ICT trh v Česku i přes ekonomickou nejistotu roste

Albert Ryba | 09.12.2011 | Analýzy | Žádné komentáře

Český trh ICT vykazuje v rámci mezikvartálního srovnání pozitivní vývoj. Z údajů více než 40 firem, které v rámci průzkum Czech ICT Alliance poskytly data, vyplývá, že trh ICT v roce 2011 je ve znamení růstu a zvyšování produktivity: téměř polovina firem vykázala ve 3. čtvrtletí 2011 vyšší tržby a více nových zakázek než ve druhém kvartálu. Většina firem těchto pozitivních výsledků přitom dosahuje se stejným počtem pracovníků (47 % nepřibírá nové pracovníky).

Převážná většina dotázaných firem (konkrétně 97,5 %) realizovala od července do září letošního roku stejný nebo vyšší objem zakázek jako ve 2. čtvrtletí 2011. Růst v odvětví je tedy ještě výraznější, než v předchozím průzkumu (Q2/Q1 2011), kdy stejný či vyšší objem vykázalo 92 % respondentů. Došlo také k růstu nově získaných zakázek, ze 43 % ve srovnání Q2/Q1 2011 na 47,5 % (Q3/Q2 2011).

Výše obratu zaznamenávají paralelní průběh. 97,5 % společností, které vykázaly stejný objem zakázek nebo jejich nárůst, odpovídá 95 % společností se stejným nebo vyšším obratem (ve sledovaném období Q3/Q2 2011). To představuje o 10 % více než v předchozím porovnání (Q2/Q1 vs Q3/Q2 2011). Lze tedy tvrdit, že ICT firmy v Česku, a tedy i segment ICT, vykazují dynamický růst.  Tuto tezi podporuje i skutečnost, že více než polovina firem (konkrétně 52,5 %) vykázala ve 3. čtvrtletí 2011 vyšší obrat, než v období od letošního dubna do června.

Zachování růstu českého ICT trhu pozitivně hodnotí ředitel Czech ICT Alliance Michal Zálešák: “Jsme rádi, že se ICT společnostem v Česku daří. V rámci letošních prvních tří čtvrtletí vzrostl ICT firmám objem nových i stávajících zakázek. Logicky se snížil pokles obratu, počtu zakázek i zaměstnanců. Produktivita ICT trhu rostla přibližně stejným tempem v rámci všech sledovaných období. Bude zajímavé sledovat situaci v ICT odvětví i v posledních třech měsících roku, kdy očekáváme pokračování nárůstu v ICT.“

Zdroj: Czech ICT Alliance

Zaměstnanost v ICT je stabilní, produktivita roste
Trend v oblasti zaměstnanosti pracovníků vzhledem ke změnám obratu je pozitivní. Při menším či stejné výši obratu firmy ve sledovaném období Q3/Q2 2011 své zaměstnance nepropouštěly. Naopak lze vypozorovat zvýšení produktivity práce tam, kde dochází k nárůstu obratu a přitom téměř 5 % sledovaných firem vykazuje pokles zaměstnanců. Na druhou stranu při nižším obratu firmy počet zaměstnanců nezvyšovaly. Z tohoto faktu lze usoudit, že pokud firma zaznamená pokles v obratu, neprovádí personální změny. Důvody mohou být různé, od stabilní firemní kultury až po očekávání opětovného brzkého nárůstu obratu a tudíž není nutné zaměstnance propouštět.

Z hlediska nových zakázek je trend zaměstnanosti velmi obdobný, jako je tomu u obratu. I to značí o stabilitě v odvětví s mírným nárůstem a pozitivním vývojem.

Cílem srovnání je pravidelně kvartálně monitorovat vývoj a dynamiku ICT odvětví a získat tak průběžné výsledky vývoje trhu založené na reportu ICT společností s účelem jejich další prezentace směrem k zahraničním partnerům a trhům.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


jedna + devět =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz