Intel, AMD a ARM v roce 2012: Výkon i nižší spotřeba

Albert Ryba | 30.12.2011 | Hardware, Mobilita | Žádné komentáře

Výrobci počítačových čipů chystají na příští rok řadu novinek. Intel v podobě 22nm čipů Ivy Bridge a také nové generace SoC (System on Chip) procesorů Medfield pro smartphony. AMD hodlá vylepšit svoji architekturu Bulldozer a přijít s novými „Fusion“ procesory Piledriver. Velkou trojku letos již neuzavírá Via, která už víceméně vypadla z pozornosti zájmu širší veřejnosti, ale firma ARM, která navrhuje úsporné mobilní čipy, jejichž design pak licencuje dalším výrobcům.

I v roce 2012 lze očekávat pokračování platnosti Moorova zákona a tak se dočkáme výkonnějších, levnějších a úspornějších procesorů, které by opět měly posunout počítače i nejrůznější typy mobilních zařízení o krok dále.

Intel inovuje všechny procesorové řady
I přes potíže s chybou v čipsetech pro novou generaci procesorů Sandy Bridge se Intelu podařilo s těmito procesory na trhu poměrně solidně uspět. I když oproti předchozí generaci Westmere přinesly procesory Sandy Bridge spíše jen drobná zlepšení, jako výkonnější integrovaný grafický čip, druhou generaci technologie Turbo Boost pro zvyšování taktu jader či několik méně známých funkcí, jako třeba Insider pro možnost sledovat filmy stylem video on demand, staly se na trhu velmi populárními. V současnosti je ale již připravena nová 22nm generace s označením Ivy Bridge, která by měla být podle posledních informací odhalena trochu netradičně v dubnu příštího roku (hovoří se o termínu 8. dubna 2012). Konkrétně by jako první měly být představeny čtyřjádrové procesory pro stolní PC s označením Core i7-3370 a dále pak modely střední třídy Core i5-3570, 3550 a 3450. Pro notebooky pak mají být jako první představeny modely nejvyšší řady Core i7-3920QM, 3820QM a 3720QM. Levnější mobilní Core i5 by se pak měly objevit o něco později, stejně jako další varianty čipů postavené na této architektuře. Speciálně pro ultrabooky pak mají být určené nízkoenergetické verze Core i7-3667U a Core i5-3427U. Obecně se od Ivy Bridge očekává, že by tyto procesory měly přinést konečně čtyři jádra i do mainstreamu a jako dvoujádrové by měly být k dispozici jen nejméně výkonné modely. Spekuluje se také o tom, že by Intel mohl i odstranit značku Celeron, která si nezískala nikdy příliš na popularitě a jako low end prosadit brand Pentium.

Procesory Ivy Bridge budou používat stejný socket LGA 1155, jako Sandy Bridge, takže by měly jít bez větších problémů osadit do existujících desek, pravděpodobně jen po aktualizaci BIOSu. Mezi novinky, které mají procesory Ivy Bridge od Intelu přinést, má patřit kromě nové výrobní technologie, která by měla zaručit menší spotřebu a tepelné vyzařování, také lepší grafické jádro podporující DirectX 11. Procesory Ivy Bridge také nabídnou podporu pro nová rozhraní USB 3.0 a Thunderbolt.

Intel ale inovuje i další řady svých procesorů. Tento týden odhalil novou generaci 32nm Atomů s označením Cedar Trail, která údajně přináší 20% energetické úspory při vyšším výkonu (zejména grafickém) a dočkat bychom se v příštím roce měli i prvních serverových Atomů. Intel ale chystá i speciální SoC čipy Medfield pro smartphony a tablety, které mají údajně svým výkonem porazit současné mobilní procesory ARM a již první benchmarky provedené pod OS Android ukazují na solidní výkon, kdy zkušební Medfield s frekvencí 1,6 GHz dosáhl v benchmarkovacím nástroji Caffainemark 3 celkem 10 500 bodů, zatímco u ARM čipů nVidia Tegra 2 to bylo 7 500 bodů, Qualcomm Snapdragon MSM8260 dosáhl 8 000 bodů a Samsung Exynos 42xx pak 8 500 bodů. Spotřeba se pak pohybuje mezi 2-3 watty. Nicméně rozdíly ve výkonu nejsou až tak obrovské a je otázkou, zda se Intelu podaří ve smartphonech s Medfieldem uspět, protože dosud se mu v tomto segmentu vůbec nedařilo. Navíc nová generace ARM čipů s výrazně lepším výkonem je již na cestě (viz dále).

Piledriver od AMD – vylepšený Bulldozer
Co se týká společnosti AMD, kterou již ale analytici pomalu přestávají považovat za hlavního konkurenta Intelu a do její dřívější pozice nyní situují progresivní ARM, ta již před časem oznámila změnu strategie, která by měla znamenat opuštění konkurenčního boje s Intelem a zaměření se na specifické segmenty trhu. Tím by měly být zejména procesory označované jako APU (Accelerated Processing Unit), známé pod kódovým označením Fusion, které kombinují jádra CPU a GPU.

AMD má s touto kombinací úspěch zejména v segmentu levných počítačů, kdy nabízí výrazně lepší grafický výkon než Intel a to za nižší cenu a pro příští rok se pak chystá nová generaci APU s kódovým názvem Piledriver. Tyto procesory by měly kombinovat grafická jádra nové generace Radeon HD řady 7000 a procesorová jádra postavená na vylepšené architektuře Bulldozer. Nové procesory by měly nahradit čipy Llano, využívající ještě architekturu K10.5, konkrétně pak řady A8, A6 a A4.

Dále pak AMD chystá vylepšení ultramobilních čipů Bobcat modely s kódovým názvem Deccan (vyráběné již 28nm technologií) a Brazos-T (40nm), které by měly být určeny pro lehké notebooky a tablety. Konkrétní termíny uvádění nových procesorů AMD nejsou ještě známy, ale spekuluje se, že to bude spíše až v druhé polovině roku 2012.

ARM expanduje ve velkém
Společnost ARM již několikrát naznačila, že jejím cílem je prosadit se po smartphonech a tabletech také ve stolních PC a serverech. Zejména připravované Windows 8, které poprvé poběží i na procesorech ARM, tyto plány mohou uvést v realitu. ARM pak v příštím roce očekává intenzivní prosazování čipů postavených na architektuře Cortex-A9, která by měla nahradit dosud asi nejpopulárnější Cortex-A8 a také širší nástup čtyřjádrových verzí procesorů, které by měly opět zaplnit mezeru ve výkonu mezi existujícími desktopovými procesory a čipy ARM.

Společnost nVidia již letos uvedla svůj první čtyřjádrový čip na architektuře Cortex-A9 s označením Tegra 3 (resp. pětijádrový, protože k dispozici je i páté jádro, které má být používáno v případě nízkých nároků na výkon) a který dále integruje i 12 grafických jader. Ten našel již využití v tabletech Asus Transformer Prime.

Konkurenční Qualcomm chystá na příští rok svůj první 28nm čip Snapdragon S4 postavený na jádru Cortex-A15, který by měl nalézt uplatnění nejen v nejvýkonnějších smartphonech, ale třeba také v tabletech s Windows 8. Očekává se, že by měl nabídnout lepší spotřebu a díky čtyřem jádrům i větší výkon, než procesory Atom od Intelu a také než současné čipy Snapdragon S3, které jsou vyráběny ještě 45nm technologií.

Na jádru Cortex-A15 je pak postaven i nový dvoujádrový čip Samsungu Exynos 5250 s frekvencí až 2 GHz, který má být zhruba dvojnásobně rychlý oproti modelům Exynos s jádrem A9 a na frekvenci 1,5 GHz. Výkon ve 3D grafických operacích by se měl zvýšit dokonce čtyřnásobně, zatímco spotřeba by měla oproti současným modelům klesnout. Do výroby by se procesory Exynos 5250 měly dostat v druhém čtvrtletí roku 2012.

Právě od architektury Cortex A-15 si ARM hodně slibuje a ve verzích pro stolní PC a servery by měla nabídnout až 16 jader a frekvence až 2,5 GHz. Využít ji plánuje mimo již zmíněného Qualcommu a Samsungu třeba i Texas Instruments v čipech OMAP řady 5000, nVidia nejspíše ve čtvrté generaci čipů Tegra s spekuluje se třeba i o Applu, který by mohl procesory na této architektuře osazovat i do svých ultratenkých notebooků MacBook Air.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


dva − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz