IDC: Rok 2012 bude ve sféře ICT zcela přelomový

Jiří Novák | 04.12.2011 | Analýzy, Cloud, Mobilita | Žádné komentáře

Analytici ze společnosti IDC jsou přesvědčeni, že v příštím roce nás čeká několik velkých soubojů poskytovatelů cloudových, mobilních řešení a také těch, kteří se snaží prosadit v nové oblasti označované jako big data (analýzy velkých dat). Rok 2012 pak má být natolik významný, že se podle IDC stane pro velké hráče jako Microsoft, HP, SAP, Apple, IBM, Google, RIM (a další) zcela zásadní křižovatkou, která rozhodne o jejich dalším osudu.

Frank Gens, senior viceprezident IDC, je pak přesvědčený, že ke konci příštího roku bychom měli mít jasno v tom, kdo bude a kdo nebude patřit mezi lídry na IT trhu v následující dekádě. Kdo selže v reakci na nové trendy, nejspíš už nedostane příležitost znovu proniknout do první ligy.

IDC pro příští rok konkrétně predikuje následující trendy:
Výdaje na mobilní computing, cloudové služby, sociální sítě a technologie pro analýzu velkých dat meziročně vzrostou o 18 % a tyto oblasti do roku 2020 zahrnou celých 80 % výdajů na IT. Právě v těchto oblastech lze také očekávat nejtvrdší souboje konkurenčních firem o pozici lídra.

IDC pak očekává v příštím roce i přes nejasnou ekonomickou situaci nárůst výdajů do IT oproti letošnímu roku o 6,9 % celosvětově na 1,8 bilionu dolarů. Více než 20 % těchto výdajů bude právě určeno na investice do smartphonů a mediálních tabletů, mobilních sítí, sociálních sítích a analýz velkých objemů dat.

Rok 2012 také potvrdí trend toho, že se nacházíme v době označované jako tzv. post-PC éra. Mobilní zařízení podle IDC v objemu prodejů i z hlediska výdajů překonají tradiční PC a mobilní aplikace s celkovým počtem 85 miliard stažení v příštím roce vytvoří větší obrat než trh s mainframy.

Celý mobilní trh pak pravděpodobně zažije další zvyšování konkurence jak se Microsoft připojí do bitvy o dominanci mezi mobilními operačními systémy (což se mu zatím příliš nepodařilo a zejména v oblast tabletů do příchodu Windows 8 musel přenechat svým konkurentům, jako je Google a Apple) a také lze očekávat, že levný tablet Kindle Fire od Amazonu se stane nepřehlédnutelným vyzyvatelem na trhu s mediálními tablety.

Také konkurence v oblasti cloudových řešení se výrazně přiostří s tím, jak se IT zaměří od budování infrastruktury k vytváření aplikačních platforem a ekosystému. Zatímco rok 2010 byl plný spíše akademických debat o cloudu, letos došlo k výraznému proniknutí cloudových řešení do praxe a v příštím roce lze očekávat další rozvoj cloudového ekosystému. Zejména tradiční hráči v podnikové sféře, jako jsou např. IBM, Microsoft a Oracle, budou čelit vážným výzvám ze strany společností typu Amazon, Salesforce.com, VMware či Google. Jako důkaz tohoto souboje IDC očekává, že obrat Amazonu s webovými cloudovými službami v příštím roce přesáhne 1 miliardu a Google se na tuto metu se svým podnikovým byznysem dostane během dalších 18 měsíců. IDC dále očekává řadu spojení a akvizicí, jak se velcí hráči budou snažit být co nejvíce konkurenceschopní a rozšiřovat svoje portfolio. Například Microsoft se podle IDC zaměří na akvizici dodavatele obsahu či médií v cloudu a na rozšíření svého internetového obchodu pro aplikace a obsah. Další velcí hráči se pak zaměří na získání firem nabízející cloudové aplikace a software jako službu, předpovídají analytici IDC.

IDC také předpokládá, že k řadě velkých akvizicí by mělo dojít ve sféře sociálních sítí. Velcí hráči jako zmiňovaný Microsoft, IBM či Oracle by se mohly v rámci svojí snahy o rozšíření svého vlivu v sociálních sítích pokusit koupit například firmy LinkedIn, Spigit, BrightIdea, Attensity či Lithium.

Analýzy velkých objemů dat se stanou v příštím roce jednou z technologií, které budou nezbytné pro udržení konkurenceschopnosti. Jen meziročně pak má dojít k nárůstu celkového objemu dat oproti roku 2011 o téměř polovinu (48 %) na 2,7 zettabajtu (2765 exabajtů). Více než 90 % z těchto dat bude v nestrukturované podobě (obrázky, videa, MP3, informace v sociálních médiích a podobně) a výzvou se stane schopnost tento typ dat dokázat analyzovat a porozumět mu. Například společnost HP již tento týden představila řešení IDOL 10 získané akvizicí firmy Autonomy, které se zaměřuje právě na možnost porozumění nestrukturovaným datům díky kontextu. Velcí dodavatelé v roce 2012 budou chtít svoje portfolia rozšířit o řešení pro práci s velkými objemy dat a lze očekávat řadu akvizic mířených právě tímto směrem. Také trh s řešeními spojenými s nástrojem Hadoop by měl vyrůst do dozrálejší a vyspělejší podoby.

Mezi další významné trendy patří podle IDC to, že výdaje za mobilní datové přenosy poprvé v historii překročí výdaje za pevné připojení, dále lze očekávat nárůst využití jazyka HTML5 v mobilních aplikací a koncem roku 2012 jich již bude 15 % založených právě na tomto standardu. IDC dále předpokládá, že celých 80 % nových komerčních podnikových aplikacích bude nasazeno v rámci cloudových platforem a také ICT hráči z rozvojových trhů, jako třeba Huawei nebo China Telecom, provedou příští rok agresivní útok na vyspělé trhy včetně toho amerického. V příštím roce se tedy máme rozhodně na co těšit.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− dva = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz