Amazon vytvořil nejrychlejší cloudový superpočítač

Roman Kadlec | 28.12.2011 | Cloud, Hardware | Žádné komentáře

Potřebujete výkon superpočítače třeba na hodinu nebo na den? S novým virtuálním superpočítačem od Amazonu to už není problém.

Společnost Amazon ke konci letošního roku představila virtuální superpočítač na platformě Elastic Compute Cloud (EC2). Jde tedy o cloudovou službu, která poskytuje zákazníkům výpočetní výkon, virtuální úložiště a další služby.

Z hlediska svého výpočetního výkonu je virtuální superpočítač Amazonu 42. nejvýkonnější na světě. Na rozdíl od ostatních superpočítačů je ale ten od Amazonu přístupný pro každého.

Celosvětová síť datových center, která virtuální superpočítač tvoří, je dalším důkazem možností cloud computingu. Prakticky kdokoliv nyní může na virtuálním superpočítači spouštět a používat výpočetně extrémně náročné aplikace bez nutnosti postavit si vlastní supervýkonný stroj. Vše se dá udělat jedním kliknutím myši – třeba použít desetitisíce procesorových jader pro simulaci dynamiky tekutin, na finanční analýzy nebo třeba na sekvencování DNA.

Náklady na takový výpočetní výkon jsou pak v porovnání s těmi, které by byly zapotřebí pro vybudování vlastního superpočítače, minimální. Cena za použití 30 000 procesorových jader je přibližně 1 279 amerických dolarů na hodinu. I když řada organizací preferuje vlastní superpočítač, doba se postupně mění a podle odhadů Amazonu bude za pět až deset let využívání cloudových superpočítačů běžnou záležitostí.

Jak již bylo řečeno, superpočítač od Amazonu by se svým výkonem umístil na 42. příčce současného žebříčku Top500.org, což znamená, že se nemůže stále srovnávat s úplnou špičkou. Konkrétně disponuje výkonem 240 teraFLOPS, zatímco u nejvýkonnějšího superpočítače dneška – japonského systému K Computer – je to 10,51 petaFLOPS. V nejrychlejších superpočítačích se ale používá i velmi specializovaný hardware kombinující tradiční procesory a akcelerátory z grafických čipů (a tyto počítače jsou pak určené také jen pro speciální aplikace), což je výbava, kterou u Amazonu nenajdete a ten je díky tomu široce univerzální. Navíc není vyloučeno, že zapojením dalších datových center Amazonu bude výkon virtuálního cloudového superpočítače v budoucnu dále růst, vše je pravděpodobně jen otázkou poptávky.

I když virtuální superpočítač od Amazonu nemusí být vhodný pro všechny aplikace a lze si představit situace, kdy je dedikovaný superpočítač vhodnějším řešením (například dlouhodobé nasazení, extrémně velké vstupních objemy dat, které by bylo nutné přenášet do datových center Amazonu a podobně). Nicméně pro situace, kdy je potřeba výkon jen nárazově a ihned je řešení Amazonu velmi vhodné. Navíc superpočítače o podobném výkonu se obvykle nedají postavit za měsíc a jejich cena se pohybuje v řádu pěti až deseti milionů dolarů. Navíc je potřeba vzít v úvahu energetickou spotřebu, náklady na chlazení a umístění takovéhoto superpočítače nebo třeba jev zastarávání, kdy se během několika krátkých let ze špičkového systému stane již absolutně nedostačující model.

Zdroj: ITnews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + jedna =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz