Co umí Microsoft Office pro Windows Phone 7.5

Ľuboslav Lacko | 15.12.2011 | Mobilita, Software | Žádné komentáře

V porovnání s předchozí verzí nastal u platformy Windows Phone v oblasti přístupu k dokumentům Office výrazný posun. V původní verzi Windows Phone 7.0 bylo možné přistupovat jen k dokumentům na lokalitách SharePoint, což se dalo využít prakticky jen v podnikovém prostředí, případně prohlížet a pracovat s dokumenty, které jsou přílohou elektronické pošty. Stejně omezená situace nastala i v případě, když si uživatel vytvořil nový dokument. Mohl ho buď uložit na SharePoint, případně poslat e-mailem jako přílohu. Platforma Windows Phone 7.5 Mango navíc podporuje SkyDrive na lokalitách Windows Live a Office 365, což otevřelo přístup ke cloudovým dokumentům dalším skupinám uživatelů, jako jsou třeba živnostníci a zaměstnanci malých firem (ale samozřejmě i domácí uživatelé).

Přibližme si možnosti, jaké přináší řešení Office Mobile pro platformu Windows Phone a jaké jsou jeho nedostatky.

Office Hub
Windows Phone 7 je mobilní platforma, což evokuje požadavky nejen na komunikaci, ale i na co nejkomfortnější přístup k elektronické poště, dokumentům a k osobní agendě. Po kliknutí na aktivní dlaždici s logem Office můžete posouvat obrazovku doprava i doleva, čímž získáte dojem, jako byste byli v jedné komplexní aplikaci pro práci s dokumenty.  MS Office Mobile obsahuje mobilní verze aplikací Word, Excel, PowerPoint a OneNote. Pokud se podíváte na jednotlivé stránky „hubu“, naposledy otevřené dokumenty aplikací Word a Excel jsou na stránce Documents a poznámky jsou sdružené na samostatné stránce (viz obrázek).

Office Hub se skládá ze stránek Locations, Notes a Documents

Office Hub se skládá ze stránek Locations, Notes a Documents

Uživatelské rozhraní
Uživatelské rozhraní Microsoft Office pro Windows Phone je navržené a optimalizované tak, aby bylo možné využívat širokou paletu funkcí i na malém displeji mobilního zařízení při zachování uživatelského komfortu. V aplikacích Word a Excel můžete využívat odrážky, číslování nebo styly písma. Přibližování a oddalování funguje podobně jako na jiných platformách pomocí gesta dvou prstů. Při otočení telefonu o devadesát stupňů se většina aplikací začne zobrazovat v režimu na šířku.

V souvislosti s malým displejem může nastat polemika ohledně užitečnosti mobilního PowerPointu. Třeba tablety jsou na otočení a prezentace ideální, ale mobilní telefon je přece jen malý a naklánět se nad ním spolu se zákazníkem je trochu v rozporu s pravidly neverbální komunikace a dodržení optimálního společenského odstupu. Takže prezentovat se dá v praxi asi jen tak, že obchodnímu partnerovi mobil podáte a on si vaši prezentaci prohlédne sám. Mobile PowerPoint je ale dobrý na úpravy prezentací na poslední chvíli a při prezentování ho můžete použít místo druhého monitoru, na kterém se budou zobrazovat vaše poznámky k prezentaci.

Text se zadává pomocí virtuální klávesnice, která funguje jak má a není problém ani s českou diakritikou.

Lokální dokumenty
Při praktickém používání dominují dva způsoby využívání lokálních dokumentů. Pokud si potřebujete něco zapsat či udělat jednoduché tabulkové výpočty, vytvoříte v telefonu nejprve nový dokument a až následně se rozhodnete, jak s ním naložíte. Buď ho sami sobě nebo někomu jinému pošlete elektronickou poštou a nebo ho uložíte do elektronického úložiště SkyDrive nebo Office 365. Dalším scénářem je uložení dokumentu z přílohy elektronické pošty do telefonu na případné další použití.

Je ale potřeba zvážit, zda potřebujete dokumenty vůbec ukládat lokálně. Na SkyDrive by měly být uschovány bezpečně a kdykoliv v dosahu sítě Wi-Fi nebo 3G/GSM se k nim dostanete. Uložení do telefonu se tak hodí například při cestě letadlem, případně v zahraničí, pokud nemáte datový roaming nebo si nejste jistí, zda budete mít přístup do Wi-Fi sítě.

Při vytváření dokumentů přímo v telefonu máte k dispozici několik typů designově dobře zpracovaných šablon.

Ukázka zobrazení dokumentu aplikace Excel Mobile v režimu na šířku.

Ukázka zobrazení dokumentu aplikace Excel Mobile v režimu na šířku.

 

Dokumenty na SkyDrive
Součástí konta Windows Live je i bezplatný úložný prostor SkyDrive s kapacitou 25 GB pro každého uživatele. Tento prostor se využívá i pro dokumenty Office Web Apps, což je plnohodnotný webový Office, jenž je pro osobní použití zdarma, pro firmy pak v rámci předplatného. S dokumenty se dá pracovat prostřednictvím podporovaného webového prohlížeče na libovolné platformě a nebo přímo z Windows Phone od verze 7.5 (Mango).

Poznámky z aplikace OneNote Mobile, například zápisky ze schůzky či okamžité nápady, se automaticky synchronizují přes web a mohou obsahovat i hlasové klipy a obrázky.

Přístup k dokumentům Office 365
Komerční cloudová služba Office 365, spuštěná Microsoftem v polovině letošního roku, je zaměřena na profesionální a firemní sféru. Z hlediska kategorizace jde o typické řešení SaaS, tedy software jako služba. Součástí Office 365 jsou webové verze aplikací balíku Microsoft Office – Word, Excel, PowerPoint a OneNote, pomocí kterých můžete vytvářet a upravovat dokumenty na libovolném počítači s webovým browserem. K dokumentům služby Office 365 ale můžete přistupovat i z Windows Phone 7.5 přímo z Office Hubu.

Měsíční poplatek za využívání služby Office 365 pro SMB je sice 5,25 Eur na jednoho uživatele, ale právě jejich spojení s mobilními přístroji přináší výrazný nárůst flexibility přístupu k dokumentům e-mailové, kalendářové a týmové agendy.

Neřešitelná komplikace
Samozřejmě plnohodnotné využití kancelářských aplikací je vždy spojené s prací na klávesnici. I když existuje řada externích klávesnic například pro iPhone, využívající technologii Bluetooth, díky nimž se pak ze smartphonu může stát i náhrada notebooku pro tvorbu jednodušších dokumentů, u Windows Phone 7 na tuto možnost zapomeňte. Platforma Windows Phone 7 od Microsoftu, včetně poslední aktualizace Windows Phone 7.5 Mango, má zatím implementovaný Bluetooth profil jen na streamování zvuku, takže externí Bluetooth klávesnici ke smartphonu s tímto OS nepřipojíte.

Zdroj: ITnews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = pět

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz