Klíčové technologie pro menší firmy v roce 2012

Markéta Pastuchová | 21.12.2011 | Analýzy, Cloud, Hardware, Mobilita, Podniková infrastruktura, Software | 2 komentáře

Které z technických inovací by neměly firmy v segmentu SMB v příštím roce přehlédnout? Přibližme si několik trendů, které mají potenciál ulehčit menším firmám poměrně náročný rok, který je podle ekonomů údajně čeká.

Microsoft Hyper-V3

Nová generace Windows Serveru 2012 od Microsoftu má obsahovat novou generaci virtualizační technologie označovanou také jako Hyper-V3 (resp. někdy také jako Hyper-V 3.0), která má nabídnout výrazná vylepšení v oblasti sítí, úložných systémů, škálovatelnosti i živé migrace. Zejména pro menší firmy by pak Hyper-V3 měl přinést možnost vytvoření plnohodnotného virtualizovaného prostředí s minimálními kapitálovými výdaji na softwarové licence.

Očekává se, že Hyper-V3 zvýší tlak na konkurenční řešení od VMware, protože bude již dostačovat pro běžné účely a bude k dispozici za zlomek ceny plné implementace řešení vSphere.

Více úložných zařízení v síti

Poslední roky výrazně roste počet NAS (Network Attached Storage) zařízení a dochází ke snižování propasti mezi nižší třídou SAN systémů. Řada úložišť NAS je dnes certifikovaná pro virtualizační platformy jako VMware, Citrix či Hyper-V a přibývají i modely s podporou replikace a cloudových úložišť. Trend výkonných NAS úložišť bude v roce 2012 dále akcelerovat a budou stále častěji využívány jako primární storage systém v menších firmách nebo v pobočkách velkých organizací.

Boom USB 3.0

Právě rok 2012 by se měl stát přelomem v adaptaci nového super-rychlého rozhraní USB 3.0. To by konečně mělo být ve velkém měřítku integrováno do zařízení mířících na trh a akcelerovat tak uvedení další generace periferií, které budou USB 3.0 podporovat. Teoretická přenosová rychlost až 5 Gb/s pak otevírá nové možnosti ve využívání přenosných disků, lze očekávat růst možností u přímo připojovaných storage systémů (DAS, Direct Attached Storage), pro které byla rychlost USB 2.0 příliš omezující. Místo nutnosti využívání eSATA nebo karet se speciálním rozhraním tak bude možné s USB 3.0 nabídnout levná a univerzální zařízení pro zálohování a archivaci, která se stanou vysoce používaná pro pracovní stanice i servery.

Nástup ultrabooků

Navzdory tvrdé kritice ohledně strategie Intelu, případně jednotlivých výrobců, ohledně cenové politiky,  budou v příštím roce pravděpodobně ultrabooky posilovat svoji pozici na trhu. Pomoci jim má nová generace 22nm procesorů a k dispozici by v příštím roce mělo být více než 60 různých modelů, které se budou snažit těžit z popularity MacBooku Air od Applu. Ultrabooky jsou předzvěstí posunu v oblasti přenosných počítačů směrem k delší výdrži baterie, využití nových lehkých materiálů a nasazení SSD disků. Pro svoje vlastnosti se tak ultrabooky pravděpodobně v příštím roce zabydlí v řadě menších firem a kanceláří.

Pokles cen disků a vyšší rychlosti

V příštím roce by mělo být možné koupit pevné disky levněji než letos a analytici počítají s tím, že ke konci roku 2012 bude na trhu dokonce přebytek, který povede k dalšímu zlevňování. Také stále častější výskyt SSD (solid state drives) povede k poklesu cen a konkurenci pro SSD přinese i nová generace hybridních disků, kombinujících tradiční magnetický zápis s rychlými pamětmi flash. Tento posun by měl přinést vyšší rychlost práce s daty v pracovních stanicích i v noteboocích a je také pravděpodobné, že firmy často budou při upgradech svých IT systémů volit právě jako náhradu klasického pevného disku SSD nebo hybridní disk.

Tablety kam se podíváte

Pokud máte pocit, že letošní rok byl celý o tabletech, nebylo to pravděpodobně nic proti tomu, co přijde v příštím roce. Očekává se iPad 3, tablety s Windows 8 i široký nástup Androidu 4.0 a také prvního vlastního tabletu z dílny Googlu, který má patřit svojí výbavou k nejlepším na trhu. Také BlackBerry chystá druhou verzi svého PlayBook OS. Pro menší firmy pak tablety znamenají nové možnosti pro jejich konkurenceschopnost, protože – pokud jsou dobře využívány – přinášejí vyšší efektivitu práce. Pro administrátory ovšem existence více odlišných platforem naopak znamená starosti s jejich správou a také rychlé zastarávání v oblasti s tak překotným vývojem.

Vlastní zařízení v SMB

V roce 2011 se začal ve větším měřítku používat výraz BYOD (Bring Your Own Device) pro fenomén, kdy si uživatelé do kanceláří nosí vlastní přístroje, na nichž pracují. BYOD by se v roce 2012 měl stát obecně přijímanou praktikou i v malých firmách, které se s první vlnou tohoto trendu nedokázaly vždy úplně dobře vypořádat a buď vlastní zařízení zaměstnanců ignorovaly nebo zakazovaly. Nicméně výhody jsou jasné – úspory za IT vybavení, vyšší produktivita zaměstnanců a jejich spontánní pracovní mobilita. Je ovšem potřeba se připravit i na možná rizika spojená s přetížením bezdrátových sítí, které nebyly ve většině firem na takové množství mobilních zařízení designované a také s nutností podpory těchto zařízení IT administrátory.

Aplikace v cloudu i pro menší firmy

V současnosti je již možné, aby firmy fungovala téměř bez jakékoliv IT infrastruktury a bez jediného hardwarového serveru. Roste počet on-line dostupných aplikací pro byznys, od e-mailů, úložných služeb, hostování a řešení pro spolupráci a produktivitu, které navíc dozrávají a zbavují se svých počátečních neduhů. Moderní cloudové kancelářské balíčky jako Office 365 nebo Google Apps lze jednoduše koupit kreditní kartou a není potřeba se o víc starat. Firmy ze segmentu SMB proto budou stále častěji tyto služby využívat a budou se chtít osvobodit od dřívější závislosti na hardwaru a soustředit se na svůj byznys a nemuset se o nic dalšího starat.

Gigabitové Wi-Fi

První bezdrátové produkty s podporou Wi-Fi standardu 802.11ac by se měly v omezeném množství objevit na trhu již v roce 2012. Ty budou pracovat na frekvenci 5 GHz a měly by přinést rychlost více než 1 Gb/s při zpětné kompatibilitě se standardem 802.11n. Podle ABI Research by se protokol IEEE 802.11ac měl stát dominantním již v roce 2014. Rychlejší Wi-Fi přenosy opět umocní možnosti mobilních zařízení a v malých firmách se tak gigabitové Wi-Fi sítě mohou stát již plnohodnotnou náhradou tradičního Ethernetu. Bližší informace pak najdete v článku Wi-Fi 802.11ac s extrémní rychlostí 1 Gb/s na obzoru.

2 komentáře u článku “Klíčové technologie pro menší firmy v roce 2012”

  1. Rosťa napsal:

    Malé firmy budou příští rok bojovat o přežití, takže si na nějaké technologie můžou nechat zajít chuť

  2. Vasek napsal:

    Ale nestraš, nakonec to s tou ekonomikou není až tak zlé a nebýt toho chaosu s Řeckem v druhé polovině 2011, už jsme byli dávno za vodou…

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


pět − = jedna

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz