Komunikace ve firmě bez e-mailu není utopií

Roman Kadlec | 05.12.2011 | Aktuality, Ostatní | Žádné komentáře

Pro velkou část uživatelů se stal e-mail již neodmyslitelným nástrojem každodenní komunikace. Ve firmě ATOS, která se zabývá konzultacemi v oblasti IT a systémovou integrací, ale mají údajně zaměstnanci zakázáno mezi sebou komunikovat pomocí e-mailu. Místo toho mají svého kolegu nebo kolegyni osobně navštívit nebo mu/jí zavolat.

Informaci o tom přinesl magazín Wall Street Journal. 56letý ředitel firmy Thierry Breton svoje rozhodnutí obhajuje s tím, že  „e-mail nemůže nikdy nahradit mluvené slovo.“ Samozřejmě nikdo netvrdí opak. To z jeho firmy dělá v dnešním světě poměrně unikátní exemplář a pomáhá jí odlišit se od ostatních. Zaměstnanci díky tomu řeší všechny problémy většinou osobně a tím se zvyšují jejich vzájemné kontakty. Breton však neinformoval, do jaké míry tento stav pomáhá zlepšovat morálku a vztahy na pracovišti.

Jeden z hlavních problémů, který se e-mailové komunikace v rámci společnosti týká, je údajně fakt, že řada e-mailů je zbytečná, irelevantní a nebo jde o pokus jednotlivce upoutat pozornost množstvím vykonané práce. Breton si proto myslí, že e-mail by neměl být každodenním nástrojem komunikace, ale měl by být určený pro specifické věci, jako jsou notifikace a různá potvrzení a upozornění. Dokážeme si ale představit, že by e-mail skutečně fungoval jen pro tyto účely? Jiní kritikové pak hovoří o určité sterilnosti e-mailových zpráv.

Vizi posunu od „statické“ komunikace by mohla být alespoň částečně naplněna invazí podnikových sociálních sítí do firem, které slibují lepší úroveň komunikace a sdílení dokumentů mezi zaměstnanci, než tradiční komunikační platformy jako e-mail či nejrůznější podnikové wiki, které se nikomu nechce vytvářet. Velké ambice má v tomto směru například Google se svojí sítí Google Plus, ale třeba i Oracle či Salesforce s firemní sociální sítí Chatter.

Zdroj: ITnews.sk

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


sedm − = dva

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz