Cloud computing vytváří poptávku po nových IT pozicích

Václav Bakoň | 28.12.2011 | Analýzy, Cloud, Podniková infrastruktura | Žádné komentáře

Cloud computing se stal významnou změnou nejen pro byznys firem, ale také pro podobu pracovních míst. A to nejen v IT odděleních, ale i v dalších částech organizací.

Pro manažerské pozice, zejména pro ředitele IT a ICT manažery, znamená přesun ke cloud computingu posun jejich role do mnohem strategičtější pozice vůči byznysu. Pro byznys pak využívání cloud computingových služeb obvykle znamená spolehlivější a predikovatelnější podporu ze strany informačních technologií.

Vedoucí IT oddělení mají nyní za úkol nalézt a zajistit cenově nejvýhodnější IT zdroje, ať je to z cloudu nebo v rámci vlastního datového centra a cloudové služby v tomto ohledu často vítězí. Podle některých expertů bylo firemní IT po dlouhou dobu v řadě organizací nevyzpytatelné a lze s trochou nadsázky hovořit o podobě „divokého západu“. S cloud computingem se stávají IT služby mnohem kultivovanější a jejich podoba je dána uzavřenými smlouvami s dodavateli (SLA). Podle průzkumu společnosti CA Technologies mezi 685 řediteli IT je jich 54 % přesvědčeno, že cloud computing jim umožnil soustředit se více na byznys strategii a inovace a 71 % z těch CIOs, kteří adoptovali cloud computing vidí svoji pozici jako důležitou pro další řídící role ve firmě, zatímco z těch, co cloud nevyužívají, je to jen 44 %. Nezměnila se ale jen role ředitelů IT.

Přechod k cloudu také přináší rostoucí poptávku po profesionálech a dalších manažerech, kteří jsou orientováni mnohem více na rozvoj byznysu než na tradiční údržbu IT infrastruktury a aplikací. Objevují se proto nové pozice, jako jsou cloudoví architekti, plánovači cloudových kapacit, manažeři cloudových služeb či konzultanti pro cloudová řešení, jejichž náplň práce formoval právě nový model doručování IT služeb. Roste také zájem o softwarové inženýry, které na začátku roku 2011 personální agentura CareerCast označila za nejlepší specializaci v dnešní ekonomice právě díky cloud computingu. Firmy chtějí vytvářet aplikace pro smartphony a tablety a také roste poptávka po softwaru hostovaném v cloudech, což současně diverzifikuje náplň činnosti softwarových inženýrů.

Podívejme se na popis několika nových IT pracovních pozic, které se v „době cloudové“ stávají velmi atraktivní a pro firmy prakticky nepostradatelné. Tito lidé pak mohou fungovat buď jako zaměstnanci firem a nebo jako nezávislí experti, najímaní podle potřeby na konkrétní projekty klientů. Názvy pozic se sice mohou lišit, ale obsah činnosti reflektuje aktuální potřeby a požadavky.

-    Cloudový specialista – jedná se o IT profesionála, který poskytuje expertizu, inženýring či řešení problémů pro cloudové prostředí. Spolupracuje s projektovými manažery a inženýry aby zajistil maximální užitek z cloudu a využití osvědčených praktik.

-    Architekt pro cloud computing – jeho úkolem je návrh a implementace cloudových služeb do firemního prostředí. Dále je to pak hladká migrace původně interního IT na služby typu SaaS a PaaS. Architekt pro cloud computing musí být v úzkém kontaktu s technickým ředitelem, produktovým manažerem i IT týmem a jeho úkolem je zabezpečit co nejlepší využití cloudu, nalezení optimálního řešení a poskytování inovací či směrů, jak cloud computing nejlépe nasadit.

-    Systémový inženýr pro cloud computing – tento odborník by měl být členem týmu pro systémové inženýrství a podporovat iniciativy pro přesun služeb do cloudového prostředí. Jeho úkolem je podílet se na vývoji cloudové strategie, posuzovat vhodnost cloudového řešení a připravovat dlouhodobé plány pro nejdůležitější systémy. U tohoto pracovníka se vyžadují dobré komunikativní dovednosti a schopnost plánování.

-    Vedoucí softwarový vývojář pro prostředí cloudu – jedná se o zaměstnance, jehož úkolem je vytvářet aplikace s vysokou hodnotou pro byznys a přímo tak ovlivňovat růst firmy. Cílem je budovat software nové generace, který bude lépe odpovídat na rychle se měnící podmínky na trhu a využívat pro něj dostupné cloudové platformy od Salesforce.com, Microsoftu, Googlu či od Amazonu.

-    Architekt pro cloudovou infrastrukturu – jedná se o technickou roli, kdy je úkolem pracovníka vytvořit správné cloudové řešení. Hlavní zodpovědností je návrh, architektura a design řešení, dále vytvoření doporučení a roadmap pro adopci a s tím souvisí i úzká interakce s technickými řediteli či řediteli IT a jejich týmů pro podnikovou architekturu.

-    Manažer pro vztahy s dodavateli cloudových služeb – zaměřuje se na celkový kontrakt na cloudové služby a jeho průběžné revize. Má za cíl udržovat vztah s dodavateli, dohlížet na to, zda nedochází ke změně podmínek či cen a zda jsou služby plněny podle stanovených SLA.

-    Expert na záležitosti virtualizace a cloud computingu – jeho úkolem je podporovat cloudovou strategii a roadmapu vývoje z hlediska dosažení požadovaného cíle a identifikovat možné překážky a obtíže pro využití cloud computingu ve firemním prostředí.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ dva = osm

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz