Tisk ve firmách stále bují, úspory jsou v nedohlednu

Albert Ryba | 11.11.2011 | Analýzy, Ostatní | Žádné komentáře

Studie vydaná neziskovou asociací CompTIA (Computing Technology Industry Association), odhaluje, že nejen že firmy nespěchají s tím vytvořit bezpapírové kanceláře, ale některé z nich dokonce na papírových dokumentech závisí více než kdykoliv předtím.

Průzkum mezi čtyřmi stovkami firem nejrůznějšího typu potvrdil, že 38 % společností v současnosti tiskne více papírových dokumentů než před dvěma roky a dalších 8 % dokonce potvrdilo, že je to výrazně více. 27 % dotázaných firem je přesvědčeno, že tiskne zhruba stejně jako před dvěma roky, naopak 23 % o něco méně a jen 3 % dotázaných výrazně méně.

Navíc většina firem očekává, že příští dva roky udrží objem tištěných papírových dokumentů na stejné úrovni nebo jej dokonce ještě zvýší.

„Jsem překvapen, že tisk ve firmách není více na ústupu,“ říká k výsledkům průzkumu Tim Herbert, viceprezident pro výzkum ve společnosti CompTIA. „Sice klesá tisk takových osobních materiálů, jako jsou třeba letenky nebo různé mapky pro nalezení správné adresy, ale klasický komerční tisk si udržuje svoje tempo a nezdá se, že by v nejbližší době zvolnil,“ dodává.

„I když některé firmy již dokáží omezovat svoji potřebu papírového tisku, jsou na opačné straně stále segmenty, jako třeba státní správa, vzdělávání nebo zdravotnictví, které jsou i nadále na papírových dokumentech extrémně závislé,“ tvrdí Herbert. Rostoucí trend potvrzují i údaje analytiků IDC, podle nichž bylo loni celosvětově prodáno 125,2 milionů tiskáren, což je o 12,1 % více než v předchozím roce.

Trend nárůstu tisku pak potvrzuje i report s názvem Worldwide Laser Toner Cartridge Forecast 2008 – 2015 od společnosti Lyra Research, který predikuje pro následující roky růst prodejů laserových tonerů. Jejich dodávky mají vzrůst z 379 milionů kusů v roce 2010 na 445 milionů v roce 2015, což má být dáno větším využitím více barevných tonerů v jednom zařízení. Firmy navíc při tisku ani přes současnou ekonomickou situaci příliš nešetří. Analytická společnost IDC například ve svojí nedávné studii zveřejnila výsledky průzkumu, podle něhož je průměrně 47 % firemních tisků již prováděno v barvě a poukázalo také na zajímavou korelaci, kdy čím větší je firma a čím více lidí sdílí tiskárnu, tím je obvykle využití barevného tisku větší. Ve velkých společnostech tak objem tisku v barvě přesahuje často i 50 %.

Studie asociace CompTIA se dále zaměřila i na trh se řízenými tiskovými službami (managed print services). I v této oblasti je stav neuspokojivý, zejména proto, že jsou poskytovateli často nabízeny jen služby údržby tiskáren u zákazníků. Ti sami často ani nepožadují více, přitom je v této oblasti velký potenciál pro zefektivnění, zejména díky službám pro dokumentový management, jako je například uchovávání dokumentů nebo workflow.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− sedm = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz