Microsoft zařazuje Hadoop do služeb Windows Azure

Albert Ryba | 13.12.2011 | Cloud, Software | Žádné komentáře

Společnost Microsoft začíná nově testovat v rámci svých cloudových služeb Windows Azure populární řešení Apache Hadoop a další open source aplikace. Zatím se tedy jedná jen o omezené preview této otevřené platformy využívané obvykle pro analýzu velkých objemů dat (tzv. big data). Je tedy v současné fázi určené zejména pro testovací účely a Microsoft ještě neupřesnil, kdy zpřístupní službu naplno i pro produkční nasazení.

Dostupnost Hadoopu v rámci služeb Azure je součástí jejich širší aktualizace a rozšíření, které bylo ohlášeno začátkem týdne. Mezi další novinky v rámci aktualizace Windows Azure patří také upravené podmínky a ceník. Microsoft například zvyšuje množství dat, které mohou být uložena v SQL Azure na 150 GB z předchozích 50 GB, došlo také k zlevnění přenosu dat a uživatelé v Evropě a v Severní Americe nyní za každý přenesený GB zaplatí 0,12 dolarů oproti dřívějším 0,15 dolarů. Přibyly také informace v reálném čase o využití a účtování na portálu správy.

Distribuce Hadoopu pro cloudové služby Windows Azure zahrnuje balík instalátorů, dále javaScriptovou knihovnu, která má vývojářům pomoci s úlohami v rámci MapReduce a také ovladače pro analýzu dat z Excelu a PowerPivotu v datovém skladu Hive.

Umístění Hadoopu do Azure není překvapením, protože Microsoft tento krok ohlašoval již v říjnu a na nasazení se s ním podílela společnost Hortonworks, která se oddělila od Yahoo a nabízí nyní distribuce Hadoopu.

Pokud máte zájem o vyzkoušení preview Hadoopu v Azure, je potřeba vyplnit formulář, zjišťující mj. účely, nimž chcete Hadoop využít a na jehož základě Microsoft vybere blíže neurčené množství uživatelů, kteří ke službě získají přístup.

Kromě Hadoopu začlenil Microsoft do služeb Azure i další open source technologie. Mezi ně patří třeba javaScriptová knihovna Node.js, kterou lze využívat pro tvorbu webových aplikací, které pak poběží v rámci služby Azure. Pro lepší využití Node.js uvolnil Microsoft vývojářský kit (SDK – ke stažení zde), který obsahuje kromě knihovny i Windows PowerShell a emulátor Azure. Vývojáři tak mohou tvořit a testovat svoje aplikace na vlastních strojích a až pak je nahrát do prostředí Windows Azure. Microsoft si od tohoto kroku slibuje zatraktivnění služeb Azure pro vývojáře, kteří tak budou moci využívat technologie, se kterými mají již zkušenosti.

Více o možnostech řešení Hadoop pro analýzu velkých objemů dat najdete v článku Hadoop: Neocenitelný nástroj pro velké objemy dat.

Zanechte komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


osm + = šestnáct

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Copyright © ICT manažer | ISSN 1805-5486 | SEO optimalizace a přizpůsobení SEO-care.cz