Jak zajistit co nejdelší výdrž baterie u tabletu?

Jiří Novák | 26.12.2011 | Hardware, Mobilita | 6 komentářů

Tablety se stávají pomalu neodmyslitelnou součástí byznysu, firemního IT i běžného života uživatelů. Široké spektrum modelů na trhu se sice vyznačuje rozličnými parametry, ale jednu vlastnost mají společnou, ať už jde o iPad či modely s Androidem – vždy by se hodilo, aby jejich baterie vydržela na jedno nabití o něco déle. Přinášíme vám proto přehled doporučení ověřených praxí, od některých zcela jednoduchých až po poměrně specifické, jak pro výdrž baterie na vašem tabletu udělat maximum. Řada z uvedených tipů pak platí i pro smartphony.

Pozor na podsvícení displeje
Podsvícení displeje je jedním z velkých „žroutů“ energie nejen u tabletů, ale i u notebooků, smartphonů a dalších zařízení. Řada uživatelů ovšem intenzitu podsvícení vůbec neřeší, i když ve vnitřním prostředí obvykle stačí mnohem nižší než venku. Častým problémem bývá funkce automatického nastavení podsvícení, kterou je vhodné v případě snahy prodloužit výdrž baterie vypnout a nastavit intenzitu jasu manuálně. Případně existují i různé ztlumovací utility, které mohou také dobře posloužit. Snížením podsvícení displeje na stále přijatelnou úroveň se u řady tabletů dá snadno získat půlhodina výdrže k dobru.

Zastavte běh zbytečných aplikací
Další velmi jednoduchá věc, která se dá udělat pro úsporu energie a delší výdrž baterie tabletu je zastavení rezidentních, ale nechtěných aplikací v paměti. Zvlášť pokud svůj tablet používáte bez přestávky delší dobu, řada aplikací, která byly suspendovány, ale ne zcela zrušeny, dále vyžadují systémové prostředky, které odčerpávají energii baterie.

Je proto vhodné čas od času zkontrolovat, které aplikace jsou stále v paměti a nejsou potřeba. Na Androidu je to v menu Nastavení – Aplikace – Správa aplikací, kde je možné zastavit vybrané z nich. Na iPadu pak stačí dvakrát klepnout na tlačítko menu „dome“ a podržet ikonu aplikace, aby se zastavil její běh.

Využívejte letecký mód pro vypnutí bezdrátových sítí
Letecký mód, kterým je vybavena většina moderních tabletů, se hodí nejen v letadle, ale i v případech, když zrovna nepotřebujete být on-line. Dojde totiž k vypnutí veškeré bezdrátové konektivity, od Bluetooth, přes Wi-Fi až po 3G, a protože bezdrátové rádio je dalším z velkých „žroutů“ baterie tabletů, dá se tím opět získat delší provoz. Například Apple u iPadu pak radí pro delší výdrž surfovat raději přes 3G než přes Wi-Fi, takže pokud máte na výběr, můžete se touto radou řídit i u jiných typů tabletů, než jsou ty od Applu.

Odstraňte služby telefonu
Zejména pro uživatele tabletů s Androidem 2.x, který je primárně optimalizovaný pro použití na smartphonech, je vhodné doporučení odstranit všechny služby jakkoliv spojené s telefonováním. Tento proces se označuje jako rootování a lze využít například aplikaci File Expert (detailní návod v angličtině najdete zde). Odstraněním služeb telefonu navíc docílíte nejen delší výdrže baterie, ale i rychlejšího běhu. Nicméně mějte na paměti, že pokud používáte firemní tablet, nebudou mít IT administrátoři pro rootování tabletu příliš pochopení.

Vypněte upozornění a notifikace
Jeden ze způsobů, jak výrazně prodloužit životnost baterie je vypnutí nejrůznějších upozorňování, nebo alespoň zvuků a vibrací, které jsou s nimi spojené. I v případě, že svůj tablet nepoužíváte, obvykle stále hledá nové e-maily, aktualizace či zprávy a vypnutí těchto notifikací je jak v Androidu, tak v iOS otázkou minuty.

Také kontrola nových e-mailů je obvykle nastavena u tabletů na zbytečně časté periody a pokud pro vás není přijímání nových e-mailů prioritou, změňte si kontrolu z obvyklých 15 nebo 30 minut třeba na hodinu.

Zlo jménem lokalizační služby
I když lokalizace má za cíl nabídnout lepší služby spojené s aktuální polohou uživatele, využívá je stále více aplikací a přístroj tak neustále ověřuje svoji polohu. Pokud tyto služby tedy nepotřebujete nutně využívat, zvažte jejich vypnutí buď úplně nebo pro vybrané aplikace.

Vypněte automatické aktualizace
Vypnutí updatů pro aplikace, ale i pro obsah na vašem tabletu, které opět probíhají bezdrátově a často jen ověřují dostupnost aktualizace, která ani neexistuje, opět může přidat baterii trochu delší výdrž. To samé platí i pro Photo Stream pro iCloud u zařízení Applu.

Updatujte svůj firmware
I když to nezní jako typický trik pro zvýšení výdrže baterie, nové aktualizace firmwaru se často vyznačují opravenými chybami, které se projevují zvýšenou spotřebou. Ne vždy to ale platí a nové majoritní verze mobilních OS mohou být komplexnější a tím pádem i náročnější na systémové zdroje oproti těm starším. Typickým příkladem je iOS 5, který řadě majitelů starších verzí iPhonu a iPadu přinesl oproti iOS 4 právě i výrazně kratší výdrž.

Starejte se o svoji baterii
I když s moderními bateriemi obvykle již zmizely rady na údržbu, známé z prvních generací mobilních telefonů, podle informací expertů z webu TabTimes není ani dnes na škodu občas svůj tablet nabít na 100 % a pak jej vybít prakticky do nuly. Provedení tohoto cyklu zhruba jednou měsíčně prý baterii prospěje a ta pak bude schopna dlouhodobě déle vydržet. Ale existují i hlasy, které tvrdí opak a vybíjení baterie na nulu nedoporučují. V každém případě moderní přístroje téměř vždy nechávají v baterii nějakou energetickou zálohu, takže i když je na ukazateli již nula, v praxi ještě v baterii vždy nějaký proud zbývá a riziko podvybití by nemělo hrozit.

Pozor na nabíjení
Teplé prostředí nedělá tabletům (stejně jako většině další elektroniky) příliš dobře a i baterie při vyšších teplotách trpí. Podle Applu je optimální teplota pro provoz iPadu kolem 22 stupňů Celsia, takže se snažte držet se co nejblíže této úrovně. Příliš velké teplo pak může baterii i nenávratně poškodit, což bývá typický problém přístrojů nechaným za zadním sklem auta v letních měsících. Také při samotném nabíjení není na škodu baterii chladit.

Dejte také pozor na neoriginální nabíječky, protože například baterie na lithio-iontovém principu jsou velmi citlivé na jiné napětí, než jakým mají být nabíjeny a i malá odchylka je může snadno zničit.

6 komentářů u článku “Jak zajistit co nejdelší výdrž baterie u tabletu?”

 1. Vybíjení LiON baterky do nuly samozřejmě pouze zkracuje životnost a zhoršuje parametry baterie – jinak řečeno pomůžete si k rychlejší smrti, nižší kapacitě.

  Delší nabíjení baterie u přístrjů, které mají dobré řízení nabíjení samozřejmě k žádnému přebíjení nevede.

  Autor by se neměl dále ztrapňovat tím, že předstírá, že něco ví o vlastnostech baterií. Navíc tím ušetří i chybné zacházení s bateriemi a tedy zhoršení jejich parametrů těm nebožákům, kteří se snad podle tohoto článku hodlají řídit.

  • Jiří Novák napsal:

   Vážený pane Ponkráci, představte si, že něco o bateriích vím a nemyslím si, že máte úplnou pravdu. Vybíjení Li-Ion baterie „do skutečné nuly“ se vám na moderních přístrojích nikdy ani nepovede, protože ty vždy nechávají poměrně hodně v záloze, takže žádné poškození rozhodně nehrozí, jak tu čtenáře děsíte. Proč by jinak tento „údržbový cyklus“ v sobě měly zabudované třeba i moderní UPS, kdyby byl tak škodlivý? Samozřejmě že vím, že hluboké podvybití může Li-Ion baterii kompletně zlikvidovat (třeba když jí někdo vyndá z notebooku a dá jí vybitou do skříně, tak po roce se už ani nechytne), ale to se vám v praxi u běžného tabletu ani nemůže povést a ukazatel na nule pak znamená zhruba 10-15 % reálné kapacity, která je tam přesně pro ten případ, aby se baterie nevybila do mrtě a aby se jí právě nic nestalo. Takže vybít baterii do nuly na mobilu, tabletu nebo notebooku (což se každému stává asi úplně běžně) je zcela bezpečné a nic jí samozřejmě nehrozí.

   PS: Tady je tedy pro zajímavost původní názor „experta“ z TabTimes na kterého se v textu odvolávám a od kterého jsem si to dovolil převzít:

   It doesn’t sound like an everyday battery tip, but charging your tablet to 100%, and then using it until it powers down actually represents a good workout for battery. Doing this at least once a month can make for a longer-lasting battery in the long term by properly conditioning your power source.

   Nicméně abych vás potěšil, dopsal jsem tam tedy, že jsou i hlasy, které tvrdí opak.

 2. Petha napsal:

  Já zase slyšela, že baterky nemají rády nabíjení na plných 100 %. Třeba u mého netbooku Samsung N150 to mám od výrobce vyloženě jako funkci pro prodloužení životnosti baterie, že se bude nabíjet jen do 80 %.

 3. User napsal:

  Mám starý Palm TX a prakticky vždy ho nabíjím z 0% na 100% (a prakticky vždy přes noc) a i po pěti letech je baterie pořád jako nová ;-)

  • Diviš napsal:

   Ty vole a to to nabíjíš takhle jako každej den? Tomu nevěřim ani omylem, že je ta tvoje baterka po nějakých 1800 nabitích ještě funkční.

   • User napsal:

    Ale kde pak, nabíjim ho tak jednou za dva-tři týdny, protože Palm TX se nepoužívá na telefonování, ale čtu na tom hlavně knížky v metru a mám to jako diář :-)

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − tři =

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz