IPv6: Připravte si plány a rozpočet pro migraci

Jiří Novák | 23.12.2011 | Internet a služby, Ostatní | Žádné komentáře

Rok 2011 byl pro protokol IPv6 něco jako první zkouškou a experti očekávají, že během příštího roku jej čeká široké nasazení hlavně ve vyspělých zemích. A to jak operátory, tak i firmami. Přechod na IPv6 si ale vyžádá i nemalé investice a firmy by s těmito výdaji proto měly ve svých plánech počítat.

Přechod na protokol IPv6 si vyžádalo dlouho avizované vyčerpání volných IPv4 adres, které bylo oficiálně ohlášeno na konferenci organizace ICANN 3. února 2011 (více viz video pod článkem). Od té doby jsou volné adresy již jen v regionálních registrech a i tam rychle mizí. Zatímco IPv4 umožňoval maximální přidělení 4,3 miliard adres, u IPv6 je tento počet praktiky nevyčerpatelný. Problém je ovšem v tom, že IPv6 není se starším protokolem zpětně kompatibilní a operátoři proto musí nabízet podporu obou z nich v takzvaném dual stack režimu a nebo překládat mezi IPv4 a IPv6, což ale zvyšuje latency a také náklady na provoz.

I když protokol IPv6 je ve finální podobě k dispozici již od roku 1998, větší pozornost si zasloužil až letos právě díky tomu, že se možnost přechodu na něj postupně začala měnit v nutnost. Velkým milníkem se stal Světový den IPv6 v červnu, kdy více než 1000 webů včetně Googlu, Yahoo nebo Facebooku na jeden den oficiálně vyzkoušelo provoz přes IPv6. Co migraci ale stále brzdí je chybějící plná podpora IPv6 u řady aplikací a také u síťového hardwaru některých výrobců. Více o zkušenostech Googlu s migrací svojí interní sítě na IPv6 najdete v článku Migrace firemní sítě na IPv6: Problémy a nástrahy.

Podle expertů v roce 2012 přijde boom v zájmu o IPv6, neboť IPv4 adresy se v zemích s jejich větší spotřebou stanou již nedostatkové a nebude jiné řešení. Lze také očekávat, že síťoví experti a konzultanti se zkušeností s IPv6 budou v příštím roce vysoce nedostatkoví a tím pádem i poměrně drazí.

John Curran, prezident a CEO Amerického registru ARIN, říká, že firmy by měly samy začít aktivně nasazovat IPv6 protokol a ne se spoléhat na překlady mezi IPv4 a IPv6 jejich síťovými operátory, protože to není do budoucna životaschopné řešení. Nicméně zmíněný příklad Googlu potvrzuje, že organizace, které patří do vlny průkopníků, nemají situaci snadnou a musí se potýkat s častými nedostatky a řešit problémy, které před nimi často nikdo ani neřešil. Nicméně právě v příštím roce by měla začít druhá vlna adopce, která již bude moci čerpat ze zkušeností prvních průkopníků a přechod na IPv6 by tak měl probíhat mnohem snáze a rychleji. Například v USA padlo v této souvislosti rozhodnutí, že do září 2012 musí všechny federální úřady na svých webech podporovat i IPv6.

To, že se IPv6 již stává životaschopným, potvrzuje také listopadový průzkum organizace The Measurement Factory, který ukázal, že již více než 25 % domén .com, .net a .org podporuje IPv6, což je masivní nárůst oproti roku 2010, kdy touto podporou disponovalo jen něco přes 1 % domén. Poměrně velkou zásluhu na tom má jeden z doménových registrátorů jménem GoDaddy, který je velkým fanouškem IPv6 a v Česku podobnou úlohu hraje společnost Active 24.

Síťový expert Paul Nicholson je přesvědčený, že v roce 2011 došlo k více adopcím IPv6 než ve všech předchozích letech dohromady a tento trend bude nadále akcelerovat. Podle něj je posun firem k IPv6 pro firmy kritický a měly by s migrací začít co nejdříve to bude možné. Experti dále varují, že kompletní přechod na protokol IPv6 není triviální záležitostí a jedná se o poměrně velký objem práce, takže není možné jej přehlížet ani oddalovat. Firmy (ale i státní organizace) by tak měly s migrací na IPv6 počítat ve svých IT rozpočtech na rok 2012, protože v případě podcenění tohoto problému mohou poměrně významně ohrozit svoje budoucí fungování ve světě internetu.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


+ šest = deset

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz