Ceny pevných disků v ČR začínají rychle klesat

Jiří Novák | 10.12.2011 | Analýzy, Hardware | Žádné komentáře

Zejména ceny disků s velkou kapacitu začínají klesat z astronomických výšin dosažených v minulém měsíci, i když trh má k zotavení stále ještě daleko. S nákupem disků je proto vhodné stále ještě raději vyčkat na příhodnější dobu a naopak koncem příštího roku by jich měl být podle IHS iSuppli na trhu přebytek.

Záplavy v Thajsku, které stojí za celou situací a které způsobily celkové škody za 1,4 miliardy dolarů, se podle IHS iSuppli v příštím roce spojí s dalšími negativními vlivy, jako pokračující celosvětová ekonomická krize a nárůst zájmu o tablety a půjde tak jen o jeden z více faktorů poklesu prodejů PC. Díky této kombinaci se podle IHS celosvětově prodá nakonec jen 376 milionů PC místo původně očekávaných 399 milionů.

Nejvíce postižené nedostatkem pevných disků bude pravděpodobně první čtvrtletí 2012, kdy bude díky omezeným dodávkám HDD podle IHS celosvětově dodáno o 3,8 milionu počítačů méně než se předpokládalo, protože nyní se ještě prodávají počítače obsahující disky ze zásob výrobců a dodavatelů. Ty se ale rychle spolu s vánoční nákupní sezónou rychle tenčí. Situace na trhu s pevnými disky se ale začíná uklidňovat po dosažení historicky rekordních cen, způsobených zejména panikou kupujících, kdy poptávka výrazně překonala nabídku.

Podle posledních údajů z trhu se ukazuje, že ceny pevných disků oproti listopadu již ve světě klesly o 30 až 40 procent. Western Digital, který byl postižen přírodní katastrofou asi nejvíce, protože došlo přímo k zaplacení jeho továren (zatímco u Seagate došlo spíše jen o odříznutí dodavatelského řetězce), navíc podle posledních zpráv pokračuje s obnovou provozu rychleji než se očekávalo. Ještě před měsícem se očekávalo, že produkce ve vyplavených továrnách nezačne dříve než začátkem ledna, ale například továrnu WD v Beng Pa-In se nakonec povedlo uvést do provozu již 30. listopadu a ta nyní již pokračuje ve výrobě. Nicméně celkově byla celosvětová produkce pevných disků oslabena o více než 25 %.

Prezident společnosti Western Digital říká, že týmy jeho pracovníků díky maximálnímu nasazení odstraňují škody v Thajsku rychleji, než se původně očekávalo a WD již revidoval předpokládaný nárůst svého obratu na druhé čtvrtletí 2012 z původní 1,2 miliardy na 1,8 miliardy dolarů. Přesto hospodaření firmy bude postiženo pokračujícími investicemi na obnovu. Trhu ovšem více než postupné obnovování produkce pomohlo opadnutí paniky spojené s pevnými disky a i v českých e-shopech lze sledovat postupný pokles cen.

Například 2TB disk WD Caviar Green, který se v e-shopu Czech Computer před katastrofou v Thajsku prodával za cenu kolem 1500 Kč (bez DPH) a během listopadu atakoval hranici 5000 Kč, je nyní nabízen za 3905 Kč. V zahraničních e-shopech je pokles ještě výraznější a třeba na Newegg cena klesla z listopadových 249,99 dolarů (cca 4750 Kč) na 162,99 dolarů (kolem 3100 Kč). Podobným vývojem prochází i ceny disků Seagate a zvyšuje se také jejich dostupnost na skladech výrobců.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− pět = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz