovat aplikace pro Solaris v cloudu. Jde o reakci na trend transformace podnikové infrastruktury, kterou firmy stále častěji přesouvají do veřejných nebo privátních cloudů.

Nasazení v cloudu ale vyžaduje větší úroveň automatizace a zefektivnění než je tomu v případě běžné IT infrastruktury, upřesňuje Markus Flier, viceprezident společnosti Oracle pro softwarový vývoj. Pokud společnost například provozuje stovky Solaris serverů a přesune svoje aplikace do cloudové infrastruktury, ty pak mohou běžet v rámci tisíců virtuálních instancí Solarisu.

Nová nálepka Solarisu jako „cloud-friendly“ operačního systému je další snahou Oraclu být více spojován s cloudovými řešeními, i když ještě před nedávnem patřila tato společnost spíše mezi konzervativní hráče a Larry Ellison, šéf Oraclu, byl dlouhou dobu považován dokonce za odpůrce cloudu.

V rámci implementace Solarisu mohou být nastaveny samostatné oddíly (partitions) označované jako zóny, které umožňují na jednom stroji simultánní běh různých zátěží, každé v jejím vlastním prostředí. Podle Oraclu mají zóny Solarisu údajně 15krát nižší režijní náklady než implementace konkurenčního řešení od VMware a nemají také žádná umělá omezení v nastavení paměťových, síťových, procesorových nebo storage zdrojů.

Mezi nové funkce v OS Oracle Solaris 11 patří třeba Fast Reboot pro rychlejší nastartování systému bez nutnosti provádět řadu hardwarových kontrol. Zrychlení má být podle Oraclu asi dvojnásobné až trojnásobné. To se může hodit v situacích, kdy administrátoři instalují záplaty na velké množství systémů a rychleji je tak mohou znovu uvést do provozu.

Další novinkou je systém pro správu softwaru nazývaný Packaging System, který sleduje, na jakých dalších programech a knihovnách je běh aplikace závislý a také zajišťuje aktuálnost softwarových balíčků včetně těch ve virtuálním prostředí.

Přidáním podpory cloudu do Solarisu také přibyla nová možnost pro IT administrátory pevně uzamykat nastavení pro jednotlivé zóny a uživatel může být administrátorem omezen v tom, jaké změny může dělat v systému souborů nebo třeba v nastavení sítě. Omezena může být také třeba šířka přiděleného pásma v rámci firemní sítě pro jednotlivé zóny. Solaris 11 je i první verzí, která umožňuje virtualizaci síťových zdrojů, což znamená možnost směrování provozu přes síťové karty na konkrétní virtuální stroje bez nutnosti zpracovávat tuto operaci procesory serveru a tak je zbytečně zatěžovat.

Současně došlo také k úpravám pro lepší spolupráci dalších produktů Oraclu s OS Solaris, včetně vlajkových lodí firmy jako jsou řešení Oracle Database 11g, Oracle Fusion Middleware 11g či Oracle Enterprise Manager Ops Center.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


devět − devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz