LibreOffice 3.5 chtějí být atraktivnější pro firmy

Markéta Pastuchová | 22.12.2011 | Software | Žádné komentáře

Organizace The Document Foundation, která zaštiťuje vývoj open source kancelářského balíčku LibreOffice, se chce výrazně zaměřit na zkvalitnění příští verze tohoto softwaru. Žádá proto komunitu, aby jí pomohla najít co nejvíce chyb a problémů v chystané verzi LibreOffice 3.5 (momentálně ve verzi beta 1) a vyhlásila mezinárodní „hon na chyby“. Jedná se o pokračování snahy nabídnout zejména firemní sféře co nejkvalitnější produkt a odlišit se tím více na trhu.

O novinkách ve finální verzi kancelářského balíčku si můžete přečíst v článku LibreOffice 3.5 přinášejí masivní množství novinek.

Cílem The Document Foundation má být podle slov jejích zástupců vytvoření údajně nejlepšího bezplatného kancelářského balíčku a na zkvalitňování se mají podílet dobrovolníci z nejrůznějších zemí na všech kontinentech. Akce má navíc probíhat formou soutěže, kdy bude v závěru vyhlášen i hrdina lovu na chyby LibreOffice, což má být jedinec, kterému se podaří objevit a nahlásit nejvíce problémů. Ty je potřeba reportovat pomocí BugZilly. Hledání chyb v LibreOffice má mít víc fází a druhé kolo je plánováno na leden 2012 po vydání RC1 verze LibreOffice 3.5. Finální verze by pak podle dosavadního plánu měla být uvolněna 8. února 2012.

Aktivita spojená s dalším zkvalitňováním softwarového balíčku přichází jen několik měsíců po uvolnění LibreOffice 3.4.2, což byla první verze označovaná jako „enterprise ready“, tedy připravená na firemní nasazení. Jinými slovy, nadace The Document Foundation chce se svým kancelářským balíčkem oslovit i podniky, které vyžadují vysokou spolehlivost softwarových produktů a k dispozici je pro ně i placená podpora, která má přinést finance nutné k dalšímu vývoji produktu. Právě zájem o open source řešení s profesionální podporou přitom mezi podniky v posledních letech výrazně roste. Díky tomu mohou firmy využít rady partnerů The Document Foundation při řešení specifických problémů a potíží, případně i s migrací z konkurenčních kancelářských balíčků.

Projekt LibreOffice se také musí potýkat s konkurencí ze strany OpenOffice.org, od kterých se původně odštěpil. Hon na chyby je proto snahou o zlepšení produktu a také o zvýšení soudržnosti komunity, která se chce na vývoji podílet. Rozštěpení projektu totiž vedlo i k určitému rozdělení komunity a i když se obecně očekávalo, že po předání vývoje OpenOffice.org Oraclem nadaci Apache dojde opět ke spojení, nestalo se tak a dochází díky tomu k paralelnímu vývoji. Apache na začátek roku chystá verzi 3.4 OpenOffice.org a v otevřeném dopise určenému komunitě okolo tohoto balíčku je vyzdvižena snaha dále podporovat otevřený dokumentový formát ODF a také poskytnutí kódů softwaru pro využití dalšími stranami. Volné využití se ale nevztahuje na ochranné známky spojené s projektem OpenOffice.org.

Zástupci organizace Apache zatím také neupřesnili žádný další směr vývoje OpenOffice.org (například z hlediska zaměření na podnikovou sféru, jako je tomu u LibreOffice) a jen obecně deklarují snahu povznést se nad politické, sociální a komerční rozdílnosti a o snahu implementovat otevřené standardy.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


− tři = čtyři

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz