Windows Phone 8: Co přinese nová aktualizace OS?

Markéta Pastuchová | 01.11.2011 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

Sotva Microsoft uvolnil aktualizaci Windows Phone Mango, již se zájem přesouvá na další chystané updaty této mobilní platformy – nejprve na update Tango a následně pak na verzi Apollo, o níž se hovoří také jako o Windows Phone 8. Právě ta by měla být opět výrazným posunem.

Michael Halbherr, výkonný viceprezident společnosti Nokia, nedávno prozradil webu Engadget, že aktualizaci Apollo bychom měli očekávat v polovině roku 2012. Microsoft sice obratem ohlásil, že tento termín není přesný, ale neposkytl žádný přesnější termín vydání. Co tedy o Windows Phone Apollo vlastně víme?

Podle všeho lze očekávat snahu o konvergenci platforem Microsoftu. Není žádným tajemstvím, že Microsoft chce, aby všechna zařízení s jeho platformami byla součástí jednoho ekosystému, což se mu zatím příliš nedaří. Současné rozdělení na PC a tablety na jedné straně a smarphony na druhé straně, které nejsou vzájemně kompatibilní, není žádoucí a Microsoft by chtěl podle Andyho Leese, prezidenta divize Windows, sjednotit vše dohromady. Podobné cíle má pravděpodobně třeba i Apple. V září již CEO společnosti nVidia Jen-Hsun Huang tvrdil, že očekává, že Windows 8 budou moci spouštět aplikace pro Windows Phone, což by mělo být usnadněno i podobností rozhraní metro ve Windows 8. Apollo tedy k této konvergenci možná udělá velký krok.

Halbherr také webu Engadget prozradil, že aktualizace Apollo bude o něčem hodně jiném než Mango a že nelze očekávat jen drobnější vylepšení. I to by mělo asociovat, že nepůjde o Windows Phone 7.6 či 7.7 a podobně, ale skutečně o majoritní verzi Windows Phone 8. A kdo jiný, než právě Nokia, jež je nejbližším partnerem Microsoftu v mobilním byznysu, by měl o plánech s Windows Phone vědět víc? Halbherr také potvrdil, že jeho firma se snaží tlačit Microsoft k tomu, aby přidal podporu NFC komunikace a také rámec pro určování pozice, což by mělo zlepšit navigační a lokační služby Nokie. Co se týká technologie NFC (Near Field Communication), i přes to, že je existuje již řadu let až nyní zažívá zájem a nasazení ve větším měřítku. A to hlavně kvůli aktivitám Googlu v oblasti mobilních plateb, díky čemuž se dočkala podpory v OS Android. Také Apple se o NFC prý intenzivně zajímá, jen Microsoft zatím svoje stanovisko nevyjádřil.

Jak již bylo naznačeno na začátku, Apollo ale nebude hned následující verzí Windows Phone. Předtím chce Microsoft uvolnit ještě minoritní aktualizaci Tango, která má přidat jen několik drobnějších oprav a funkcí. Zde tedy žádnou revoluci nečekejme.

Otázkou také je, jak se Microsoft postaví k požadavkům podnikových zákazníků, které dosud úspěšně ignoroval, protože OS Windows Phone 7.5 stále vůbec nepodporuje například VPN pro vzdálené připojení k firemním aplikacím a systémům nebo také šifrování v přístroji (full on-device encryption). To znamená, že uživatelé smartphonů s Windows Phone 7 a 7.5 se mohou připojovat k firemním serverům Microsoft Exchange a přistupovat k e-mailům, kalendářům a kontaktům je v případě, že tyto servery nemají zapnutou podporu politiky šifrování na přístrojích.

Žádné komentáře u článku “Windows Phone 8: Co přinese nová aktualizace OS?”

Trackbacky/Pingbacky

  1. Windows Phone 8 - IT-Fans - [...] Ako už bolo naznačené na začiatku, Apollo ale nebude hneď nasledujúcou verziou Windows Pho­ne. Predtým chce Microsoft uvoľniť ešte …

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = nula

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz