Windows 8 beta: Revoluční novinky už nečekejte

Jiří Novák | 13.11.2011 | Software | Žádné komentáře

I když se obecně očekává, že Microsoft uvolní pro download k veřejnému testování beta verzi chystaného operačního systému Windows 8 v lednu (pravděpodobně v souvislosti s veletrhem CES, který má probíhat mezi 10. a 13. lednem 2012), již nějakou dobu se na internetu či ve výměnných P2P sítích (torrent) objevují ke stažení uniklé buildy pre-beta verzí, které jsou oficiálně testovány vybranými partnery Microsoftu. Shrňme si novinky, které má beta verze Windows 8 přinést.

Microsoft se poučil z chyb ve Vistě a podobně jako při vývoji Windows 7 se chce nechat inspirovat zpětnou vazbou od co nejširší vrstvy uživatelů. Kromě toho, že beta verze Windows 8 by měla být již výrazně stabilnější než dosud oficiálně uvolněné vývojářské preview a samotný kód bude již poměrně vyzrálý, přinese i několik dalších vylepšení. Žádné dramatické změny ale nečekejme, spíše jen úpravy stávajících novinek, protože Microsoft chce mít Windows 8 kvůli rostoucí konkurenci podobě Androidu a iOS hotové co nejdříve.

Podle analytiků by nebylo překvapením, kdyby byly do výroby uvolněny již na jaře a v prodeji by se pak finální verze mohla objevit kolem poloviny roku 2012. Nejde však jen o tablety, protože podle Tima Burkeho, viceprezidenta Red Hatu, už není ani klasický desktop to co býval dříve a dominance jediného operačního systému je zdá se již minulostí. Co se týká migrace firem z Windows XP na Windows, Gartner varuje, že přeskočit dvě generace OS může být riskantní a pokud Microsoft neprodlouží podporu „xpéček“ nad plánovaný rámec, mohly by mít firmy problém přechod na Windows 8 stihnout.

Windows 8 beta by měly navázat na trend lepší práce s operační pamětí, takže na počítači by mělo být možné provozovat náročnější aplikace s menším množstvím RAM. Microsoft dále pokračuje v rámci vývoje na zlepšení technologií pro vyhledávání duplicity informací v paměti a jejich sjednocení na jedinou kopii. Další kopie je pak vytvořena v případě, že aplikace do ní potřebuje zapisovat informace, které se liší od informací v původní kopii. Microsoft slibuje úsporu paměti v řádech desítek až stovek MB paměti (v závislosti na tom, kolik aplikací běží současně). I když Microsoft v systémových požadavcích pro Windows 8 stále uvádí alespoň 1 GB operační paměti pro 32bitovou edici, objevily se na internetu i pokusy s jejich během počítačích se 128 MB nebo dokonce se 64 MB RAM, na nichž se podařilo Windows 8 spustit – více viz video:

Tato skutečnost je příznivá zejména pro firmy, jež mají velké množství starších počítačů, které tak bude možné aktualizovat i na nejnovější OS. Windows 8 budou také chytřejší v souvislosti s uvolňováním alokované paměti a třeba antivir, který potřebuje jednorázově paměť pro kontrolu souborů otevíraných jinými aplikacemi, ji bude moci okamžitě vrátit zpět pro další využití.

Microsoft dále řeší, jak zlepšit vzhled rozhraní Metro na velkých monitorech. Toto rozhraní je určeno primárně pro tablety, takže pro ně bylo i optimalizované, ale pokud je zapnuto na velkém monitoru, nedokáže jeho plochu dobře využít. Microsoft proto do beta verze Windows 8 přidá v takovém případě více řad dlaždic, což má umožnit dostat nejen více aplikací do startovní obrazovky, ale také nebude potřeba tak daleko jezdit myší pro jejich spuštění, což má zrychlit práci s rozhraním Metro i bez dotykového displeje.

Mezi další novinky ve Windows 8 beta patří možnost více si přizpůsobit startovací obrazovku. Operační systém tak má být více personalizovaný a uživatel bude mít také možnost měnit velikost dlaždic, odebírat je z obrazovky a dále přidávat, přejmenovávat a přesouvat skupiny.

Přepracována byla i obrazovka s aplikacemi, která je ve Windows 8 náhradou za tradiční menu Start a funkci „Všechny programy“ z Windows Vista a Windows 7, a má umožnit vidět všechny nainstalované aplikace v jedné ploše. Nová verze obrazovky aplikací ruší původní řazení aplikací podle abecedy a dochází také k vytváření skupin aplikací, které patří do jednoho balíčku. I když se uživatelé pravděpodobně nedočkají přidání seznamu odkazů, na který si někteří z nich zvykli již ve Windows 8, přidá Microsoft alespoň prvek, který označuje jako sekundární dlaždice. Ty mají umožnit rychlé provedení nějaké operace pomocí zkratky, jako třeba prohlédnutí profil určité osoby na Facebooku, prohlédnutí RSS feedu ve čtečce, přehrání playlistu v Media Playeru a podobně. Microsoft dále plánuje ve Windows 8 přijít s omezením restartů systému po instalaci záplat a aktualizací, neboť uživatelé si na vynucení restartování PC po nainstalování updatů prý často stěžovali. Microsoft také slibuje výrazně rychlejší instalační proces Windows 8 a hlavně aktualizaci staršího systému, v němž byla nainstalována i řada aplikací, které mají zůstat zachovány i po upgrade.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva + = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz